Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zvítězily peníze, říká Bečková o demolici na Václaváku

Design

  21:00
Minulý týden rozhodla ministryně kultury v demisi Alena Hanáková o tom, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebude památkově chráněn, tudíž ho jeho majitel může zbourat. Za záchranu budovy volá mnoho architektů a urbanistů, jeden z nejsilnějších hlasů patří PhDr. Kateřině Bečkové, předsedkyni Klubu za starou Prahu, podle které je rozhodnutí o demolici trestuhodné a nad odbornými argumenty zvítězily peníze.

Dům na rohu Václavského náměstí, který může být zbourán foto: ČTK

PhDr. Kateřina Bečková

"Demolice je nejen zcestná, ale je trestuhodná. Při jejím schválení selhal magistrát i oba poslední ministři kultury. Při závěrečném verdiktu ministryně Hanákové rozhodl názor externích právníků, členů rozkladové komise ministerstva, nikoliv odborný názor. Ona se jen k němu přiklonila, přitom nemusela, ale kdo není statečný, statečnosti ho nenaučíte. To mne zklamalo. Jako jediný argument, proč tak rozhodla, uvedla, že investor už do přípravy svého záměru vložil v dobré víře tolik peněz, že by je mohl vymáhat arbitráží na Českém státu. Jenomže do výčtu svých nákladů zahrnul například i koupi samotného domu apod., který je plně funkční a nikdo mu ho nebere. Suma, kterou investor vyčíslil svá vydání, nebyla ministerstvem zveřejněna. Nelíbí se mi, že nad všemi odbornými argumenty zvítězila prostá suma peněz. Pokud ekonomickou efektivnost povýšíme na kritérium všeho, můžeme celou kulturu, umění a památkovou péči zabalit, " uvedla Bečková v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz.

Rozhodnutí Hanákové dovoluje majiteli budovy, firmě Flow East, stavbu zbourat a na jejím místě postavit nový Květinový dům. Podle ministerstva jde o konečné stanovisko, Bečková však boj nevzdává. Podle ní jsou sice možnosti, jak demolici zabránit, mizivé, naděje však umírá jako poslední. "K rozhodnutí paní ministryně neexistuje opravný prostředek, takže verdikt, že dům čp. 1601 nebude prohlášen kulturní památkou je konečné. Současně probíhá na stavebním úřadě Prahy 1 územní řízení o novostavbě. Jak se úřad vyrovná s četnými připomínkami veřejnosti včetně Klubu Za starou Prahu, které poukazují např. na to, že jeden z obligatorních podkladů (závazné stanovisko památkářů magistrátu) má zjevné právní vady a bylo vydáno k jiné dokumentaci, než je ta, o níž se vede územní řízení, uvidíme. Rozhodnutí stavebního úřadu lze dále napadnout. Dokud dům stojí, nic nevzdáváme!!! Je to krásný zdravý dům, jeho bourání považujeme na barbarství," vysvětlila Kateřina Bečková.

Další demonstrace a aktivita občanů

Bečková zároveň vyzvala k akci. "Doufám, že s pomocí Vás všech, kdo kauzu sledujete a máte stejný názor jako my, tedy že dům by se rozhodně neměl bourat, dáme tuto naši společnou vůli důrazně na vědomí na demonstraci, kterou uspořádáme na Václavském náměstí ve středu 24. července od 18 hodin! Dnes jsme ohlásili na magistrát termín. Podrobnější informace s programem a ideovým zaměřením zveřejníme na stránkách Klubu pravděpodobně zítra," pozvala čtenáře a dodala, že všechny novinky týkající se celého sporu jsou pravidelně aktualizovány zde a zde.

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE ZDE

A jaký má názor na Květinový dům, který má na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí po demolici současné stavby vyrůst? "Křečovitá architektura, která si hraje na něco, čím není. Ani „svatovítská katedrála, hořící svíce či růže v rozpuku“, což byly inspirační zdroje autorů návrhu, nezmohou nic tam, kde skutečná invence chybí," uzavřela Bečková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!