Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Ukázaná platí.‘ ANO představilo volební slogan, Babiš by za úspěch považoval výhru v devíti krajích

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří 3. září 2020 v Olomouci na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří 3. září 2020 v Olomouci na... | foto: ČTK

Olomouc Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by považoval za úspěch, kdyby subjekt v podzimních volbách stejně jako před čtyřmi lety vyhrál v devíti krajích. Chtěl by, aby tentokrát ve všech mělo ANO hejtmana, podle něj se ale opozice znovu chystá hnutí v některých krajích obejít.

Po volbách v roce 2016 se nakonec kandidáti hnutí usadili v čele pouze pěti krajů. ANO jde do voleb s mottem Ukázaná platí. Podle Babiše to značí, že ANO plní program a může to zdokumentovat.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří 3. září 2020 v Olomouci na...
Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO k zahájení kampaně do krajských a...

„Budeme velice rádi, když zopakujeme tento výsledek a voliči nám dají tolik hlasů, aby nás zase neobešli, protože jak je známo, opozice se zase na to chystá a byla by to pro nás škoda,“ řekl Babiš.

Podle něj vláda s hejtmany velice dobře spolupracuje. Zmínil, že při koronavirové krizi dodal stát krajům velké množství ochranných prostředků, vyplatil odměny krajským záchranářům a pracovníkům zařízení sociálních služeb. Kraje by se podle Babiše měly soustředit na výstavbu sociálních zařízení a domovů seniorů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zmínila, že stát dosud obcím poskytl 13,4 miliardy korun a krajům v covidovém období téměř 22 miliard. Uvedla také, že v letech 2020 a 2021 stát krajům poskytne vždy šest miliard korun na silnice druhých a třetích tříd. Celkový propad příjmů krajů v koronavirové krizi ministerstvo financí odhaduje na zhruba devět miliard, více bude podle Schillerové vědět v polovině září s makroekonomickou predikcí.

Například Svaz měst a obcí ČR ale požaduje dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Státem dosud poskytnuté peníze podle předsedy svazu, kyjovského starosty a kandidáta na hejtmana za STAN v Jihomoravském kraji Františka Lukla pokryly zhruba polovinu výpadků. Schillerová požadavek svazu už dříve odmítla.


Olomoucký hejtman a kandidát Ladislav Okleštěk jako prioritu zmínil zdravotnictví. Kraj podle něj do zdravotnictví za uplynulé období investoval 581 milionů korun. „Je to jak do nemovitostí, staveb, tak do vybavení nemocnic. Chceme podpořit lékaře i v odlehlých místech. Jednáme se starosty, pomáháme zabezpečit lékaře do obcí, kde jsou tyto služby méně dostupné,“ řekl.

Moravskoslezský hejtman a další kandidát Ivo Vondrák hovořil jako o jednom z důležitých témat o znečištění ovzduší a ekologické zátěži, poslanec a kandidát na hejtmana v Pardubickém kraji Martin Kolovratník zmínil dopravu, které se dlouhodobě věnuje.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!