15. února 2016 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Oranžové peklo‘. Kvůli zářícím polským skleníkům píše hejtman velvyslancům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Zářící skleníky na polské straně hranic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zářící skleníky na polské straně hranic | foto: Ota Bartovský, MAFRA

LIBEREC Obcím na Liberecku vadí světelný smog z rozlehlých skleníků u polské elektrárny Turów v polské Bogatynii u českých hranic. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta bude o problému jednat na úterní schůzce s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Řešením by mohlo být zastínění skleníků. Jejich provozovatel zatím ale mlčí.

“Oranžový Mordor“, tak podle Českého rozhlasu označují okolí skleníků místní z Hrádku nad Nisou a Frýdlantska. Polská společnost Citronex využívá odpadní teplo z hnědouhelné elektrárny Turów pro pěstování rajčat a okurek. Osvětlené skleníky zabírají 10 hektarů a společnost do budoucna plánuje jejich rozšíření. Právě světlo ze skleníků obtěžuje obyvatele okolních obcí na české straně. Vadí i astronomům, světelné znečištění škodí i životnímu prostředí a blízké CHKO Jizerské hory.

„Snažím se domluvit si schůzku se společností Citronex, ale není to úplně jednoduché. Proto jsem se obrátil na ministra životního prostředí, který by měl o problému začít jednat se svým protějškem ve Varšavě. Zároveň jsme v pátek odeslali dopis o tomto problému na polské velvyslanectví v Praze i české velvyslanectví ve Varšavě,“ okomentoval pro Lidovky.cz Půta důvody, proč se kraj v řešení problémů obrací na polský stát.

Zářící skleníky na Polské straně hranic
Zářící skleníky na Polské straně hranic

V pondělí jednal Tůma s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR, od kterého dostal podklady o světelném zatížení okolí skleníků. „Světelné zatížení skleníků je stejně jako u sto tisícového města, z družicových snímků jde vidět, že září do okolí stejně jako Liberec. S jejich rozšířením by se světelné zatížení rovnalo záření noční Prahy,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Suchan.

„Problematika skleníků je tématem starostů z několika okolních obcí. Já se ně dívám každé ráno, když vstávám a musím potvrdit, že to není to příjemné,“ doplnil Půta.

Řešením by podle Suchana mělo být zastínění skleníků. „Nikdo nechce bránit jejich rozšíření, společnost Citronex je významným zaměstnavatelem v regionu. Zastínění skleníků by mělo být účinným řešením problému. Astronomický ústav již orientačně oslovil holandskou firmu, která se tím zabývá. Jsme tedy schopni předložit předběžné cenové zatížení. Samozřejmě nemůžeme společnosti nic nutit,“ dodal Suchan. Na dotazy, jestli něco takového Citronex plánuje, vedení společnosti podle ČRo zatím nereagovalo.

phPetra Holinková, Lidovky.cz
  • 5Diskuse