28. září 2010 20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakladatel PPF se 4 roky skrýval. Policie ho dopadla, když jel na koncert

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Policie v pondělí zadržela spoluzakladatele investiční společnosti PPF Milana Vinklera, který se čtyři roky vyhýbal vězení. Vinkler byl odsouzen k trestu vězení v délce 7,5 roku za organizování podvodných obchodů s lihem. Čtyři roky se ale skrýval, změnil přitom podobu a identitu.

Policie ho zadržela ve voze, kterým v pondělí jel s manželkou na pražský koncert Guns N'Roses, uvedla televize Prima, která o případu informovala. Vinkler si má ve vězení odsedět ještě pět let.

Podle televize komplikovalo pátrání po Vinklerovi policii právě to, že muž změnil vzhled a identitu a používal falešné doklady. "I v době, kdy byl zadržen, tak u něho naši detektivové zajistili cizí ID kartu na slovenskou státní příslušnost," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Vinkler jezdil na dovolenou
Vinkler žil do svého zadržení normálním životem s manželkou, mimo jiné jezdil na dovolenou.

Trest Vinklerovi potvrdil v únoru 2006 v odvolacím řízení pražský vrchní soud. Vinkler si však tehdy rozsudek nevyslechl, protože se zdržoval na neznámém místě, soud o něm tedy rozhodoval jako o uprchlém a na Vinklera byl vydán zatykač.

Vinkler podle verdiktu vedl skupinu tří obchodníků, kteří za pomoci dalších tří celníků připravili stát na daních a clu asi o 25 milionů korun.

16 kamionů s lihem
Státní zastupitelství vinilo Vinklera a další muže z toho, že na přelomu let 1997 a 1998 zorganizovali dovoz 16 kamionů s lihem z italského lihovaru. Na celnici v Rozvadově uvedli, že zboží přes ČR pouze převážejí a že cílem je Polsko. Kamiony tam měly dojet přes hraniční přechod Cínovec.

Do Polska ale přes 300 tisíc litrů lihu nedorazilo a zůstalo na českém trhu bez zaplacení cla a daní. Trojice celníků však na celním prohlášení potvrdila, že zboží na Cínovci opustilo hranice.

Vinkler stál spolu s Petrem Kellnerem a Milanem Maděryčem v roce 1990 u zrodu veleúspěšné skupiny PPF.

Vinkler k nám nepatřil, tvrdí PPF
V reakci na Vinklerův rozsudek ale skupina PPF sdělila, že Vinkler nikdy nebyl spoluzakladatelem PPF či akcionářem jakékoli její

společnosti a nikdy se ani aktivně neúčastnil řízení žádné z těchto firem. Podle společnosti byl Vinkler jednatelem společnosti Wika, která se podílela na založení Prvního privatizačního fondu. Ta se později přejmenovala na PPF investiční společnost. Akciový podíl Wika byl vypořádán začátkem roku 1994. Současná holdingová struktura PPF vznikla až počátkem roku 1997, prohlásila před čtyřmi roky mluvčí skupiny Dita Fuchsová.

ČTK

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.