Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za dům na 'Václaváku' nemá cenu bojovat, říká Schwarzenberg

Česko

  10:00
PRAHA - Karel Schwarzenberg je dlouholetým členem Klubu Za starou Prahu. Názor klubu, že by se měl dům na rohu Václavského náměstí zachovat ale nesdílí, a raději by místo něj viděl nějakou dobrou moderní architekturu. Otázkou podle něj není, zda stávající dům zachovat, ale čím ho nahradit.

Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů foto: Lidové noviny

Poté, co bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) v demisi odmítla uznat dům za památkově chráněný, se objekt opět přiblížil ke svému zbourání a nahrazení novým. Proti zbourání domu protestuje Klub Za starou Prahu. Jeho členem je od 90. let i Karel Schwarzenberg, ten ale v bourání nevidí problém.

Podle jeho názoru není dům významnou památkou a bylo by lepší ho nahradit nějakou moderní architekturou. "Podle mě nemá cenu za něj bojovat. Zajímavější by bylo bojovat za to, aby se tam postavil nějaký dům reprezentující dobrou moderní architekturu," řekl Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Karel Schwarzenberg je toho názoru, že by bylo lepší ve společnosti nastolit otázku, ne zda-li dům zachovat, ale co místo něj postavit, aby na jeho místě nevyrostla další nevzhledná krabice. "Otázka je, zda-li na místě průměrného baráku z konce 19. století vznikne něco zajímavého. O tom by se mělo diskutovat, ne jestli má být průměrný barák zachován," dodává poté Schwarzenberg.

S tímto názorem ale nesouhlasí předsedkyně Klubu Za Starou Prahu Kateřina Bečková. "Vůbec nepřipouštíme žádnou náhradu domu. Jde nám o hodnotu historického celku Václavského náměstí. Pokud to člověk necítí, nemám, co bych k tomu dodala. Je to jeho subjektivní názor," namítá Bečková.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor

Dům sice není památkou, ale nachází se v pražské historické rezervaci. Podle Bečkové stávající dům patří na náměstí jako kamínek do mozaiky a jeho historickou hodnotu vidí klub na sto procent. "Kdyby se takhle uvažovalo, neměla by historická rezervace smysl. Vždy se může objevit návrh, který někdo označí za lepší," argumentuje Bečková.

Osud domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601 má momentálně v rukách stavební úřad Prahy 1. Firma Flow East čeká pouze na jeho vyjádření, zda může objekt zbourat a začít na jeho místě stavět.

Proti zbourání domu bojuje Klub Za starou Prahu už dlouho. Alena Hanáková, v kterou vkládali kritici projektu velké naděje nakonec změnila názor pod hrozbou arbitráže. Stát by v případě prohry mohl přijít až o několik desítek milionů korun a to bylo podle Hanákové neúnosné riziko.

Ohrožený dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601.

Ohrožený dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601.

Autor: