3. října 2017 9:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž si odpyká 23 let za vraždu těhotné přítelkyně, povrdil Nejvyšší soud

Pavel Radziszewski před soudem v prosinci 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Radziszewski před soudem v prosinci 2016. | foto: Marie Stránská, MAFRA

BRNO Za vraždu těhotné přítelkyně v Kalech na Brněnsku si Pavel Radziszewski odpyká výjimečný trest 23 let vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, uvedla v úterý Eva Sigmundová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance.

Krajský soud v Brně původně pachateli uložil 20 let vězení, Vrchní soud v Olomouci trest ještě zpřísnil. Muž podle rozsudku partnerku doma svázal a ucpal jí ústa, zemřela po několika hodinách.

Nejvyšší soud zatím odůvodnění svého rozhodnutí nezveřejnil. Podle Sigmundové uplatňoval Radziszewski opakovaně námitky, které už řešily krajský a vrchní soud.

Tragédie se odehrála v dubnu 2015. Radziszewski podle obžaloby ženě ve 23. týdnu těhotenství nejprve ústa ucpával rukou, následně použil igelitové sáčky. V poslední fázi jí vložil do úst smotek potravinové fólie. Poté opustil místnost a nechal ženu bez pomoci.

Obviněný: Vysmívala se mi, tak jsem jí zacpal ústa

Mrtvou ženu Radziszewski nechal na posteli a poté tělo uložil do objemného vaku. Její smrt sám oznámil policii za několik dní. Podle verdiktu šlo o trýznivý způsob vraždy spáchaný na těhotné ženě, i proto justice uložila výjimečný trest.

Radziszewski před soudem přiznal, že ženu svázal, ale hájil se tím, že o plánovanou vraždu nešlo. Bylo to prý kvůli tomu, že v minulosti pouštěla do domu jiné muže. Ústa jí posléze ucpal kvůli tomu, že se mu prý vysmívala. Žena prý zpočátku se svázáním souhlasila, bylo to prý u nich doma normální. Muž, který užíval pervitin, je podle znalců i svědeckých výpovědí chorobně žárlivý. Jako poslední mimořádný opravný prostředek mu zbývá možnost podat ústavní stížnost.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz