Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za neděli zemřeli na silnicích čtyři lidé, za květen jich zatím celkově bylo 37. Meziročně jde o lehký pokles

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Během května zahynulo při dopravních nehodách v Česku podle předběžných statistik zatím 37 lidí, z toho čtyři přišli o život během neděle. Obětí je o čtyři méně než za loňský květen.

Od začátku letošního roku ale zemřelo na českých silnicích více lidí než za stejné období loni, i když nehod celkově ubylo. V roce 2019 zahynulo v prvních pěti měsících roku 175 lidí, kdežto letos je obětí dopravních nehod 180. Vyplývá to z policejních statistik a informací, které v neděli ČTK poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Do sobotní půlnoci zemřelo při nehodách 33 lidí, uvedl Zlý. Z toho bylo 13 řidičů osobních aut, šest motocyklistů, tři cyklisté a pět chodců. Bilanci zhoršila nedělní dopolední tragická nehoda u Černožic na Královéhradecku, při níž zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě. Odpoledne zemřel na Bruntálsku další člověk. Počet obětí květnových nehod tak podle předběžných údajů vzrostl na 37. Oficiální statistiky zveřejní policie zhruba za týden. Čísla se mohou ještě změnit po vyhodnocení soudních pitev a dalších okolností nehod, dodal Zlý.

Nejtragičtějším dnem končícího měsíce je zatím neděle 31. května společně s 23. květnem, kdy podle denních statistik dopravních nehod přišli o život čtyři lidé. První a třetí májový den zahynuly na silnicích shodně tři osoby.

Příčinou většiny dopravních nehod bylo stejně jako v předchozích měsících nevěnování se řízení, nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo stavu vozovky či jízda v protisměru.

Provoz na tuzemských silnicích byl od 12. března po zavedení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru několik týdnů výrazně slabší, citelně ubylo i kolizí. Počet vážných a smrtelných nehod ale neklesl. Česku se stále nedaří výrazněji snižovat počet obětí dopravních nehod.

Úmrtí při nehodách v České republice za květen:

Zdroj: Policie ČR
rok počet usmrcených
2020 37 (předběžně)
2019  41
201855
201740
201644
2015 51
201448
201349
201261
201161
2010
51

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...