Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranka má znovu platit matce za to, že jí dítě odvezla do porodnice

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Písemnou omluvu a částku 100 tisíc korun vysoudila žena z Brna, kterou po domácím porodu záchranáři sanitkou i s dítětem odvezli do porodnice. Šéf záchranky trvá na tom, že krok zachránil dítěti život - soudce to odmítá.

Soudce Michal Ryška řešil případ podruhé a znovu rozhodl stejně. "Nebylo však možné nezaznamenat tlak odborné veřejnosti," připustil. Lékaři totiž tvrdí, že výrok může zasáhnout také do dalších případů. Ryška naopak míní, že vše ukazuje na nedostatečné řešení okolností domácích porodů v našich zákonech a praxi. Ročně se v tuzemsku doma narodí kolem 400 dětí.

Podle soudce lékař záchranky, který na místo několik desítek minut po porodu přijel, postupoval alibisticky, když nechal malého chlapce odvézt do porodnice. "Dítě v ohrožení života ani zdraví nebylo," konstatoval soudce. Tvrdí, že má naprostou jistotu, že dítě nebylo podchlazené, jak se později snažili záchranáři argumentovat ve prospěch rozhodnutí svého kolegy.

ČTĚTE VÍCE:

Z teplot je jasná jediná: ve chvíli, kdy se chlapeček dostal do nemocnice, mu naměřili jen 33,6 stupně Celsia. Žádné předchozí měření nikde zaznamenáno není. Znalec Jozef Macko však připustil, že teplota dítěte mohla teoreticky klesnout i vlivem otevření bytu do chladné noci (venku byly 4 stupně Celsia) a následnou dopravou nevytopenou sanitkou, pokud by dítě nebylo dostatečně oblečené.

Původní záznamy v lékařské zprávě ani v konzultačním telefonátu neobsahují zmínky o podchlazení. “To by v nich při takové snaze dostat dítě do nemocnice nepochybně bylo," vysvětlil soudce Ryška, proč zprávě o podchlazení nevěří.

Dítě s nepřestřiženou pupeční šňůrou

Lékař, který v osudnou noc v únoru 2010 v bytě zasahoval a zavolal tam na pomoc i policii, zemřel krátce po případu. Jeho kolegové však trvají na tom, že postupoval správně. "Zachránil mu život," oznámil v pátek po rozsudku ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák.

Ten se domnívá, že měl soud více vzít v úvahu všechny okolnosti včetně názorů, že lékař musel "zohlednit stav bytu i rodičů". Místo porodu nepatřilo podle posádky sanitky k nejupravenějším a nejhygieničtějším. "Jestliže lékař je konfrontován s tím, jestli rozhodnout ve prospěch dítěte nebo pochybit, nemůže rozhodnout jinak než ve prospěch dítěte," dodal záchranář.

Podle záznamu bylo při příjezdu sanitky asi hodinu po porodu, dítě leželo na těle matky a ta se svým partnerem zavolala lékaře hlavně proto, aby odstřihl placentu. Pupečníková šňůra byla podvázaná - i když není jasné kdy se tak přesně stalo.

Žena popsala, že lékař zdůvodňoval svůj tlak na odvoz obavami z vrozených vad, i když dítě bylo na první pohled zdravé. "Jedná se o mé třetí dítě a vím, že pediatr kontroluje dítě i několik hodin po porodu. Nám proto ta odpověď nestačila - načež lékař zavolal policii," dodala. Teprve pak převoz odkývla.

Vymýšleli si, proč dítě odvézt, tvrdí soudce

Soudce Ryška:

Soudce Michal Ryška se zaměřuje na podobné osobnostní spory. V minulosti rozhodoval například případ odškodného za zaměněné děti v třebíčské porodnici. V brněnském případě odvozu do porodnice konstatoval, že poskytnutí zdravotní péče bez právního důvodu je typickým zásahem do osobnostních práv. Srovnal to například s neoprávněnou sterilizací romských žen. Zároveň však zdůraznil, že chápe motivaci lékaře, který není odborník na novorozence. Proto nepřiznal matce a jejímu dítěti po 100 000 korunách, jak v žalobě požadovali.

Soudce zpochybnil jak hygienické námitky, tak podezření na ztrátu krve u dítěte a jeho podchlazení. Naopak tvrdí, že zdravotníci přímo vymýšleli, jak převoz dítěte do nemocnice odůvodnit. Důvodem je podle něj neschopnost řešit situaci adekvátními prostředky.

"My bychom tam šli později, kdybychom dostali čas, byli jsme od porodnice jen kousek," uvedla v pátek matka. Bydlela v Údolní ulici, porodnice na Obilním trhu je vzdálená jen několik set metrů. Tvrdí, že porod byl překotný, ale v termínu - i když původně zaznělo i od jejího partnera, že ho chtěla mít doma.

Případ už soudy řeší delší dobu. Ryška vyhověl žalobě matky (zastupující i dítě) podaná na ochranu osobnosti už loni - nařídil záchrance se omluvit a dát každému ze žalujících po padesáti tisících korunách jako odškodné. Vrchní soud v Olomouci ale nesouhlasil s označením převozu dítěte za „exces“ i kdyby se převoz později ukázal jako nepotřebný. Uložil brněnskému soudu nechat udělat znalecký posudek od lékařského specialisty na novorozence a doplnit důkazy.

Ryška pokyny dodržel - ale výrok byl stejný. Zdůraznil však, že se týká tohoto konkrétního případu. "Spor byl sporem právním," dodal. Advokát záchranky se na místě odvolal, takže se spor vrátí k vrchnímu soudu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...