Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP definitivně končí s firmou IZIP. Vypoví poslední smlouvu

Česko

  17:50
PRAHA - Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla vypovědět i poslední smlouvu, kterou měla s firmou IZIP. Společnost ještě spravovala portál pojišťovny - tedy bránu, přes kterou plynula veškerá elektronická komunikace s lékaři i pacienty. Na vypovězení smlouvy chce ředitel Zdeněk Kabátek pracovat už od pondělí.

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek, v pozadí odstupující Pavel Horák. foto: ČTK

Důvodem je to, že se pojišťovna nedohodla na odkupu zbylých akcií firmy. Ty vlastní neprůhledná švýcarská společnost eHI - akcie na ni převedli zakladatelé společnosti IZIP a europoslanci Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch (ODS).

"Několik týdnů jsme se marně snažili vést jednání se švýcarskými akcionáři, ale bohužel se nám to nepodařilo. Proto není ani žádná dohoda o další spolupráci. Od pondělí má pan ředitel mandát od správní rady, aby podnikl veškeré kroky, které jsou potřeba k ukončení všech smluvních vztahů s firmou IZIP," potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Pojišťovna si zařídí portál jinou cestou, nejlépe vlastními silami.

Kauza IZIP

Společnost IZIP spravovala pro VZP nejprve elektronické zdravotní knížky, pojišťovna do tohoto projektu vložila téměř dvě miliardy korun. Elektronické knížky se ale nikdy nepodařilo uspokojivě využít a investice do projektu se nevrátila. Navíc vyšlo najevo, že je společnost IZIP jen prázdnou schránkou - autorská práva k systému prodala zcela jiné firmě. Práv se IZIP zbavila krátce poté, co správní rada pojišťovny začala vážně hovořit o konci projektu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se proto dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na obměně správní rady pojišťovny, která pak posvětila konec spolupráce společnosti IZIP s pojišťovnou. Nejprve se podařilo ukončit elektronické knížky, nyní se VZP zbaví i portálu.

Podle člena správní rady pojišťovny a také poslance za TOP 09 Jiřího Skalického se dal podobný výsledek čekat. Švýcarští vlastníci totiž celé týdny na výzvy k jednání nereagovali. Pojišťovna už má proto vymyšlený také plán, jak postupovat při tvorbě nového portálu. "Pojišťovna se ho bude snažit vytvořit vlastními silami. Když to zvládnou jiné instituce a firmy, proč bychom to nezvládli my," řekl Skalický.

Pojišťovna se zbaví i akcií IZIP

Podle mluvčí společnosti IZIP Martiny Klapalové ale nebude ukončení smlouvy tak jednoduché. "Pokud vím, tak smlouva prozatím běží, o žádné výpovědi nevíme. VZP navíc nemůže portál ze dne na den převzít sama, protože nemá IT oddělení. Pokud by to zadávala někomu jinému, tak musí vypsat výběrové řízení," říká.

Současně se ohrazuje proti tomu, že by nikdo z minoritních akcionářů na výzvy k jednání o prodeji akcií nereagoval. "Problém byla spíš cena," uzavřela.

VZP už má také vymyšleno, jak naloží se zbylými akciemi, které vlastní. Dohromady jich má 51 procent. "Ve smlouvě o odkupu 46 procent akcií je naštěstí jedna pojistka. Podle té může pojišťovna do určité doby od smlouvy odstoupit a akcie vrátit zpátky. Použije se zřejmě tento instrument," prozradil Skalický.

Zbylých pět procent akcií, které pojišťovna nakoupila ještě za minulého volebního období, se vedení VZP pokusí nabídnout k odkupu za nominální hodnotu. "Pojišťovna ale už rozhodně nebude chtít mít žádný majetkový vztah se společností IZIP," uzavřel Skalický.

Pojišťovna jednala se švýcarskou firmou eHI několik měsíců, byla ochotná dát za její podíl ve firmě IZIP celkem 1,7 milionu korun. Protistrana ale požadovala téměř půl miliardy. 

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!