27. března 2017 13:56, aktualizováno  13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za tragický pád lanovky v Krkonoších dal soud jednoletou podmínku

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední... | foto: MAFRA: Michal Klíma

TRUTNOV Okresní soud v Trutnově opět uznal vinu provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslava Jirmana a potrestal jej podmínkou jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky. Při zřícení lanovky v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Jirman si pro odvolání nechali lhůtu.

Jirmanovi za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo až šest let vězení. Jirman před soudem vinu popřel, jeho obhájce žádal zproštění obžaloby. Obžaloba pro Jirmana navrhovala podmíněný trest do dvou let vězení s odkladem až na tři roky.

Okresní soud případ řešil podruhé. Loni soud uznal Jirmanovu vinu a při rozhodnutí o upuštění od jeho potrestání přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na poškozených. Státní zástupce i obviněný podali odvolání a hradecký krajský soud případ vrátil zpět do Trutnova.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.
Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.

Podle soudkyně Stanislavy Suchánkové se proti minulému soudnímu jednání vyvinula důkazní situace. „Bylo zjištěno, že podíl zavinění obžalovaného na předmětné tragické události je hlubší, než soud původně shledával. Nejsou tedy splněny podmínky pro upuštění od potrestání,“ řekla ve stručném odůvodnění rozsudku. Trest byl podle ní pro polehčující okolnosti uložen na spodní hranici trestní sazby.

Zásadním novým zjištěním proti minulému líčení bylo podle státního zástupce Jindřicha Duška to, že byli vyslechnuti i svědci, kteří uvedli, že se lanovkou v minulosti občas lidé přepravovali. „Obžalovaný Jirman lanovku obsluhoval a věděl o tom,“ řekl Dušek. Lanovka byla určena výhradně k přepravě nákladu, přeprava lidí na ní byla zakázána.

Jirmanův advokát rozsudek nekomentoval. Jirman se vynesení rozsudku nezúčastnil.

Nároky zdravotních pojišťoven za léčení zraněných zhruba za milion korun a žádost pozůstalých dětí o náhradu celkem jednoho milionu korun soud odkázal od občanskoprávního řízení.

Neštěstí se stalo 29. listopadu 2013. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky, u níž byla přeprava lidí zakázána. Možná si ve špatném počasí za tmy chtěli ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Po přetržení tažného lana se korba ze zhruba deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.

Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz