Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za Islámský stát padli i rodilí Češi. Zpravodajci se obávají možného návratu dalších bojovníků do vlasti

Česko

  5:00
Praha - Teroristé z Islámského státu verbovali do svých řad džihádisty z celého světa. Skončila mezi nimi i skupina osob z Česka. Pět z nich v řadách islámských fundamentalistů padlo. Jak zjistil server Lidovky.cz, dva z nich byli rodilí Češi, kteří k islámu konvertovali u nás.

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou. foto: Reuters

BIS hlásí pět zabitých islamistů z Česka v Sýrii i ruský kyberútok na ambasády

Podrobnosti z džihádistické scény popsala Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své včera zveřejněné výroční zprávě. „Během roku 2019 získala BIS informace o smrti dalšího z dobrovolníků, kteří mezi lety 2012 a 2017 opustili ČR a vydali se bojovat do válečných oblastí na Blízkém východě. Je-li tato informace pravdivá, jedná se již o pátého zabitého bojovníka, který vycestoval z ČR,“ uvedla civilní kontrarozvědka.

„Tři byli Arabové a dva Češi,“ řekl serveru Lidovky.cz důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. A zřejmě nemusí jít o konečný výčet. Další dva bojovníci z Česka „stále na území konfliktu v Sýrii zůstávali, o několika zbylých nezískala BIS aktuální informace“, uvádí výroční zpráva.

Zpravodajci se obávají jejich možného návratu. Právě z řad bývalých bojovníků Islámského státu se rekrutovali teroristé, kteří útočili i v Evropě.

Nejvýraznější riziko? Strategické projekty

V hledáčku hackerů se loni ocitl také Avast, globální antivirová firma z Česka. Jak se ukázalo, za útokem stáli hackeři napojení na režim v Pekingu. Přes českou společnost se chtěli dostat do počítačů milionů uživatelů jejího softwaru.

Rodí se nebývale silný konflikt. Svět se ocitl v první fázi 3. světové války, varují armádní špióni

Obě velmoci – míněny Rusko a Čína – patří mezi země, jejichž zpravodajské služby systematicky působí na českém území. A jsou nejaktivnější. I to potvrdila letošní výroční zpráva BIS. Civilní kontrarozvědka upozornila zejména na strategické projekty. Ačkoli konkrétně nejmenovala, z kontextu vyplynulo, že jde o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a o spuštění sítě 5G. 

„Nejvýraznějším rizikem, které bylo společné všem monitorovaným případům, byla možná účast problematických subjektů majících schopnost i motivaci zneužít svého postavení v projektu k dosažení vlastních partikulárních zájmů nebo uskutečnění cílů třetí strany,“ varovala BIS.

K naplnění těchto rizik by prý mohlo dojít zejména zneužitím přístupu k velkému objemu citlivých informací i vytvořením závislosti na dodávkách od rizikového dodavatele. Koho tím BIS myslí? I na to výroční zpráva odpovídá nepřímo.

„Původ investora v zemi s autoritářskými rysy je podobně jako u výše zmíněných projektů jedním z důležitých faktorů ovlivňujících hodnocení rizikovosti konkrétní investice,“ dodali obecně zpravodajci. Není však tajemstvím, že o dostavbu Dukovan usiluje mimo jiné i ruský Rosatom. Sítě 5G by v Česku rada stavěla společnost Huawei, technologický gigant z Číny. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...