Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
12. listopadu 2019 21:41, aktualizováno  21:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásadním úkolem je chránit naši demokracii před Milionem chvilek a dalšími zhoubnými jevy, prohlásil Klaus

Exprezident Václav Klaus pokřtil v pražském Luxoru novou knihu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Václav Klaus pokřtil v pražském Luxoru novou knihu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Bývalý prezident Václav Klaus ostře zkritizoval hnutí Milion chvilek pro demokracii, které na sobotu 16. listopadu chystá další masovou demonstraci na Letné. Při svém semináři v pražském Obecním domě řekl, že „zásadní rolí naší doby je ubránit parlamentní demokracii před Milionem chvilek a podobnými zhoubnými jevy a udržet národní stát “.

Při představení své nové knihy Třicet let cesty ke svobodě, ale i zpět, se kritiky dostalo rovněž i „druhým nebezpečím“, která ohrožují celou západní civilizaci, uvádí server Novinky.cz.

„Jde o pseudoliberální uvažování progresivistů, agresivní rovnostářství, agresivní zelenost a multikulturální posedlost evropských elit, která má za cíl rozbití evropských států, kultury a civilizace,“ dodal. Také se ohradil proti útokům na tradiční rodinu, která je podle něj progresivisty odsouvána na smetiště dějin.

Václav Klaus se svou novou knihou.
Václav Klaus pokřtil svou novou knihu.

Podle svých slov mu bylo ze strany přátel vytknuto, že nová kniha je přespříliš defenzivní a pesimistická.  „Tyto pocity opravdu mám. Nevyzařuje ze mě povinný optimismus, který považuji za naivní a povrchní. Reálný popis situace je, že v současnosti nemáme politickou sílu něco změnit. Současný svět je sice kritizován, ale ne zdiskreditován, jako byl komunismus,“ uvedl bývalý prezident.

Václav Klaus byl v roce 1991 jedním z klíčových zakladatelů Občanské demokratické strany, jako její první předseda ji vedl až do roku 2002. V rámci své politické kariéry působil ve funkci předsedy vlády, šéfa sněmovny a především pak deset let jako hlava státu.

, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.