Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za lepší sádru si připlatíte už od ledna

Noha v sádře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noha v sádře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na lepší oční čočku nebo lehčí sádru si pacienti budou moci připlatit už od 1. ledna 2012. Ministr Leoš Heger (TOP 09) definitivně rozhodl, že vyhláška umožňující rozlišit "ekonomickou" a náročnější variantu vyjde s platností k tomuto datu.

Oznámil to mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Ve schváleném seznamu je 18 nadstandardů - dva jsou oční čočky, devět lehčí sádry a sedm očkování. Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, takže možná nějaký další nadstandard přibyde, datum vydání se ale už určitě nezmění. Další série nadstandardů by měla vyjít k 1. lednu 2013.

Za lepší čočku o 3000 korun méně

Odborná společnost očních lékařů zveřejnila na semináři ve sněmovně první nadstandard - týká se léčby šedého zákalu. Za lepší čočku platili dosud pacienti 8000 až 20 000 korun. Od ledna by měli dát o 3000 korun méně, tuto částku za ně uhradí zdravotní pojišťovna. Dosud platili celou částku, nově doplatí jen rozdíl mezi úhradou a cenou čočky.

Ročně se v ČR dělá 80 000 až 85 000 operací šedého zákalu. V soukromých centrech má 30 až 40 procent pacientů zájem o lepší čočku.

Nadstandardem by měla být i zkušenost operatéra

Další možnosti nadstandardů v očním lékařství vidí přednosta oční kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice docent Jiří Pašta ve způsobu operací, například za pomoci speciálního laseru. Nadstandardem by podle něj měla být i zkušenosti operatéra. "Ta je důležitější, než jestli je v ordinaci polstrované křeslo," řekl ČTK.

Standardem v očním lékařství by podle přednosty oftalmologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesora Pavla Kuchynky mělo být vše, co je nyní kryto z pojištění. Lepší čočku, se kterou pacient vidí na blízko i na dálku, pojišťovna nehradí. "Je to velký luxus, neplatí ji žádná pojišťovna nikde na světě," poznamenal profesor.

Hegerův náměstek Petr Nosek k dalším nadstandardům řekl, že velké možnosti jsou v oborech gynekologie, ortopedie a urologie. Odborné společnosti už daly vědět, že nadstandardy vymezí.

ČTĚTE TAKÉ:

V těchto dnech posílají odborné společnosti návrhy ministerstvu. To každý návrh s danou odbornou společností projedná, zda si text vykládá správně. Návrhy pak budou procházet formálním schvalovacím procesem.

"Příkazem ministra by měla být ustavena skupina k posouzení, zda návrh odborné společnosti lze přijmout jako ekonomicky náročnější variantu. V dalším kole by pracovní skupina už fungující při definování do seznamu výkonů řešila, jak tam dát ekonomicky náročnější variantu," řekl Nosek.

Ministerstvo má vydat seznam výkonů nejen s těmito změnami, ale i s technickou novelou, která rok zpětně upraví režie jednotlivých výkonů o inflační dopady. Musí vyjít k 1. lednu. Ministerstvo pak k 1. dubnu vydá další vyhlášku, která definuje personální vybavení zdravotnických zařízení.

Další výkony, které by umožnily uplatnit mechanismus ekonomicky náročnější péče, budou ve vyhlášce až k 1. lednu 2013, shrnul náměstek.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...