Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žalobce navrhl za miny ve Vrběticích lidem vězení a firmám pokutu

Soud - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

ZLÍN - Státní zástupce Leo Foltýn žádá pro pět obžalovaných v případu skladování podle obžaloby zakázaných min v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku tresty od tří let do 6,5 roku, dvěma podmíněné.
  11:31aktualizováno  13:50

Firmám Excalibur Army a Real Trade Praha Foltýn navrhl peněžité tresty deset a pět milionů Kč. Obhajoba vinu odmítla a žádá zproštění obžaloby. Obviněným hrozí až 12 let, firmám i zrušení. Rozsudek bude vynesen příští středu.

Vrbětické miny: zakázané, nebo ne? Znalci nemají jasno

Podle obžaloby Real Trade Praha (obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army) koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

„Jedná se o zakázané bojové prostředky, jejichž dovoz je jednoznačně v rozporu s platnou legislativou,“ uvedl Foltýn. Zmocněnec Excalibur Army Andrej Čírtek ale už dříve uvedl, že Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Za zakázané je podle něj nepovažuje ani maďarský stát. Podle Foltýna ale postoj Maďarska není rozhodující, určující je česká legislativa.

Muniční areál Vrbětice.

Miny nejsou zakázané

Podle státního zástupce se postup obžalovaných vymykal běžným praktikám při zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Podle Foltýna věděli, že mohou porušit zákon a zapříčinit další lidské katastrofy. Obhájkyně Dana Libochowitzová odmítla, že by obžalovaní měli v úmyslu dovézt do Česka něco zakázaného. Podle ní navíc miny nejsou konvencí zakázané. „Obžaloba ani nehodnotí, proč je za zakázané považuje,“ dodala obhájkyně. Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem. Podle druhého z obhájců Pavla Jelínka úmyslné jednání obžalovaných, které je podmínkou této právní kvalifikace, prokázáno nebylo. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vykonstruoval kauzu a uvedl státního zástupce v omyl,“ mínil Jelínek.

Nejvyšší trest, šest let až 6,5 roku, Foltýn navrhl předsedovi představenstva Real Trade Praha a jednateli Excalibur Army Petru Kratochvílovi. Pět let ve vězení má strávit dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová a bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček. Tříleté tresty podmíněně odložené na pět let státní zástupce žádá pro hlavního zbrojíře Excalibur Army Romana Štiku a pro bývalého skladníka Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starostu obce Bohuslavice nad Vláří Františka Machuču.

Kauza skladování

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.

Podle Čírtka jde v kauze o osud pěti bezúhonných lidí i o osud firem zaměstnávajících přes 500 lidí a představujících strategickou výrobní schopnost pro český stát. „Excalibur Army v prvé řadě vyrábí a vyvíjí pozemní obrněnou speciální techniku. Kvůli několika stovkám min v mizivé finanční hodnotě několik set korun českých by nikdo svůj osud ani osud firmy s miliardovým obratem neriskoval,“ řekl Čírtek. Společnost navíc podle něj poškozuje, že je kvůli stíhání neprávem spojována s výbuchy ve Vrběticích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!