Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

PŘEHLED: Prezidentův lékař i Klausův poradce. Podívejte se, koho Zeman vyznamenal

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní vyznamenání. Dagmar Zilková převzala Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky in memoriam za svého manžela - starostu Vídně Helmuta Zilka. foto: ČTK

PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pondělí rozdal rekordní počet ocenění. Při příležitosti 101. výročí založení samostatného československého státu udělil státní vyznamenání 42 osobnostem. Medaili si ve Vladislavském sálu Pražského hradu převzali například exprezident Václav Klaus, hokejista Jaromír Jágr či armádní generál Emil Boček. Kdo další se zařadil mezi oceněné? Server Lidovky.cz připravil jejich kompletní seznam.
  17:43aktualizováno  22:29

Jan Antonín Baťa (in memoriam)

Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát)

Československý průmyslník, vizionář a spisovatel Jan Antonín Baťa.

Nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když slavnější z dvojice v roce 1932 zemřel při letecké havárii, Jan Antonín převzal kormidlo rodinné firmy. Vedl ji do okupace v roce 1939. Patří bezesporu k nejúspěšnějším českým podnikatelům, mimo jiné podnikl velkou obchodní cestu po světě a propagoval nové směry rozvoje celého československého hospodářství.

V době hospodářské krize počátkem 30. let rozšířil výrobu o nové obory, do Zlína pozval přední architekty, založil filmové ateliéry a školu umění. Jeho pověsti uškodil výrok soudu, který jej po druhé světové válce v nepřítomnosti označil za zrádce a kolaboranta. Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky na protinacistické aktivity.

Emil Boček

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Poslední žijící československý letec z druhé světové války. Jako příslušník slavné 310. československé stíhací perutě ve svém spitfiru bojoval proti pilotům nacistické Luftwaffe. Za války Boček absolvoval 26 operačních letů. Do Británie se dostal po úterku z domova. Cestoval přes Bejrút a zapojil se i do bojů ve Francii v roce 1940. Hrdina světové války už jednou Řád Bílého lva dostal, ovšem nižší kategorie. Letos v květnu Bočka prezident Zeman povýšil do nejvyšší armádní hodnosti.

Bohuslav Ečer (im memoriam)

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu)

Bohuslav Ečer byl československý generál justiční služby a profesor...

Československý advokát. Po okupaci nacistickými vojsky utekl ze své země do Paříže, kde se zapojil do zahraničního odboje. Po odchodu do Londýna se roku 1942 stal poradcem ministra spravedlnosti exilové vlády Jaroslava Stránského. Po válce se významně podílel na odhalování válečných zločinců. Zasloužil se například o vydání generála policie v protektorátu Čechy a Morava Karla Hermanna Franka československé spravedlnosti. V letech 1945 až 1946 byl Ečer vedoucím československé delegace u norimberského soudu, poté byl soudcem Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Po roce 1948 se postavil na obranu Milady Horákové. Kvůli tomu se dostal do hledáčku StB. Zemřel náhle v březnu 1954.

Václav Klaus

Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky)

Prezident Miloš Zeman při projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se...

Bývalý prezident, premiér a zakladatel ODS. Jedna z hlavních postav domácí polistopadové politiky. Hrál důležitou roli při porevoluční ekonomické transformaci i při dělení Československa na dva samostatné státy. Pod jeho vedením byla pravicová ODS dlouho hlavní politickou silou v zemi. Klaus byl prezident po dvě funkční období. Na Hradě usedl po Václavu Havlovi, po deseti letech ho ve funkci vystřídal Miloš Zeman. Proslul také jako velký kritik Evropské unie a odpůrce koncepce globálního oteplování způsobeného lidskou činností.

Josef Ocelka (in memoriam)

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)

Josef Ocelka (vpravo).

Třetí československý velitel 311. československé bombardovací perutě Britského královského letectva (RAF) patřil k největším postavám československého letectva druhé světové války. Byl jedním z jejích zakládajících příslušníků, z celé perutě nalétal nejvíce operačních hodin, celkem 224. Získal řadu ocenění včetně britského Záslužného leteckého kříže, který obdržel jako vůbec první Čechoslovák. Zemřel 21. července 1942 při nehodě během cvičného letu. Po Ocelkovi je pojmenován jeden z airbusů vládní letky.

Jaroslav Selner (in memoriam)

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající velitelskou a bojovou činnost)

Jaroslav Selner byl československý odbojář, velitel 3. československé...

Účastník bitvy u Tobrúku a velitel 3. československé samostatné brigády v Sovětském svazu, která po bojích na Dukle osvobodila Poprad, Liptovský Mikuláš a Žilinu. Vedle nacistů během svého života vzdoroval také komunistům, kteří jej v 50. letech pronásledovali. Jaroslav Selner je držitelem několika vyznamenání, namátkou Řádu Bílého lva, Řádu Britského impéria či čtyř československých válečných křížů. V roce 1991 jej prezident Václav Havel povýšil do hodnosti generálporučíka in memoriam.

Rudolf Schuster

Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Někdejší slovenský prezident. Úřad hlavy státu zastával v letech 1999 až 2004, přičemž se stal prvním prezidentem země, který byl zvolen v přímých volbách. Ve funkci v roce 2000 po protržení střeva bojoval o život, zachránili jej specialisté v rakouském Innsbrucku. Při snaze svůj post obhájit neuspěl, nahradil jej Ivan Gašparovič. Před úřadováním znala veřejnost Rudolfa Schustera, v letech 1964 až 1990 člena komunistické strany, jako spisovatele a košického primátora. Letos v únoru se podrobil operaci srdce, během níž mu byly voperovány bypassy.

Helmut Zilk (in memoriam)

Řád Bílého lva občanské skupiny I. t řídy (za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky)

Helmut Zilk byl rakouský novinář a politik, známý zejména jako starosta Vídně.

Bývalý starosta Vídně patřil k nejpopulárnějším rakouským politikům. V čele hlavního města stál deset let (1984-1994). Krátce byl i spolkovým ministrem školství a řadu let stál v čele Rakousko-české společnosti. Původně pracoval jako novinář v rozhlase a televizi. V politice se angažoval jako člen SPÖ. Zilk byl na české státní vyznamenání navržen už v roce 1998. Tehdejší prezident Václav Havel mu ji ale nakonec odmítl připnout kvůli podezření, že někdejší starosta rakouské metropole spolupracoval s československou Státní bezpečností. Když Zilk před jedenácti lety zemřel, Havel se mu za neudělení medaile posmrtně omluvil.

Jan Jelínek (in memoriam)

Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy (za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva)

Jan Jelínek byl český evangelický kazatel a zachránce pronásledovaných za druhé...

Evangelický kazatel a zachránce pronásledovaných za druhé světové války. Potomek českých pobělohorských exulantů se narodil v polském Zelově, ale nejdramatičtější období svého života prožil v české obci Kupičov ve Volyni během druhé světové války. Během bojů poskytl azyl přibližně 50 lidem. Nehleděl přitom na národnost nebo vyznání. Pomohl Polákům, Ukrajincům i židovským uprchlíkům. Později také pomáhal Čechům k návratu z Volyně do vlasti.

Božena Ivanová

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Veteránka druhé světové války byla nejprve vojenskou spojařkou, poté absolvovala parašutistický výcvik. V srpnu 1944 byla přidělena do 2. paradesantní brigády 1. československého armádního sboru jako spojařka. Ivanová měla být vyslána na pomoc Slovenskému národnímu povstání, nakonec však do bojů nezasáhla. Místo nich byla převelena do Sagary u rumunských hranic, kde byli v té době nutně zapotřebí spojaři. Do konce války pak zůstala u náhradní roty. Někdejší parašutistce je dnes dvaadevadesát let.

Jarmila Halbrštatová

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji) 

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Pětadevadesátiletá plukovnice ve výslužbě zachránila během druhé světové války život stovkám raněných Čechoslováků. Poté, co přežila gulag, se coby zdravotnice zapojila do bojů na východní frontě, například o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev či Zaškov. Za své činy měla Jarmila Halbrštátová, rozená Kaplanová, obdržet vyznamenání již loni z rukou předsedy Senátu. Z ceremoniálu však nakonec tři dny před ním bez vysvětlení sešlo.

Karel Kněz (in memoriam)

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

Karel Kněz byl český vrchní četnický strážmistr ve Vrbatově Kostelci.

