12. května 2017 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce nařídil zrušit stíhání čtyř osob za dodávku nekvalitních bot pro policii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie- ilustrační | foto: Lidovky.cz

PRAHA Městské státní zastupitelství v Praze nařídilo zrušit stíhání čtyř lidí a firmy z oděvního holdingu Blažek kvůli zakázce na dodávku desítek tisíc párů bot pro policisty. Škoda, kterou Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyčíslila na téměř 60 milionů korun, nebyla podle žalobce doložena a závěry vyšetřovatelů neodpovídají zajištěným důkazům.

Napsaly to v pátek Hospodářské noviny (HN) a Právo. Kauza se týká výběrového řízení z roku 2012 na letní a zimní vysoké boty pro policisty za 72,5 milionu korun. Firma z holdingu Blažek, která zakázku získala, ale použila jinou podrážku, jinou vložku a jinou technologii výroby, než jaké byly předepsány v prvotní zadávací dokumentaci.

GIBS kvůli tomu loni v listopadu začala stíhat dva úředníky odboru veřejných zakázek, vedoucí akreditované zkušebny ve Zlíně a výrobního ředitele dceřiné firmy holdingu Blažek. Obvinění podle zrušeného stíhání věděli, že policie nakupuje od firmy Blažek nekvalitní boty, a uvedli tak zadavatele tendru v omyl.

Žalobce Jiří Zdražil ale označil dílčí změny v technickém řešení dodaných bot proti zadávací dokumentaci za přípustné, protože neměly vliv na požadovanou kvalitu nebo vlastnosti. „Napadené usnesení tak vyslovuje z učiněných skutkových zjištění nesprávný závěr,“ cituje ho Právo. Stíhání pro podezření z trestného činu podvodu předpokládá způsobenou škodu, ta ale podle žalobce nebyla ze strany GIBS náležitě zjištěna.

Manažeři firmy Blažek podle HN od počátku tvrdili, že stíhání bylo podněcováno konkurentem v oblasti dodávek obuvi pro stát, podnikem Prabos Plus, jehož trestní oznámení stálo na začátku vyšetřování. Prabos kontrakty Blažka napadal už v minulosti. Firma Blažek uvedla, že zváží, zda podá žalobu o náhradu škody a poškození dobrého jména. Podle místopředsedy představenstva Jana Váchy se jednalo o „účelové stíhání, kterého se dopustila GIBS a které šlo na ruku konkurenci“. Vyjádření Prabosu se HN nepodařilo získat.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz