Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
30. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu ‚masokostní moučky z muslimů‘ má nový žalobce. Konvičkův případ možná vyšumí

Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodí ho sledovat například někteří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodí ho sledovat například někteří... | foto: ČTK

PRAHA Vyšetřování protiislámských výroků aktivisty a univerzitního pedagoga Martin Konvičky se komplikuje. Případ se totiž dostane do ruky novému dozorujícímu státnímu zástupci, protože stávající odešel pracovat jinam. Policii může změna v její práci zdržet. Podle interních informací je dokonce možné, že se případ napodruhé k soudu dostat nepodaří. Konvička už jednou obžalovaný byl, ale soud vrátil případ zpět do rukou vyšetřovatelů.

„Spis bude mít nového dozorujícího státního zástupce, který stanoví vyšetřovatelům další postup,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, mluvčí jihočeské policie, která se Konvičkovými výroky zabývá. Aktivistu policie stíhá kvůli jeho nenávistným příspěvkům na sociální síti Facebook z let 2014 a 2015, v nichž napadal muslimy. Nejvíce proslulá je výhrůžka, že Konvička a jeho lidé nechají vyznavače islámu v případě vítězství ve volbách namlít do masokostní moučky.

Kriminalisty v případu dosud vedl šéf okresních žalobců v Českých Budějovicích Josef Richtr, který však podle zjištění serveru Lidovky.cz v dubnu odešel pracovat ke kolegům na kraj. „Požádal o uvolnění z funkce okresního státního zástupce. Já jsem mu tedy nabídl, aby postoupil na Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Jeho zkušenosti, které nepochybně má, tady velmi dobře využiju,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz krajský žalobce Petr Cigánek.

Richtrovy stávající případy z okresu si tak rozeberou jeho dnes už bývalí kolegové, jedním z nich je právě případ nenávistných výroků Konvičky. Nový státní zástupce v případu bude s největší pravděpodobností znamenat, že se uzavření kauzy posune. Žalobce se totiž bude muset se spisem nejprve seznámit. „Určitě se to možná o něco prodlouží,“ podotkl policejní mluvčí Matzner. „Ale nemusí to tak být, protože nový státní zástupce, až to prostuduje, může dojít k závěru, že je uděláno všechno, co uděláno být mělo,“ dodal.

Nicméně podle informací serveru Lidovky.cz kriminalisté k úspěšnému završení kauzy nakročeno příliš nemají. Není ani vyloučené, že spis s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci tentokrát nepředají. „Mezi řádky vyšetřovatel říkal, že to k ničemu moc nesměřuje. Takže z toho dedukuji, že to k další obžalobě směřovat nebude,“ potvrdil serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity zdroj blízký vyšetřování. Nicméně poslední slovo bude mít nový státní zástupce, který si spis přebere.

Policie musí doložit, že příspěvky skutečně napsal Konvička

Sám Konvička přijal personální změny ve vyšetřování chladně. Podle něj je jedno, kterému žalobci se spis dostane na stůl. Pedagog Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a nejvýraznější postava hnutí Islám v ČR nechceme, Blok proti islámu, strany Alternativa pro ČR a nyní spolku Sedmá republika trvá ne své nevině. „Očekávám, že budu vyviněn. Buď tak, že to vyšetřování bude zastaveno, nebo případně vyhraju soud, protože se samozřejmě necítím vinen,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Aktivista už přitom jednou nohou u soudu byl. Právě státní zástupce Josef Richtr na něj loni počátkem dubna podal obžalobu kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, za což mohl v případě uznání viny strávit až tři roky ve vězení. Jenže soud obžalobu shodil ze stolu. Podle něj kriminalisté se žalobcem jednoznačně nedoložili, že autorem inkriminovaných výroků je skutečně Konvička.

Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodí ho sledovat například někteří...
Administrátor iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička na demonstraci na...

„Řízení předcházející podání obžaloby bylo zatíženo podstatnými vadami, neboť nebyly objasněny základní skutkové okolnosti, bez kterých nelze v řízení před soudem ve věci rozhodnout,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz vrácení případu k došetření českobudějovická soudkyně Pavla Kubová. Vyšetřovatelé tak v druhém kole pracují s IT experty, jejichž úkolem je autorství výroků identifikovat.

Na počátku vyšetřování stála jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková, která na Konvičku v roce 2015 podala trestní oznámení. Policie pak na podzim toho roku aktivistu obvinila kvůli třem jeho výrokům na Facebooku. Nejproslulejším je vzkaz, co s muslimy udělá Konvičkovo hnutí v případě vítězství ve volbách. „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky,“ napsal aktivista.

Islamobijec Konvička

Civilním povoláním entomolog a univerzitní pedagog Martin Konvička si z boje proti islámu udělal aktivisticko-politický program, k islámu se Konvička veřejně vyjadřuje od roku 2009, kdy na Facebooku spoluzaložil stránku Islám v ČR nechceme.
Mezi jeho nejznámější výpady vůči islámu patří pálení koránu před muslimskou mešitou, vystavení mobilní toalety před saudskoarabskou ambasádou (více zde) nebo naposledy sehrání vpádu islamistů na Staroměstské náměstí loni v létě (více zde). Poslední projekt Konvičky je spolek Sedmá republika, která má stát na sedmi pilířích: anti-islámu, hrdosti, identitě, občanství, přežití, svobodě a vizi. Spolek chce také vyvést Česko z EU i NATO.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.