Jeden z nejodvážnějších československých četníků. Vrchní strážmistr Karel Kněz byl spoluzakladatelem odbojové skupiny Čenda, jež shromažďovala a ukrývala zbraně a později v okolí Ležáků pomáhala parašutistům ze skupiny Silver A. Kněz mimo jiné získával informace z pardubického gestapa. To se na něj později zaměřilo. Když už se kolem odbojové skupiny stahovala smyčka, Kněz v červnu 1942, pár dnů před vypálením Ležáků, spáchal sebevraždu, aby neprozradil ostatní odbojáře.

David Michajlak

Medaile Za hrdinství (za záchranu lidského života)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Během loňského léta se na koupališti v Dubí na Teplicku strhla roztržka mezi dvěma ženami. Spouštěčem údajně bylo chování dětí v brouzdališti. Michajlak se podle svědků zastal napadené ženy, byl však zraněn útokem skupiny Romů. Incident vyvolal rasové nepokoje. Do Dubí se následně sjeli protiromští demonstranté a radikálové. Romská komunita v Dubí se od činu distancovala. Šest aktérů bitky - jedna žena a pět mužů - už bylo obžalováno, všem hrozí až desetiletý trest.

Tomáš Procházka (in memoriam)

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

Padlý rotný Tomáš Procházka se svými psy.

Špičkový vojenský psovod prošel několika nebezpečnými zahraničními misemi. Působil v Kosovu nebo Iráku. Osudným se mu stalo loňské nasazení ve vzdáleném Afghánistánu. Procházka zemřel 22. října poté, co na něj a jeho vůz na základně Šindánd zaútočil afghánský voják. Po své smrti byl povýšen a vyznamenán Křížem obrany státu. Zeman, který je zastáncem zahraničních misí, se zesnulého rozhodl ocenit „jako důkaz úcty k boji našich vojáků z teroristy z Tálibánu.“

Kurt Taussig (in memoriam)

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

Kurt Taussig byl československý stíhací pilot bojující za druhé světové války v...

Československý stíhací pilot, který za druhé světové války bojoval proti nacistickému Německu v řadách britského královského letectva (RAF). V mládí se mu podařilo vyhnout koncentračnímu táboru, a to díky siru Nicholasi Wintonovi. Byl totiž v jednom z dětských transportů, které Winton organizoval. Do Velké Británie se Kurt Taussig dostal v roce 1939, následně si podal přihlášku do RAF. Do bojových operací se ale zapojil až počátkem roku 1945. Létal na proslulém Spitfiru. Převzetí životního ocenění mu těsně uniklo, zemřel letos v polovině září.

Antonín Doležal

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Jeden z největších českých porodníků 20. století. Šest desítek let pracoval v porodnici v Praze 2 u Apolináře, kde vedl porodnické oddělení. Profesor Antonín Doležal napsal mnoho odborných publikací, ale také román Pařížský porodník. Je držitelem mnoha ocenění, například Hrdličkovy medaile nebo medaile Ministerstva zdravotnictví Čínské lidové republiky. V současnosti se věnuje hypnóze a působí jako soudní znalec v oblasti porodů.

Helena Haškovcová

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství) 

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Čtyřiasedmdesátiletá česká bioložka, filosofka a profesorka lékařské etiky. Zabývá se zejména právy pacienta či problematikou umírání a smrti. Na začátku 90. letech iniciovala vznik lékařské etiky jako samostatné lékařské disciplíny u nás. V tomto oboru se také jako první v Česku roku 1992 habilitovala, profesorkou byla jmenována rok nato. Napsala přes dvě desítky monografií, je rovněž autorkou řady vědeckých článků, učebnic a příruček pro lékaře.

Petr Hrdlička

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské)

Petr Hrdlička, český automobilový konstruktér a vývojář. Jeho nejznámějším...

Nedávno pětaosmdesátiletá legenda českých a československých konstruktérů. Otec auta Škoda Favorit. Na jeho vývoj měl pouhého dva a půl roku a skoro nesplnitelnou sadu podmínek. Mimo jiné, že výroba jednoho kusu nesmí stát víc než 36 tisíc korun za kus a všechny díly musí být vyrobitelné pouze na území tehdejšího Československa. Úkol zvládl a mladoboleslavská automobilka vyrobila od roku 1987 skoro osm set tisíc favoritů.

Jaromír Jágr

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu)

Jaromír Jágr při předávání státních vyznamenání.

Nejslavnější hokejista české historie, olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa. Je držitelem velké řady rekordů. Mimo jiné je druhým hokejistou v historickém bodování slavné zámořské ligy NHL. Před ním je pouze největší legenda ledového sportu Wayne Gretzky. Jágr je majitelem hokejového Kladna, za něž po návratu z USA hraje i ve svých 47 letech českou extraligu. Letos na jaře byl členem prezidentské delegace do Číny, za což od části veřejnosti i fanoušků schytal kritiku. Jágr už jedno státní vyznamenání má. Václav Klaus mu udělil medaili Za Zásluhy II. stupně. 

Eliška Junková-Khásová (in memoriam)

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu)

Automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová.

Patrně nejznámější česká automobilová závodnice. Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová, byla ve dvacátých letech minulého století nejrychlejší ženou světa. Jako jediná zástupkyně ženského pohlaví v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. Závodnickou kariéru ukončila po smrti svého muže Čeňka, který ji k tomuto sportu přivedl. Později se mimo jiné podílela na přípravách výstavby Masarykova okruhu v Brně či psala motoristické sloupky. Je držitelkou ocenění Zasloužila mistryně sportu.

Miroslav Kala

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Někdejší politik ČSSD je dnes prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, ze své pozice tak dohlíží na hospodaření státu. Pravidelně komunikuje s Milošem Zemanem, který ho do funkce jmenoval. Kala byl na počátku tisíciletí starostou jihomoravského Blanska, později poslancem sociální demokracie. Jeho mandát ve sněmovně zanikl v listopadu 2008 v souvislosti s jmenováním do funkce viceprezidenta NKÚ. Zasedal také ve správní radě Správy železniční dopravní cesty a v dozorčí radě České konsolidační agentury.

Josef Kalbáč

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát)

Státní vyznamenání převzal někdejší senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL).

Někdejší senátor a poradce exprezidenta Václava Klause. Od mládí se věnuje zemědělství. Za KDU-ČSL, jejímž členem je od roku 1968, působil řadu let v regionální politice. V roce 2003 pak úspěšně kandidoval do horní komory Parlamentu v obvodu Strakonice, při obhajobě o pět let později prohrál v druhém kole. V Senátu patřil k nejvýraznějším kritikům Lisabonské smlouvy.

Emir Kusturica

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění)

Srbský režisér Emir Kusturica

Mezinárodně uznávaný režisér pochází ze Sarajeva, svou mimořádně úspěšnou filmařskou dráhu začal ovšem v 70. letech na pražské FAMU. Později se proslavil snímky jako Underground, Arizona Dream nebo Černá kočka, bílý kocour. Dvojnásobný držitel Zlaté palmy z festivalu ve francouzském Cannes bývá kritizován za příklon k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Je také známým kritikem vzniku samostatného Kosova a kosovských Albánců obecně.

Kamil Lhoták (in memoriam)

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění)

Malíř, grafik a ilustrátor Kamil Lhoták.

Jeden z nejoriginálnějších českých výtvarných umělců miloval kouzelný svět mětských periferií s dřevěnými ohradami a tajuplnými kůlnami. S osobitou poetikou zachycoval zrod automobilismu a letectví. Maloval balóny a vzducholodě, cyklistické závody, letiště i vrakoviště. Jeho typický výtvarný rukopis byl vyhledáván vydavateli knih. Lhoták, sám právník a malířský samouk, ilustroval oblíbenou knihu Dědeček automobil od svého přítele a vrstevníka Adolfa Branalda, překlad Vynálezu zkázy od Julese Verna či Pohádky o mašinkách.

Michal Lukeš

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti kultury)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Dlouhých sedmnáct let vede Národní muzeum. Do funkce ho v roce 2002 jmenoval jako teprve šestadvacetiletého tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Nejviditelnějším výsledkem Lukešova skoro dvě dekády trvajícího působení je rozsáhlá rekonstrukce historické budovy muzea, vůbec první od jejího otevření v květnu 1891. Otec dvou dcer se letos na jaře dočkal významné pocty. Končící slovenský prezident Andrej Kiska mu při návštěvě Prahy předal Řád bílého dvojkříže – nejvyšší státní vyznamenání, které může státník sousední země udělit cizinci. Lukeš, který vystudoval slovakistiku, má ke Kiskově vlasti blízko. 

