Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Konec žalobce, co propustil Nováka? Brání se, příjemné jednání to nebylo’

Česko

  9:20
PRAHA - Pouhých třicet minut si vyměňovali názory ústecký krajský zástupce Jan Jakovec a jeho podřízený Ladislav Kosán, šéf žalobců v Chomutově. Jakovec na něj tlačí, aby rychle odešel kvůli kárnému trestu za liknavost při podmíněném propuštění Alexandra Nováka. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz nicméně přiznává, že Kosánův odchod se může pořádně protáhnout.

Jan Jakovec foto: Jindřích MynaříkLidové noviny

Lidovky.cz: Skončí po vaší úterní schůzce Ladislav Kosán v čele chomutovského státního zastupitelství?
Vyzval jsem ho, aby rezignoval. Kárné potrestání by každého vedoucího mělo vést k takovému rozhodnutí. Dal jsem mu květen. Pokud rezignaci nepodá sám, jsem připraven podat návrh na jeho odvolání.

Pomohl kmotru Novákovi na svobodu. Šéf chomutovských žalobců skončí

Lidovky.cz: Jak se k požadavku postavil?
Kontroval svým návrhem, že by navrhl jiný termín ukončení. Prý už o tom uvažoval. Chápu to tak, že naznačil, že rezignaci nyní podat nehodlá. Já jsem mu naopak naznačil, že v tom případě jsem připraven podat návrh na jeho odvolání.

Lidovky.cz: Pokud podáte návrh vy, oddálí to Kosánův konec?
Není to tak jednoduché. Ministr mi nemusí vyhovět. Pokud ano, dotyčný státní zástupce se může bránit správní žalobou, případně podávat kasační stížnost. Když by soud správní žalobě vyhověl, nastal by problém se jmenováním nového státního zástupce, aby nebylo dvojvládí. Ani samotný postup ministra není hned. Otázkou je, jestli by nebylo lepší akceptovat nějaký kompromis při příslibu, že skončí.

Lidovky.cz: A kdy přislíbil, že skončí?
Dal by rezignaci k 1. listopadu a odešel by na konci roku.

Lidovky.cz: Vysvětlil Kosán, proč svůj odchod oddaluje?
Necítí se být vinen a cítí, že odchodem nyní by de facto přiznal chybu. Připouští, že vše nebylo jak mělo být, ale na druhou stranu odmítá pochybení v plném rozsahu.

Lidovky.cz: Nejvyšší správní soud řekl jasně, že při jednání o propuštění Nováka pochybil...
Já si to také myslím. Málokdo by si ale upřímně přiznal, že udělal chybu. Viděl bych jeho jednání jako obranný reflex.

Státní zástupce Ladislav Kosán

Lidovky.cz: Myslíte, že může změnit názor a nakonec rezignovat sám?
Není to vyloučeno. Nevíme, co přijde zítra. Mohou být další věcí a tlak se může stupňovat i z jiných důvodů. Nechci ale říkat, že mám něco připraveno. Po našem jednání je ale zřejmé, že do konce roku by měl Kosán skončit.

Lidovky.cz: Panovala při jednání vypjatá atmosféra?
Příjemné to nebylo, ale my se známe dlouho. Řekl bych, že šlo o věcné a stručné jednání bez dramatu. Trvalo asi půl hodiny.

Autor: