7. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalého chytila hlídka: ‚Já nacucaný jak pumpa, 4 K vše napravuje‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
Dbalého zápisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dbalého zápisky. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Poznámky Vladimíra Dbalého jsou plné informací o přijímání úplatků. Minimálně v jednom případě však musel uplácet on, alespoň podle Dbalého zápisků, klíčového důkazu v kauze Homolka. V něm se lékař totiž zmiňuje o řadě alkoholových eskapád, po nichž navíc opilý sedal za volant. Při jednom z návratů ho ale chytila policejní hlídka. Za 4 tisíce nicméně přivřela oči. Z Dbalého poznámek vyplývá, že platil manažer zdravotnické firmy.

Bývalý šéf Nemocnice Na Homolce se podle soukromých zápisků vypravil 12. února 2008 večer do luxusní restaurace U Zlaté studny v centru Prahy, kde poseděl s dalším obviněným, jeho tehdejším náměstkem Michalem Toběrným, a Emilem Tekulou, manažerem zdravotnické firmy Stylmed. „Meet Tob. Tekulou - těžký binge, potykání, sjednáno vcucnutí stylmedu jako podniku včetně týmu pod Holte!!!,“ poznamenal si k večernímu dění Dbalý. Anglický výraz binge - hýření, či orgie - se v jeho poznámkách objevuje velmi často.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak sám Dbalý dál píše, společně s Tekulou nasedl do služebního BMW a vydal se směrem domů. Jenže je zastavila policejní hlídka, za volantem luxusního auta nachytala právě Dbalého. „Na cestě domů mě chytají policajti, já nacucaný jako pumpa, Tekula je bere stranou a napravuje vše 4 K,“ zaznamenal Dbalý pikantní příběh, jak kvůli němu manažer zdravotnické firmy uplácel policisty.

Tekula odmítl cokoliv komentovat. „Já se s váma o tom vůbec nebudu bavit,“ zavěsil, jakmile zaznělo jméno Vladimíra Dbalého.

Není ani jasné, zda na popud detektivů prověřuje epizodu inspekce. „K takovým informacím se nevyjadřujeme,“ odmítla dotaz serveru Lidovky.cz její mluvčí Radka Sandorová.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Souvislost s uplácením v elitní nemocnici nechce komentovat ani sama firma. „Pro věcnou reakci nemáme dostatek informací, tedy ani deník pana Dbalého, ani jakékoli věcné důkazy pro potvrzení či vyvrácení uvedených informací. Kromě toho jde o souvislosti se záležitostmi, které šetří orgány činné v trestním řízení. Proto nemůžeme poskytnout jakékoli další informace,“ vzkázal předseda představenstva Holte Medical, dříve Stylmed H Pavel Černý.

Opilý řídil Dbalý, alespoň podle vlastních poznámek, pravidelně. „Binge Na Zátorce (zhodnocení mise do Soči - Zbytek, Kalaš, ukrajinský ambasador a moldavský ambasador) - zde do 23:00, pak namol sám autem domů (CAVE!),“ zapsal si například 4. července 2007.

Jeho zápisník ukazuje, že jako šéf elitního špitálu žil velmi bujarým životem. Téměř denně končil jeho program v restauraci či baru s poznámkou: „totálně down“, v lepším případě „tipsy“, tedy připitý. Minimálně zkraje zápisek, tedy od roku 2006, se čas od času objevuje také zmínka o tom, že jako neurochirurg operoval. Jestli se tak dělo i po tom, co začal mít problémy s kokainem, není jasné. Server Lidovky.cz se na to v Nemocnici Na Homolce ptal již loni, informace se však nedočkal.

Medicínskou praxi však nepřerušil a ještě v roce 2010 se v zápisníku objevují několikrát do měsíce zmínky o nočních příslužbách v Nemocnici Na Vinohradech. „Jedu totálně down domů, pak do Šárky na běhání a pak do Vinohrad,“ napsal si 29. dubna 2010. Ve špitálu pak asistoval u dvou operací. V té době si přitom Dbalého pití všimli i právníci kanceláře Šachta&Partners, s nimiž měl podle kriminalistů nemocnici tunelovat.

„Nacamraný do (chyba) do AK, kde informuji o událostech Davida Michala. Potkávám také krátce Mirka Šachtu (“nepij“),“ stojí v poznámce ke 4. květnu 2010.

Dbalý - diář

Zápisky také ukazují, že si Dbalý potrpěl na jednání mimo kancelář, většinou v restauracích. V jedné si ostatně podle zápisek přebral úplatek za nákup gama nože, kvůli němuž čelí trestnímu stíhání. Ke stolu v restauraci luxusního hotelu Mövenpick na pražském Smíchově mu ho měl přinést šéf firmy Transkontakt-Medical Jozef Kalavský.

„Meet s ing. Kalavským z Transkontaktu, přináší 215 000 E za gama nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M),“ počítal tehdejší šéf Homolky. Ve vazbě skončil i kvůli tendru na digitalizaci chorobopisů, při níž měl společně s Toběrným špitálu způsobit škodu minimálně 57 milionů korun. Poznámky exředitele nemocnice představují klíčový důkaz, obhajoba však tvrdí, že jde o pouhou literární předlohu a s realitou nemají nic společného.

  • 26Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz