Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
30. dubna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálkův postoj k Tibetu? Pochlebování Číně i obchod s lidskými právy

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) se svým čínským protějškem Wang Im. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) se svým čínským protějškem Wang Im. | foto: ČTK

"Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," píše se v prohlášení, které přijali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I. V anketě serveru Lidovky.cz však výroky ministra zahraničí kritizují zejména opoziční politici. Zatímco Marek Benda z ODS je pokládá za pochlebování Číně, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek upozorňuje na to, že "svoboda a lidská práva nejsou obchodovatelnými veličinami."

Marek Benda, ODS

Marek Benda ve volebním štábu ODS.

"Otázka dodržování lidských i náboženských práv v Tibetu byla vždy důležitou součástí zahraniční politiky ČR. Je smutné, že se pan ministr zahraničí snaží takto zbytečně v Číně pochlebovat."

Bohuslav Sobotka, předseda vlády, ČSSD

Bohuslav Sobotka

"V Evropě nejde o nic výjimečného. Je to stejný postoj, jaký k Číně zaujímá Francie, Británie, Německo, Slovensko nebo třeba Maďarsko. Ani předcházející vlády nikdy neuznaly exilovou tibetskou vládu a nepodporovaly odtržení Tibetu od Číny."

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit

Tomio Okamura poses with Prague Castle — the seat of the Czech presidency — in the background; he hasn’t ruled out a bid for the Senate

"Nikdo z nás nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost a jsme pro co nejlepší vztahy s Čínou. Na druhou stranu zcela zásadně prosazujeme právo národu na sebeurčení v jeho historických hranicích - už jen proto, že i naše republika na tomto principu vznikla."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip

"I já podporuji jednotnou Čínu, jde mimo jiné o stále platné stanovisko všech vlád Československa a České republiky od navázání diplomatických vztahů. Je však zcela v kompetenci Čínské lidové republiky, jak problematiku své územní celistvosti bude řešit."

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09

Miroslav Kalousek

"Dlouhá léta měla Česká republika na mezinárodním poli respekt jako země, která dodržuje zásady, pro kterou svoboda a lidská práva nejsou obchodovatelnými veličinami. Z tohoto titulu jsme měli velkou mezinárodní autoritu. Takovýmito výroky o tuto autoritu přicházíme a nezískáme vůbec nic. Servilitou na mezinárodním poli a v mezinárodním obchodě vždycky ztrácíte, nikdy nic nezískáváte."

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády, KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek

"Územní celistvost Česká republika samozřejmě dlouhodobě uznává. Formulace vět o Tibetu považuji za příliš přímočarou. Naopak vítám důraz na lidská práva. Návštěva je logickým krokem evropské společné pozice. Zaorálek se opírá o svou stranu a má podporu ANO 2011."

Miroslava Němcová, ODS

Miroslava Němcová měla podporu 101 poslaneckých hlasů.

"S postojem ministra zahraničí nesouhlasím. Vadí mi nejenom potlačování občanských práv Tibeťanů. Stejné výhrad mám k cílené likvidaci kulturních a duchovních tradic Tibetu."

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, ČSSD

Jiří Dienstbier (ČSSD).

"Jde o trvalý postoj České republiky zastávaný všemi vládami od listopadu 1989. Princip zachování územní integrity států považujeme za univerzální, včetně například Ukrajiny."

Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09

Marek Ženíšek

"Nesdílím ten pocit, že rezignace na dodržování lidských práv ve světě bude zázračným lékem pro českou ekonomiku. Jednostranná adorace tohoto přístupu jednak obrací kormidlo jiným směrem a kazí snad jedinou značku české zahraniční politiky, která se nám podařila utvořit, a byla jako taková i vnímána ostatními státy a to i respektována. Z krátkodobého hlediska možná někomu pomůže, ale v dlouhodobém horizontu podnikatelům nakonec uškodí."

Petr Fiala, předseda ODS

Petr Fiala na kongresu ODS.

"Myslím si, že česká zahraniční politika se nemá náhle obracet o 180 stupňů. Považuji za správné to, že rozvíjíme vztahy s Čínou, ale neměli bychom se stavět před dilema, že buď budeme rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou nebo se budeme vyjadřovat k lidským právům a situaci v Tibetu. Myslím, že je spousta zemí, které to dokáží sladit, a to by měla být i cesta pro Českou republiku."

Ondřej Liška, předseda SZ

Bátorou chválený spis Zkáza Slovanů je výblitkem toho nejhoršího českého antisemisimu nejhrubšího zrna, říká nesmlouvavě bývalý ministr školství Ondřej Liška, který kritizuje i počínání svého nástupce Josefa Dobeše.

"Stanovisko Zaorálka k nezávislosti Tibetu je kapitulací a zradou lidskoprávně založené zahraniční politiky. Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech považuji za zbabělé."

vsvVěra Svobodová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!