Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce chce pro Rittiga pět let vězení a peněžitý trest za tunelování firmy Oleo

Ivo Rittig spěchal k soudu a porušil pečeť na soudní síni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig spěchal k soudu a porušil pečeť na soudní síni. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro lobbistu Iva Rittiga pět let vězení a peněžitý trest zhruba 1,7 milionu korun v souvislosti s tunelováním petrochemické firmy Oleo Chemical.

Ve středeční závěrečné řeči mimo jiné uvedl, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal firmě zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv - například v pražském dopravním podniku. Pro většinu ostatních obviněných chce žalobce stejný trest a navíc i čtyřletý zákaz činnosti.

Obžaloba tvrdí, že 20 milionů korun z petrochemické firmy Oleo Chemical mířilo k Rittigovi jako odměna za fiktivní poradenství od Cokeville Assets, karibské společnosti Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Smlouvy uzavřené mezi Oleem a Cokeville Assets byly podle Borguly účelové. „Nebyl sjednán rozsah práce ani druh činnosti. Závazek k poskytování poradenských služeb byl naprosto neurčitý,“ konstatoval ve středu u pražského městského soudu s tím, že u poradenství vždy bývá předmět činnosti domluven alespoň typově.

Ivo Rittig u soudu.
David Michal u soudu.

„Obžalovaný Rittig uvádí, že nikdy neměl nic se společností Oleo Chemical, což je prokázaná lež,“ prohlásil Borgula. To, že Rittig udržoval styky s jedním z tehdejších šéfů Olea Michalem Urbánkem, dokazují prý jak kontakty a fotografie nalezené v mobilních telefonech, tak i výpovědi některých svědků, podle nichž se Urbánek osobou Rittiga zašťiťoval. Odposlechy lobbistových schůzek z pražského hotelu Ventana, které vedly k Rittigovu nepravomocnému odsouzení v kauze vyzrazení informace BIS, prý dokládají, že Urbánek měl vůči Rittigovi závazky.

Skutečnosti, že za vyváděním peněz mohl být například Rittigův vliv v pražském dopravním podniku, sice podle Borguly nebyly prokázány beze všech pochybností, ale „nelze od nich odhlížet“. V případu předražených jízdenek pro dopravní podnik, který rovněž dozoruje Borgula, taktéž figuruje Cokeville Assets a obvinění v něm čelí Rittig i Kmeť.

Žalobce svůj návrh přednášel šest hodin, což vyvolalo kritiku advokátů. „Kdyby obžaloba měla pádné důkazy, tak by závěrečná řeč byla krátká a přesvědčivá. Takto se nám dostalo pouze mnohahodinového, úmorného proslovu. Jedná se o zastírání důkazní nouze obžaloby,“ sdělil Daniel Volák, který hájí technického ředitele Olea Radomíra Kučeru.

Další obvinění v kauze Oleo Chemical

V kauze Oleo Chemical jsou vedle Rittiga, Kmetě a Kučery obviněni dva lobbistovi právníci z advokátní kanceláře MSB Legal - Karolína Babáková a David Michal. Obžaloba míří i na bývalé šéfy Olea Urbánka a Kamila Jirounka. Jirounek byl minulý měsíc pravomocně odsouzen k šesti letům vězení kvůli padělání směnky na 127 milionů korun, proto mu Borgula jako jedinému navrhl místo pětiletého trestu úhrnně devět let za mřížemi. Na lavici obžalovaných dále sedí Jana Šádková s Petrem Michalem z účetní firmy Peskim.

O pozici spolupracujícího obviněného usiluje účetní Peskimu Jaroslav Kubiska, který podle vyšetřovatelů pomohl rozkrýt podezřelé finanční machinace. V jeho případě žalobce navrhl, aby soud upustil od potrestání.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!