Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

‚Islamistiská okupace‘ na Staroměstském náměstí nebyla trestným činem, rozhodla policie

Česko

  5:00
PRAHA - Srpnová akce s názvem Okupanti obsazují Prahu, během které příznivci Martina Konvičky vyděsili turisty na Staroměstském náměstí, nebyla podle vyšetřování policie trestným činem.

Martin Konvička během akce Okupanti obsazují Prahu. foto: Twitter/ @Tilwaen, foto P. Malina

„Prošetřováním se nepodařilo prokázat, že by se některý z účastníků dopustil trestného činu. Nicméně vyvstalo podezření na přestupkové jednání některých aktérů ‚divadelního představení‘,“ uvedl v únoru pro Českou televizi policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Konvička vyděsil desítky lidí. ‚Jsem spokojený, ještě jsme chtěli symbolicky Zemanovi uřezat hlavu’

Během srpnového incidentu řádili v centru Prahy falešní islamisté. V rámci recesistické manifestace odpůrců islámu s názvem „Okupanti obsazují Prahu“ se účastníci převlékli za příslušníky Islámského státu, vjeli na Staroměstské náměstí v džípu a na velbloudovi, mávali vlajkou Islámského státu a stříleli z maket zbraní slepými náboji.

Na náměstí tehdy vypukla panika, lidé se vyděšeně schovávali v budovách. „Lidé vůbec nevěděli, co se děje, jenom slyšeli střelbu. Nikdo z nich (demonstrantů) neřekl, že to je demonstrace. Policie taky lidi nijak neinformovala,“ stěžovala jedna z přítomných žen. Policejní mluvčí tehdy potvrdil serveru Lidovky.cz, že „představení vyvolalo v daném místě paniku.“

Ačkoliv byla akce řádně ohlášena na Magistrátu, policie ji předčasně ukončila. Závěrem policejního vyšetřování však bylo, že uspořádáním akce, ani v jejím průběhu nedošlo ke spáchání trestného činu.

Zásah policistů na Staroměstském náměstí vyšetřovala podle informací ČT i GIBS, kvůli stížnostem svědků, že policisté nemírnili paniku vyvolanou účastníky akce.

Autor: