Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Motorkářská převýchova kmotra Nováka: chce do předčasného důchodu a byl na AC/DC

Česko

  5:00
PRAHA - Před rokem propuštěný exsenátor Alexandr Novák žádá o předčasný důchod. Vyplývá to ze zpráv motorkářského sdružení Gryphons, které za severočeského kmotra převzalo záruku. Sdělení o tom, jak se Novákovi na svobodě daří, ale zasílají na soud prakticky totožné. Nedávno se také na internetu pochlubili fotkou z koncertu AC/DC.

Kmotr Alexandr Novák foto: Richard Cortés

Brány věznice opustil bývalý senátor za ODS a severočeská šedá eminence Alexandr Novák v květnu loňského roku. A právě vždy k tomuto měsíci musí každý rok motorkářský spolek Gryphons, který za něj převzal záruku, posílat soudu pravidelné zprávy o tom, jak se Novákovi na svobodě daří.

„Pan Alexandr Novák se pravidelně účastní všech našich veřejných akcí, které organizujeme jak pro své členy, tak pro širokou veřejnost,“ stojí ve zprávě z letošního května, která na Okresní soud v Chomutově dorazila. Podepsán je pod ní předseda sdružení motorkářů Gryphons Jan Zálešák. Mimochodem: uskupení vzniklo krátce poté, co Novák nastoupil výkon trestu za přijetí zhruba čtyřicetimilionového úplatku.

„S panem Alexandrem Novákem jsme tak v neustálém kontaktu a dohlížíme na jeho začlenění do společnosti. Někteří členové jsou s panem Novákem v denním kontaktu. Minimálně 1x týdně všichni členové našeho sdružení,“ stojí dále ve zprávě a touto informací celé sdělení končí. Celkem má sedm vět, poté následuje už jen závěrečný pozdrav a Zálešákův podpis.

Převýchova pokračuje

Za celý rok, co je Alexandr Novák na svobodě, se jedná o druhou zprávu, která k chomutovskému soudu doputovala. Ta první přišla už dva měsíce po exsenátorově propuštění, tedy v červenci roku 2015. Předseda motorkářů Zálešák tehdy soud informoval o tom, kde Novák pracuje. Až na pár drobností jsou však loňská i letošní zpráva o Novákově „začleňování do společnosti“ prakticky totožné, a to téměř slovo od slova.

Jak konkrétně ale Novákovo polepšení vypadá, se ani v jednom sdělení není možné dozvědět. Obsah ani formu soud při podmínečném propuštění nestanovuje, od sdružení si ale v průběhu může kdykoli vyžádat doplnění.

Přece jen však letošní zpráva motorkářů přinesla novou informaci o tom, jak si Novák na svobodě vede. „Je stále zaměstnán. Během tohoto měsíce (května 2016; pozn. red.) si začne vyřizovat předčasný důchod,“ informovali soud motorkáři.

Vězněný podnikatel Alexandr Novák u soudu s Michalem Valešem. Za ním sedí...

Předseda Zálešák se ale dlouhodobě odmítá vyjádřit k tomu, jakým způsobem sdružení na Nováka působí, aby se coby podmínečně propuštěný řádně zařadil do společnosti, případně nepáchal další trestnou činnost. Konkrétní nechtěl být ani ohledně žádosti o předčasný důchod. „Říkám to znovu, nebudu se vyjadřovat. Chcete ještě něco jiného?“ sdělil do telefonu předseda motorkářů na dotaz, proč jsou zprávy o převýchově prakticky totožné, a zavěsil.

V případě, že by Česká správa sociálního zabezpečení Novákovi nárok na předčasný důchod uznala, stalo by se tak o tři roky dříve, než mu vznikne na penzi nárok. Obecně platí, že předčasný starobní důchod uzná úřad tehdy, pokud žadatel získal potřebnou dobu důchodového pojištění a splnil stanovený věk.

„Například člověk, který dosáhne důchodového věku v roce 2019 a chce odejít do předčasného důchodu o tři roky dříve, tedy letos, musí získat takovou dobu pojištění, která je stanovená pro odchod do důchodu v roce 2019, tedy 35 let pojištění,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí správy Renáta Provazníková. Právě to je případ Alexandra Nováka, který coby ročník 1956 má nárok na důchod v roce 2019.

Ačkoli z oficiálních zpráv pro soud se o Novákovi a jeho životě na svobodě lze dozvědět jen málo, více je možné vysledovat na facebookovém profilu motorkářů z Gryphons. Tam se občas objeví fotografie ze společných akcí, kterých se Novák účastní. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, byl například na motorkářském víkendu v Domažlicích, výletě v Chorvatském Dubrovníku a strávil také celý měsíc na Floridě. A naposledy byl Novák se svými motorkáři na koncertě kapely AC/DC.

Pokud soud rozhodne o podmínečném propuštění vězně, kromě pravidelných zpráv se může sdružení v průběhu podmínky dotázat, jak si odsouzený vede. „Případně přesně formulovat, jaké informace od sdružení požaduje, nicméně, oproti například probačnímu dohledu, má záruka poněkud volnější režim, a pokud přestane odsouzený se sdružením spolupracovat a sdružení to soudu oznámí, což ale na druhé straně takovému sdružení zákon jako povinnost neukládá, nemusí z toho být ještě nutně vyvozen postih vůči odsouzenému,“ vysvětlila pro server Lidovky.cz Lenka Chalupová, mluvčí soudu v Chomutově.

Podle trestního řádu se soud při rozhodování o tom, zdali se odsouzený ve zkušební době podmíněného propuštění osvědčil, opírá mimo jiné o vyjádření sdružení, které převzalo záruku.

U Nováka ale zatím doplnění informací podle mluvčí nebylo třeba. „Jelikož zkušební doba odsouzenému Alexandru Novákovi skončí až květnu 2019, a nebylo zjištěno, že by se dopouštěl nějakého protizákonného jednání, je zatím předčasné činit jakékoliv konečné závěry. Lze předpokládat, že si příslušný soudce na konci zkušební doby vyžádá podrobnější zprávu sdružení,“ doplnila ještě mluvčí Chalupová.

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

Jak informoval server Lidovky.cz, motorkáři dostali Nováka z vězení loni v květnu. Stalo se tak ale jen měsíc poté, co jiný soud jeho žádost o propuštění zamítl. O přijetí záruky Gryphons tehdy rozhodl soudce Ivan Novák (shoda jmen; pozn. red.), sám nyní stíhaný za to, že za úplatek podmínečně propustil z vězení milionáře Tomáše Malinu (vše o kauze si můžete přečíst ZDE).

Trestu za podle soudu neoprávněné propuštění Alexandra Nováka se nevyhnul ani státní zástupce Ladislav Kosán, který podle názoru nadřízených měl propuštění zabránit. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové se Kosán se 40letou praxí dopustil excesu. Kárný senát mu za to snížil plat (o jednání si můžete přečíst ZDE).

Chronologie kauzy Novák

 • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na soukromém účtu manželů Novákových v Rakousku.
 • Novák byl obviněn v roce 2003.
 • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
 • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
 • Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.
 • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.
 • VÍCE k tématu si můžete přečíst ZDE.