Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VZP protonovou léčbu platit odmítá, u soudu se bude bránit

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny uložila vedení VZP, aby se u soudů aktivně bránilo proti pražskému protonovému centru. Podat na ně má případně i další trestní oznámení. Po jednání rady to novinářům řekl její šéf Petr Nosek. Zdůraznil, že pacientům, kteří by protonovou léčbu skutečně potřebovali, ji VZP zajistí.

Protonové centrum vyrostlo na Bulovce za 4,2 miliardy korun. Nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Zatím mu byla uhrazena léčba tří pacientů. Od VZP chce zařízení získat kontrakt za miliardu ročně, a to na 15 let. Odvolává se na smlouvu o smlouvě budoucí, kterou s ním v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny. VZP dokument zpochybňuje.

Podala na centrum i trestní oznámení, stejně postupovalo středisko. O proplácení léčby začali usilovat i pacienti, uspořádali petici. VZP za rychlým přibýváním podpisů vidí negativní kampaň Nadace pro protonovou terapii.

ČTĚTE DÁLE:

"Správní rada považuje reklamní kampaň zástupců protonového centra za vysoce neetickou a lživou, jejímž cílem je výhradně získání veřejných prostředků, nikoliv prospěch pacienta," uvedl šéf správní rady Nosek, který je náměstkem ministra zdravotnictví. Podle něj rada otevřela svým rozhodnutí šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi možnost "obhajovat plně práva pojišťovny vůči subjektům, které na ni útočí".

Ve VZP padají hlavy

  • Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny podle informací LN odvolala náměstka ředitele pro služby klientům Ivana Dvořáka. Důvodem jsou problémy kolem elektronických zdravotních knížek IZIP.
  • Na svých postech končí i Miloslava Šlajsová, náměstkyně ředitele pro zdravotní péči, nahradí ji dosavadní ředitel odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP Petr Honěk. Do důchodu odchází Hubert Maxa, náměstek ředitele pro informatiku, místo něj nastoupí současný ředitel odboru interního auditu a kontroly Pavel Východský.
  • Informaci o odvolaných náměstcích potvrdil člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (LIDEM) i ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
  • Cílem projektu IZIP bylo vytvořit systém elektronických zdravotních knížek, fungujících přes internet, pomocí kterého by mohli lékaři sdílet informace o pacientech. Od počátku s ním však byla spojena řada problémů.

                                                                                                     ver

Rozhodčí soud nyní řeší žalobu, kterou podalo na VZP protonové centrum. To chce pokutu asi 914 000 korun za nenaplnění smlouvy o smlouvě budoucí. Druhou žalobu dala VZP, a to kvůli určení neplatnosti této smlouvy.

VZP s centrem kontrakt o hrazení péče uzavřít nehodlá. Kabátek řekl, že instituce postupuje "jediným možných způsobem" - pokud experti určí, že protonové ozařování je pro pacienta jedinou možnou variantou léčby, tak ji pojišťovna uhradí. Ředitel uvedl, že už před dokončením centra na Bulovce zaplatila VZP tuto léčbu třem nemocným v cizině. Pražskému zařízení pak nyní posílá peníze na jednu pacientku.

Protonová léčba jednoho nemocného vyjde na statisíce. "Jestli je pravdivá informace, že původní kalkul byl 1650 protonem ozařovaných pacientů za miliardu, tak musí každý pochopit, že to je trošičku mimo realitu a možnosti zdravotnictví celé republiky, nejen VZP," uvedl místopředseda správní rady, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...