Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za přejetí policistky by měl zfetovaný řidič strávit 16 a půl roku za mřížemi

I když nezabil policistku úmyslně, jde o vraždu úřední osoby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I když nezabil policistku úmyslně, jde o vraždu úřední osoby. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za usmrcení policistky při loňské honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku by měl strávit Josef Novák 16,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Praze. Případ posoudil jako vraždu úřední osoby, což požadoval státní zástupce.

Novákovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil pod vlivem drog. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

O trestu 16,5 roku vězení pro Josefa Nováka rozhodl ve středu Krajský soud v...
Novákovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil...

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Třiadvacetiletý řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět. Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty. Žena na následky zranění zemřela.

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co při honičce s policisty dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu. Novák u soudu tvrdil, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Hájil se tím, že policistka nebyla vidět a neměla na sobě reflexní vestu.

Podle jeho advokátky Barbory Langerové nespáchal vraždu, protože ženu nezabil úmyslně. Po soudu chtěla, aby případ překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti. Státní zástupce Tomáš Milec naopak chtěl, aby Novák za vraždu skončil ve vězení zhruba na 17,5 roku.

Policistka při nárazu utrpěla mnohočetná zranění, devastující zlomeniny a krvácela do mozku. Zemřela po převozu do nemocnice o den později.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...