2. října 2015 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Září bylo teplejší než obvykle, pokračovalo ale sucho

Podzim - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzim - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Letošní září bylo o něco teplejší než obvykle, naopak deště bylo méně. Spadla jen zhruba polovina obvyklého množství srážek, sucho z předchozích měsíců tak pokračovalo. Z hlediska deště na tom byla v září o něco lépe Morava než Čechy. Ty byly naopak o něco chladnější než východní část země. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průměrná zářijová teplota se v Česku vyšplhala k 13,1 stupně Celsia, což je 0,6 stupně nad průměrem. V Čechách se dostala průměrná teplota na 12,6 stupně, tedy 0,3 stupně nad obvyklou teplotu pro toto období. Na Moravě byla teplota o 1,1 stupně nad dlouhodobým zářijovým průměr, meteorologové tam v průměru naměřili 13,9 stupně.

„Září tedy bylo dalším z dlouhé řady teplotně nadprůměrných měsíců,“ uvedli meteorologové.

Nadprůměrně teplé byly i oba prázdninové měsíce, přičemž v srpnu bylo výrazně větší horko než v červenci. Srážkově byly oba tyto měsíce ale podprůměrné. Nejinak tomu bylo i v září, kdy napršelo v celé zemi 33,1 milimetrů srážek. To je 54,6 procenta z dlouhodobého průměru. Přitom už v červenci meteorologové uváděli, že sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let.

ČTK