Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Začnu jíst, jen když splníte požadavky‘, hrozí anarchista. Hladovkáři ve vazbě jsou výjimeční

Vězeň (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězeň (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Hladovku budu držet, i kdyby mě měli připojit k hadičkám, rozhodl se „první český terorista“, který je obviněný z přípravy útoku na vojenský vlak. Taková forma protestu je v tuzemských vazbách spíše výjimečná. Lékaři jsou navíc postaveni před dilema. Co uděláme, pokud mu kvůli hladu bude hrozit smrt?

V českých věznicích nejsou na hladovky moc zvyklí. Loni se rozhodli odmítat stravu čtyři lidé a šest předloni. Většinou se však jedná už o odsouzené trestance. Hladovkáři ve vazbě jsou v tuzemsku poslední dobou velmi vzácní a dali by se spočítat na jedné ruce.

Nyní k takovému radikálnímu kroku přistoupil Martin I., anarchista, který je obžalovaný za přípravu teroristického útoku na vojenský vlak. „Terorista“ již třináctý měsíc tráví ve vazbě a čeká na soud. Jeho poslední snahu dostat se z cely ven zhatil Vrchní soud v Praze, když dal za pravdu stížnosti státního zástupce (více ZDE). Případ navíc od samého počátku provází pochybnosti.

„U nás je to výjimečný jev. Rozhodně se to nestává často,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pankrácké věznice Lucie Kováčová. Jakmile totiž vězeň odmítne dvakrát jídlo, správa věznice zbystří a bere to jako vyhlášení hladovky. „Začne být samozřejmě sledován lékařem. Pokud lékař rozhodne, tak je vězněná osoba přesunuta do nemocnice, kde je o něj postaráno,“ popsala Kováčová.

Anarchista - ilustrační foto.

Anarchista - ilustrační foto.

Mladý anarchista je prý připraven držet hladovku, dokud nebudou splněny čtyři jeho požadavky. V první řadě chce, aby šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta (který ovšem ve čtvrtek podal žádost o odchod do civilu) stáhl záznam o jeho sestře Pavle B., která se za něj chtěla na svobodě zaručit. Dokument tvrdí, že je organizátorkou anarchistických protestů za osvobození svého bratra. Ta to však ale odmítá.

Dále si přeje důstojné veganské jídlo, ukončení údajného sledování své rodiny a přátel policií a opětovné přezkoumání propuštění z vazby.

Hladovku chce prý anarchista držet, i když ho lékaři budou muset připojit „k hadičkám“ s umělou výživou. „Bratr s tím počítá. Jsem domluvená, že mi jeho lékař ve vazební věznici bude podávat informace, pokud se jeho stav zhorší,“ tvrdí anarchistova sestra Pavla B.

Pokud by k takové extrémní situaci došlo, může se vězeňská služba pořádně zapotit. Léčit někoho proti jeho vůli je obtížně i z hlediska práva. „Je to velmi složitá problematika,“ přiznává ředitele nemocnice při Vazební věznici na Pankráci Petr Werbik.

Skoro jako eutanazie

„Máme ale možnost mu pomoc, i když to odmítne. Označíme ho za neschopného reálně zvážit situaci. Musí se to ale hlásit soudu a dozorujícímu státnímu zástupci. Nechat ho ale umřít nemůžeme,“ míní. Jednalo by se totiž podle něj o pasivní eutanazii.

Kromě lékařů vězně bedlivě sleduje také psychiatr. „Pokud někdo drží hladovku dlouho, tak dochází k metabolickému rozvratu a pacienti už neuvažují normálně,“ vysvětluje Werbik důvod.

Podmínky Martina I. pro ukončení hladovky

  • Okamžité stažení lživého záznamu o mé sestře podaného R. Šlachtou.
  • Okamžité zastavení všeho nezákonného a protiprávního sledování, šikanování a zastrašování mé rodiny, mých přátel a jejich rodin.
  • Okamžitá náprava stravy ve Vazební věznici Praha-Pankrác.
  • Opětovné a nezávislé přezkoumání mého propuštění z vazby za následných přijetí slibů a návrhů z mé strany a za nahrazení vazby jinými opatřeními.

Za dobu pěti let, co ve vězeňské nemocnici na Pankráci působí, si však případ hladovkáře, kterému by museli pomoci i přes jeho vůli, nepamatuje. „Docházelo, že když to vydrželi dva až tři týdny, tak se metabolismus začal měnit, ale pak si to většinou rozmysleli,“ vzpomíná.

Z praxe má však jeden případ, kdy vězně léčili i násilím. „Měl jsem pacienta, který sice nedržel hladovku, ale jeho stav byl tak vážný, že mohl umřít. Tam jsme ho opravdu téměř násilím odvedli z cely na oddělení a nasadili mu antibiotika. Takové zákroky se ale musí nahlásit soudu,“ dává příklad Werbik. Pokud by se anarchista bránil ošetření, hrozí mu tak teoreticky v pozdější fázi i připoutání a léčba proti jeho vůli.

Kritika zásahu

Zásah proti extremistům z loňského dubna čelí od počátku kritice. Zastánci obžalovaných tvrdí, že se jednalo o policejní provokaci. Do skupiny „teroristů“ totiž byli nasazeni agenti. V cele předběžného zadržení navíc skončili i lidé, kteří údajně s přípravou útoku neměli ani vzdáleně nic společného.

Obvinění měli podle žalobce připravit útok na vojenský vlak zápalnými lahvemi, které zakopali u Chuchelského železničního tunelu. Celou obžalobu server Lidovky.cz detailně popsal.

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu.

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu.

V případu „prvních českých teroristů“ bylo obviněno celkem pět lidí. Údajný vůdce Petr S., Martin I. a Alexandra S. jsou obviněni z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak. Další dvě ženy Katarina Z. a Radka P. za to, že přípravu nepřekazily a neudaly ostatní na policii. Údajným „teroristům“ může nyní hrozit výjimečný trest až 20 let za mřížemi.

Policie navíc Petra S., Martina I. i Katarinu Z. (nepřekažení teroristického útoku) viní také z násilí vůči úřední osobě. Trojice měla připravit zápalné lahve, které měly být použity jako zbraně při bránění squattu Cibulka.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...