Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za 5 let 1700 vězňů. Soud, kde pustili kmotra Nováka, vede v podmínečných propuštěních

Česko

  5:01
CHOMUTOV - Vězni, o jejichž podmínečném propuštění rozhodoval chomutovský soud, měli ještě donedávna výrazně vyšší šanci dostat se na svobodu. Zjistila to rozsáhlá prověrka státních zastupitelství, již spustil kritizované propuštění kmotra Nováka. Jen loni nechal chomutovský soud opustit cely 157 vězňů, jak vyplývá z přehledu, který získal server Lidovky.cz.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za přijetí úplatku 43 milionů korun z výkonu trestu foto: Iveta Lhotská - Mafra

Šéf chomutovských žalobců Ladislav Kosán, který u Novákova propuštění asistoval, přišel o desetinu platu. Nadřízený na něj pak zatlačil, aby odešel z vedoucí funkce. Serveru Lidovky.cz si Kosán postěžoval, že prověrka v Chomutově nezjistila žádná závažná pochybení a on se tak stal obětním beránkem. Podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) je to nicméně pravda jen z části.

Žalobce kvůli propuštění kmotra Nováka neodejde. Odnesl jsem to za všechny, stěžuje si

„V Chomutově nebyly shledány zásadní vady nebo nedostatky, nicméně nebyla zcela standardní četnost případů, kdy soud rozhodl o podmíněném propuštění odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody. Tato četnost byla významně vyšší než u jiných okresních státních zastupitelství, potažmo soudů,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí NSZ Petr Malý.

Státní zástupce Ladislav Kosán

Výsledek kontroly tak koresponduje s rozhodnutím kárného senátu Nejvyššího správního soudu v případě Kosána kvůli propuštění Nováka. Tedy že byl laxní: například netrval na tom, aby chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu.

Kosán ale s výsledkem prověrky nesouhlasí a má ho za zkreslený. „Je to nesmysl. Předložil jsem více než 100 věcí, posouzeno bylo 20. Nelze posuzovat z tak malého vzorku, ale například z ročního průměru. Já osobně odhaduji úspěšnost žadatelů zhruba na 30 procent,“ brání se Kosán.

Jak se v Chomutově pouštělo z vězení

Počet kladných rozhodnutí o podmíněném propuštění u Okresního soudu v Chomutově

2010 - 521

2011 - 331

2012 - 324

2013 - 170

2014 - 179
2015 - 157

leden 2016 - 11

celkem - 1693

Zdroj: Okresní soud v Chomutově

Ještě jednu věc je v souvislosti s propuštěním Nováka důležité zmínit: mimo službu je postaven chomutovský soudce Ivan Novák (jde o shodu jmen, pozn. red.). Policie ho sice obvinila kvůli podmíněnému propuštění podnikatele Tomáše Maliny, pod její drobnohled se nicméně dostal právě kvůli rozhodnutí o propuštění Nováka.

Nejvyšší státní zastupitelství se k výsledkům prověrky nechce příliš vyjadřovat s tím, že jde o interní dokument. „V některých případech se státní zástupci řádně nepřipravovali na veřejná zasedání, nedostatečně reagovali na rozhodnutí soudu, případně se veřejných zasedání dokonce neúčastnili, ačkoliv jim to ukládá pokyn obecné povahy nejvyššího státního zástupce,“ přiblížil Malý.

Nejvíce pochybení nasbíralo Okresní státní zastupitelství v Třebíči, jehož někdejší šéf Zdeněk Špaček rezignoval. Jak informoval server Aktuálně.cz, jeho třebíčští žalobci nejezdili na jednání o podmínečných propuštěních v nedaleké věznici Rapotice. Agendu místo toho řešili telefonicky či elektronickou poštou.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...