Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vznikl manifest 12 vět. Tvůrci z horského areálu Kraličák vyjadřují nesouhlas s vládními opatřeními

Ski areál Kraličák foto: ČTK

ŠUMPERK - Kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními zamezujícími otevření lyžařských areálů a sportovišť v jakémkoli režimu se začala střediska od pondělí připojovat k Manifestu horských areálů a sportovišť s názvem 12 vět 2021. Iniciativa vzešla z horského areálu Kraličák na Šumpersku, zaštítěna je Asociací lanových drah. Podle mluvčí Kraličáku Petry Křížkové se chystají zapojit další desítky středisek.
  15:27

Slogany 12 vět 2021 vyvěsilo středisko na ploty i na své webové stránky, svůj nesouhlas chystá také vyjádřit videem natočeným se svými zaměstnanci na sociální síti.

Iniciátoři Manifestu 12 vět 2021 se při názvu inspirovali manifestem Dva tisíce slov z roku 1968. Ten letošní má přesně 12 vět. „Na manifestu spolupracujeme s Asociací lanových drah, zapojit by se do něj mělo během pondělka a úterka zhruba 20 lyžařských areálů, ale další přibývají. Tímto Manifestem a vizuálním vyjádřením v našem areálu včetně nahrání videa s našimi zaměstnanci sdílíme situaci s dalšími kolegy z různých oborů, kteří umí a mohou zajistit chod svých provozoven s patřičnými opatřeními. Apelujeme na vládu, aby změnila politiku zákazů na politiku kontrolované regulace co nejdříve, pro zdraví nás všech,“ řekla v pondělí ČTK Křížková.

Potřeba vyjádřit se tímto manifestem podle ní vzešla ze současné situace a kvůli komunikaci české vlády, jejíž dosavadní opatření znemožňují areály otevřít. „Vnímáme, že situace je vážná. Nechceme zlehčovat dopady onemocněním covid-19 a dodržujeme všechna pravidla, ale musíme vyjádřit nesouhlas vůči vládním opatřením zamezujícím otevření lyžařských areálů a sportovišť v jakémkoliv režimu. Je mnoho možností, jak kontrolovaně a bezpečně provozovat tyto areály a jak udržet malá i velká lyžařská střediska naživu,“ řekla Křížková. „Jsme v patové situaci, areály jsou velké kolosy, máme spoustu zaměstnanců, pro které v tuto chvíli nemáme práci. Je to dost komplikovaná situace,“ doplnila.

Manifest zveřejnila na svých webových stránkách také Asociace lanových drah. Součástí pokynů je i vyvěšení sloganu o podpoře Manifestu lyžařských areálů a sportovišť 12 vět 2021 na ploty před panoramatické kamery a umístění manifestu na webové stránky středisek.

V textu manifestu stojí, že areály nesouhlasí s destruktivními opatřeními vlády a domnívají se, že zákazy současnou situaci neřeší. „Způsobují nebezpečné situace v našich areálech a na sportovištích, které teď nemůžeme ovlivnit,“ uvádí manifest. Poukazuje na to, že se střediska o návštěvníky dokážou postarat bezpečně a v souladu se všemi protiepidemickými opatřeními, pokud jim to bude umožněno, a žádají vládu o spuštění areálů i sportovišť s regulačními opatřeními co nejdříve.

Skiareály mohly v aktuální zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem, některá střediska tak dosud vůbec neotevřela. Řada středisek je podle majitelů již v zoufalé finanční situaci, některá se snaží zákazy provozu lanovek a vleků obejít. Například Ski Kopřivná v Jeseníkách minulý týden na sociální síti uvedla, že otestovala novou přepravu lyžařů za rolbami. „Z vysokopevnostních lan a originálních vlekařských komponentů jsme pro vás vyrobili bezpečnou a pohodlnou alternativu k zakázaným vlekům, jak přepravit lyžaře a snowboardisty,“ uvedl areál. Ski areál Annaberg v Jeseníkách zase spustil vleky pro členy sportovního klubu, kteří vyplní přihlášku. Určen je roční členský poplatek i denní dobrovolný příspěvek.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat