Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Manželům Kottovým sebrat majetek a 8 až 9 let vězení, žádá žalobce v kauze Rath

Manželé Kottovi foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Více než osm hodin řečnil před soudním senátem žalobce v kauze Rath Petr Jirát. Na konci jeho závěrečné řeči zazněly první návrhy trestů, které žádá pro devět aktérů úplatkářské aféry. Hlavním postavám - Kateřině Kottové a Petru Kottovi - navrhl až devět let za mřížemi. David Rath bude souzen samostatně.
  13:13aktualizováno  14:37

„Rath stál jaksi v pozadí a nechával špinavou práci na svých lidech - Kottovi a Pancové. Rath pouze hlasoval na radě pro dotyčné materiály, a pak si pouze přijel pro svůj díl úplatku do Rudné,“ popsal v závěrečné řeči ještě před tím, než navrhl tresty, Jirát. Trojici Kott - Kottová - Rath společně s Lucií Novanskou (stejně jako Rath bude souzena v jiném procesu, pozn. red.) jednali jako vysoce organizovaná skupina.

Hybatelé korupční kauzy

„Škodlivost jejich jednání byla velice vysoká,“ zdůvodnil státní zástupce Jirát požadavek až devítiletého trestu pro exšéfku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou (dříve Pancovou) a exposlance a náměstka středočeských krajských nemocnic Petra Kotta.

„Mám za to, aby bylo vysloveno propadnutí veškerého majetku obžalovaných státu,“ dodal ještě Jirát na adresu manželů Kottových, které během procesu a také v závěrečné řeči označil za hybatele korupční kauzy.

Spolupracující obviněná s podmínkou?

Pro klíčovou svědkyně a majitelku stavební firmy FISA Ivanu Salačovou žádá Jirát tříletou podmínku a peněžitý trest 500 tisíc až milion. Vedle toho také trest zákazu činnosti. Jirát opět zdůraznil, že během hlavního líčení objasnila další důkazy o trestné činnosti. Podle Jiráta například osvětlila, z čeho se hradil úplatek 24 milionů korun u zámku Buštěhrad. Proto navrhuje, aby i po hlavním líčení zůstala spolupracující obviněnou.

Státní zástupce navrhl také pětiletý trest pro Pavla Drážďanského, ředitele firmy Konstruktiva Branko, a jeho spolupracovníka Tomáše Mladého. K tomu by Drážďanskému mělo propadnout 2,5 milionu korun. Šéfovi představenstva firmy PURO-KLIMA Martinu Jirešovi navrhl Jirát 5 až 6 let za mřížemi a také propadnutí části majetku. Pro bývalého jednatele společnosti HOSPIMED Jindřicha Řeháka požaduje žalobce 5 let a milionovou pokutu a specialistovi investičních projektů firmy B Braun Medical Janu Hájkovi navrhl 2 roky a peněžní trest 600 - 800 tisíc.

Kromě Salačové požaduje podmínku pro ředitele odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ Václava Kovandu, přesněji tříletou podmínku a půlmilionovou pokutu. 

NÁVRHY TRESTŮ V KAUZE RATH:

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje - PROCES NENÍ U KONCE
  • Kateřina Kottová (Pancová) - ředitelka kladenské nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU
  • Petr Kott - exposlanec - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA - 3 ROKY PODMÍNKA A AŽ MILION POKUTA A ZÁKAZ ČINNOSTI
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko - 5 LET A PROPADNUTÍ 2,5 MILIONU
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko - 5 LET
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet - PROCES NENÍ U KONCE
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA - 5 AŽ 6 LET A PROPADNUTÍ ČÁSTI MAJETKU
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ - 3 ROKY PODMÍNKA A PŮL MILIONU POKUTA
  • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed - 5 LET A MILION POKUTA
  • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical - 2 ROKY A POKUTA 600 AŽ 800 TISÍC

Autor: