Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Oranžové peklo‘. Kvůli zářícím polským skleníkům píše hejtman velvyslancům

Česko

  17:31
LIBEREC - Obcím na Liberecku vadí světelný smog z rozlehlých skleníků u polské elektrárny Turów v polské Bogatynii u českých hranic. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta bude o problému jednat na úterní schůzce s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Řešením by mohlo být zastínění skleníků. Jejich provozovatel zatím ale mlčí.

Zářící skleníky na polské straně hranic foto: Ota Bartovský, MAFRA

“Oranžový Mordor“, tak podle Českého rozhlasu označují okolí skleníků místní z Hrádku nad Nisou a Frýdlantska. Polská společnost Citronex využívá odpadní teplo z hnědouhelné elektrárny Turów pro pěstování rajčat a okurek. Osvětlené skleníky zabírají 10 hektarů a společnost do budoucna plánuje jejich rozšíření. Právě světlo ze skleníků obtěžuje obyvatele okolních obcí na české straně. Vadí i astronomům, světelné znečištění škodí i životnímu prostředí a blízké CHKO Jizerské hory.

Lidem vadí zářící billboardy. Stát v regulaci světelného smogu z reklam selhává

„Snažím se domluvit si schůzku se společností Citronex, ale není to úplně jednoduché. Proto jsem se obrátil na ministra životního prostředí, který by měl o problému začít jednat se svým protějškem ve Varšavě. Zároveň jsme v pátek odeslali dopis o tomto problému na polské velvyslanectví v Praze i české velvyslanectví ve Varšavě,“ okomentoval pro Lidovky.cz Půta důvody, proč se kraj v řešení problémů obrací na polský stát.

Zářící skleníky na polské straně hranic
Zářící skleníky na polské straně hranic

V pondělí jednal Tůma s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR, od kterého dostal podklady o světelném zatížení okolí skleníků. „Světelné zatížení skleníků je stejně jako u sto tisícového města, z družicových snímků jde vidět, že září do okolí stejně jako Liberec. S jejich rozšířením by se světelné zatížení rovnalo záření noční Prahy,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Suchan.

„Problematika skleníků je tématem starostů z několika okolních obcí. Já se ně dívám každé ráno, když vstávám a musím potvrdit, že to není to příjemné,“ doplnil Půta.

Řešením by podle Suchana mělo být zastínění skleníků. „Nikdo nechce bránit jejich rozšíření, společnost Citronex je významným zaměstnavatelem v regionu. Zastínění skleníků by mělo být účinným řešením problému. Astronomický ústav již orientačně oslovil holandskou firmu, která se tím zabývá. Jsme tedy schopni předložit předběžné cenové zatížení. Samozřejmě nemůžeme společnosti nic nutit,“ dodal Suchan. Na dotazy, jestli něco takového Citronex plánuje, vedení společnosti podle ČRo zatím nereagovalo.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat