Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jde o zájem všeho lidu, vysvětlují žalobci obvinění Nečase

Česko

  9:37aktualizováno  10:55
PRAHA - V trestní věci expremiéra Petra Nečase (ODS) jde o to, zda mají poslanci vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. Na svém webu to uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství, podle nějž má zodpovězení této otázky zásadní celospolečenský význam. Policie Nečasovi v úterý doručila obvinění z podplacení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Petr Nečas. foto: ČTK

Olomoučtí žalobci ve své tiskové zprávě Nečase přímo nejmenují, z kontextu je však jasné, že "zahájení trestního stíhání další osoby" se týká právě něj.

Předmětem trestního stíhání je podle žalobců důvodné podezření, že stíhaná osoba byla v době od října 2012 do ledna 2013 účastna na nabídnutí a následně poskytnutí neoprávněné osobní výhody "konkrétním osobám v postavení úředních osob". A to v souvislosti s projednáváním návrhu na změnu daňových zákonů, který vláda 6. září 2012 předložila sněmovně. Cílem nabídnutí osobní výhody údajně bylo dosáhnout schválení tohoto zákona.

"V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod," tvrdí vrchní státní zastupitelství.

ČTĚTE TAKÉ:

Tisková zpráva dále uvádí, že o obvinění rozhodl státní zástupce 5. února, přičemž 11. února toto rozhodnutí obviněnému doručili policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V případě prokázání viny hrozí Nečasovi podle trestního zákoníku jeden rok až šest let vězení, propadnutí majetku nebo pokuta.

Nečasův advokát Josef Lžičař řekl, že jeho klient dostal dokumenty o obvinění v úterý kolem 17:00. "Jak mi to tlumočil, jsou tam kvanta různých esemesek, všechno se to vztahuje k období tuším září až říjen 2012. Potom jsou tam zřejmě ještě nějaké odposlechy," popsal.

Poznatky, kterými policie dokládá údajný trestný čin, jsou podle něj již známé. "Orgány činné v trestním řízení o nich věděly již v prvé polovině roku 2013, protože ke stíhání poslanců ODS došlo v červnu 2013. Mohu si jen klást otázku, proč dochází k takto opožděnému trestnímu stíhání," doplnil právník.

Nečas jakoukoliv korupci popírá

Nečas serveru reflex.cz řekl, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Korupci expremiér popírá.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu

V Olomouci dne 12.2.2014

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci  vydal dne 5.2.2014 usnesení dle § 160 odst. 1 tr. řádu, kterým v trestní věci Jany Nečasové (dříve  Nagyové) a spol. zahájil trestní stíhání další osoby pro trestný čin podplacení podle § 332 odst. 1 alinea prvá, odst. 2 písm. b) trestního zákoníku. Toto rozhodnutí doručili obviněné osobě dne 11.2.2014 policisté z Útvaru  pro odhalování organizovaného zločinu.

 

Předmětem trestního stíhání je důvodné podezření, že  stíhaná osoba byla v době od října 2012 do ledna 2013 účastna na nabídnutí a následně poskytnutí neoprávněné osobní výhody konkrétním osobám v postavení úředních osob, a to v souvislosti s projednáváním vládního návrhu zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti  se snižováním schodků veřejných rozpočtů, který byl vládou dne 6.9.2012 předložen Poslanecké sněmovně s cílem takto dosáhnout schválení  tohoto zákona.

 

V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů,  se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho  lidu nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod.

ZDROJ: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat