Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za dům na 'Václaváku' nemá cenu bojovat, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | foto: Lidové noviny

PRAHA Karel Schwarzenberg je dlouholetým členem Klubu Za starou Prahu. Názor klubu, že by se měl dům na rohu Václavského náměstí zachovat ale nesdílí, a raději by místo něj viděl nějakou dobrou moderní architekturu. Otázkou podle něj není, zda stávající dům zachovat, ale čím ho nahradit.

Poté, co bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) v demisi odmítla uznat dům za památkově chráněný, se objekt opět přiblížil ke svému zbourání a nahrazení novým. Proti zbourání domu protestuje Klub Za starou Prahu. Jeho členem je od 90. let i Karel Schwarzenberg, ten ale v bourání nevidí problém.

Podle jeho názoru není dům významnou památkou a bylo by lepší ho nahradit nějakou moderní architekturou. "Podle mě nemá cenu za něj bojovat. Zajímavější by bylo bojovat za to, aby se tam postavil nějaký dům reprezentující dobrou moderní architekturu," řekl Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Karel Schwarzenberg je toho názoru, že by bylo lepší ve společnosti nastolit otázku, ne zda-li dům zachovat, ale co místo něj postavit, aby na jeho místě nevyrostla další nevzhledná krabice. "Otázka je, zda-li na místě průměrného baráku z konce 19. století vznikne něco zajímavého. O tom by se mělo diskutovat, ne jestli má být průměrný barák zachován," dodává poté Schwarzenberg.

S tímto názorem ale nesouhlasí předsedkyně Klubu Za Starou Prahu Kateřina Bečková. "Vůbec nepřipouštíme žádnou náhradu domu. Jde nám o hodnotu historického celku Václavského náměstí. Pokud to člověk necítí, nemám, co bych k tomu dodala. Je to jeho subjektivní názor," namítá Bečková.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor

Dům sice není památkou, ale nachází se v pražské historické rezervaci. Podle Bečkové stávající dům patří na náměstí jako kamínek do mozaiky a jeho historickou hodnotu vidí klub na sto procent. "Kdyby se takhle uvažovalo, neměla by historická rezervace smysl. Vždy se může objevit návrh, který někdo označí za lepší," argumentuje Bečková.

Osud domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601 má momentálně v rukách stavební úřad Prahy 1. Firma Flow East čeká pouze na jeho vyjádření, zda může objekt zbourat a začít na jeho místě stavět.

Proti zbourání domu bojuje Klub Za starou Prahu už dlouho. Alena Hanáková, v kterou vkládali kritici projektu velké naděje nakonec změnila názor pod hrozbou arbitráže. Stát by v případě prohry mohl přijít až o několik desítek milionů korun a to bylo podle Hanákové neúnosné riziko.

Ohrožený dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601.

Ohrožený dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...