Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vypáčili ze mě, co piju. A byl z toho úplatek, tvrdí soudce viněný z korupce

Ladislav Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jelínek. | foto: MAFRA - Martin Horký

PRAHA Soudce Ladislav Jelínek obžalovaný v úplatkářské aféře kolem bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka se pustil do státního zástupce Radima Dragouna a jičínského soudce Theodora Petryšína. Oba podle něj o případu šíří lži i dezinformace. Jelínkovi se navíc nelíbí, že je v médiích zmiňován v souvislosti se skutky, z nichž ve skutečnosti není obžalován.

"V médiích se neustále objevují lži, s nimiž kdysi vyrukoval státní zástupce. Jako člověk, který ví o kauze nejvíce podává nesprávné informace. Nyní se do toho obul pan soudce, který tomu vůbec nerozumí, a také uvádí nepřesné informace," zlobí se Jelínek. 

ČTĚTE TAKÉ:


Nelíbí se mu především, že je stavěn přímo vedle Knotka. "Neustále se píše v množném čísle, jako o nás dvou, přitom mě je kladen za vinu pouze jediný skutek," upozorňuje Jelínek. O co jde? Podle obžaloby za ním Knotek předloni poslal zapisovatelku Jiřinu Šindelářovou, další obžalovanou v případu, s prosbou, zda by neurychlil rozhodnutí o podmíněném propuštění z výkonu trestu u leasingového podvodníka Romana Bečvaříka.

"Vypáčili ze mě, co piju. A byl z toho udělal úplatek"

Jelínek vyhověl a 30. srpna rozhodl o Běčvaříkově podmíněném propuštění, potom se stavil u Knotka v kanceláři, který se ho zeptal, co pije. "Whisky, odvětil Jelínek a upřesnil i značku. Knotek nepomáhal odsouzenému Bečvaříkovi z dobré vůle, za "službu" ještě ten den zinkasoval 30 tisíc, z nichž pět dostala Šindelářová.

Jenže ke smůle Jelínka měl již v kanceláři namontovanou kameru, která celou konverzaci zachytila.  "Ptal se mě, co piju. Když to ze mě po deseti minutách vypáčil, nějaký chytrý policista z toho udělal úplatek," brání se Jelínek.

Kvůli skandálu ho ministr spravedlnosti dočasně zprostil soudcovské funkce, Jelínkovi ale vadí i to, jak je jeho role v případu prezentována. "V mém případě jde o jednu 'debilní' flašku alkoholu, proto se mi nelíbí, že nás házejí do jednoho pytle, navíc v rozměrech, které nejsou pravdivé," zlobí se.

Prý se nejsou schopni zorientovat

Knotek totiž narozdíl od něj čelí obžalobě i kvůli manipulacím v dalších kauzách, podle státního zástupce Radima Dragouna šlo o úplatky v řádech statisíců korun. "Státní zastupitelství jich prokazuje jen třicet," upozorňuje Jelínek. Podle něj nesedí ani výše hrozícího trestu. "Nehrozí nám až deset let, ale dva až osm," poukazuje na další nepřesnost.

Proces s neustálými odklady

Podle původních předpokladů měl rozsudek nad soudci padnout někdy na jaře. Ale kvůli neustálým odkladům rozsudek stále nepadl. "Já jsem od dubna nařídil už několik hlavních líčení, ale protože jsou advokáti čtyři, vždy se to někomu z nich nehodilo a proto požádali o odročení s tím, že musí být u jiného soudu. Proto vznikají ty pauzy," popsal už dřív soudce Theodor Petryšín. "Například v průběhu srpna jsem chtěl nařídit hlavní líčení dvakrát, ale ani jednou se to nepovedlo. Pak jsem zkoušel vypsat líčení na začátek září, ale opět se mi jeden z advokátů omluvil," popsal.

Vlekoucí se kauza se minulý týden dále natáhla. Okresní soud v Jičíně ji odročil na neurčito, protože tři obhájci podali námitky kvůli podjatosti soudce. V médiích se prý vyjadřoval k věcem, ke kterým neměl. Ještě před tím se soud nemohl sejít kvůli neustálému odkládání hlavního líčení kvůli omluvenkám. Část advokátů se snaží zabránit přehrávání nahrávek z Knotkovy kanceláře, na nichž bere úplatky, a to i ve formě sexu.  

Jelínek ale tvrdí, že nejde o zdržovací taktiku, nýbrž chybu soudce Petryšína. "Při květnovém hlavním líčení pan předseda řekl, že chce, aby mu advokáti poslali termíny, kdy mohou a kdy ne. Všichni to udělali i státní zástupce, sám předseda senátu řekl, že má dovolenou a školení. Když se mu to sešlo, zkoušel nařídit hlavní líčení na dny, kdy říkali, že nemohou. On nebyl schopen se v informacích zorientovat," kritizuje soudce. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!