Jaroslav Madunický

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy v oblasti vědy)

Specialista na laserové operace očí a korekce zraku Jaroslav Madunický.

Přední odborník na operace očí a bývalý člen lékařského konzilia prezidenta. Během své kariéry provedl jako první - ať už v republice či dokonce v Evropě – několik specializovaných zákroků. V roce 1992 působil jako lékař v mírové misi v Iráku, kde mu bylo za jeho práci uděleno vyznamenání. Absolvoval stáže na prestižních očních klinikách, mimo jiné ve Velké Británii, Belgii či Španělsku. Od roku 2004 vede Refrakční a laserové centrum Oční kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN Praha.

Petr Martan

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) 

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Publicista původem z Vimperka píše o Šumavě. Se Zemanem sdílí stejný názor na řešení kůrovcové kalamity. Obdobně jako prezident nechce rozšiřovat bezzásahové zóny, naopak je pro kácení napadených stromů. V tom se oba liší od ekologů, z nichž řada poukazuje na fakt, že si příroda proti brouku-škůdci pomůže sama. Myšlenkové sblížení s hlavou státu Martana před pěti lety dokonce přivedlo ke kandidatuře do Senátu v barvách „zemanovské“ Strany práv občanů. Neuspěl. Letos na jaře předal horní komoře petici proti dalším zónam, kde se nesmí kácet.

Jan Mašát

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy)

Státní vyznamenání převzal uznávaný chemik Jan Mašát.

Uznávaný chemik zaměřil svoji celoživotní práci na výzkum a vývoj pesticidů, se kterými slavil úspěchy i v zahraničí. Vynalezl bezodpadovou metodu výroby chemické látky perchlormetylmerkaptan (PMM), která se používá k jejich výrobě. Metoda získala velké množství patentů a prosadila se i za hranicemi. V roce 2015 byl oceněn českou badatelskou cenou za významný vědecký objev udělovanou v rámci projektu Česká hlava. 

Hana Moučková

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti výchovy)

Státní vyznamenání převzala Hana Moučková.

Sokolská jednota sdružuje sportovce už skoro 160 let a dá se říct, že za tu dobu zažila snad všechno. Zánik císařství a vznik republiky, několik zákazů i okupací. Přesto v posledních letech zažívá novinku. Vůbec poprvé za více než století a půl totiž v jejím čele stojí žena.

Absolventka Vysoké školy ekonomické byla od roku 1999 šéfkou správy sokolského majetku. Po pádu Sazky se český sport dostal do obtíží s financováním. Nikdo se tehdy do čela organizace nehrnul. A tak na nejvyšším místě stanula ona. Ve funkci starostky zvládla zorganizovat dva náročné sokolské slety. Pod sebou má více než 1100 tělocvičných jednot a 750 sokoloven. Majetek spolku se přitom podle některých informací pohybuje okolo deseti miliard korun.

Rudolf Ovčaří

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Sedmdesátiletý magnát podniká v těžkém průmyslu. Byl spolumajitelem České zbrojovky v Uherském Brodě. Působil také v orgánech Třineckých železáren a v roce 1996 se podílel na privatizaci této hutní firmy. Vlastnil také kupříkladu výrobu šamotu v Kadani. Ovčaří po dlouhou řadu let podnikal spolu se svým byznysovým souputníkem – miliardářem René Holečkem. Kromě těžkého průmyslu je spojují také investice do golfových hřišť.

Milan Pernica

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát)

Státní vyznamenání převzal Milan Pernica.

Sekretář a bývalý vedoucí značkařů na jižní Moravě Klubu českých turistů (KČT). Letos devadesátiletý Pernica se obnově turistických značení věnuje od roku 1946. V 60. letech vytvořil evidenční systém tras na jihu Moravy, který se pak stal základem počítačové evidence. Podílel se i na přípravě učebnice o značení turistických cest. V letech 1998-2004 byl Pernica členem předsednictva ÚV KČT a předsedou Rady značení ÚV KČT. Zpracoval turistického průvodce Podyjí, Slovácko a Povodí Svratky. V roce 2017 se stal jednou z osobností nevládního sektoru, což mu udělila Asociace nestátních neziskových organizací ČR.

Luboš Petruželka

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy)

Státní vyznamenání převzal onkolog Luboš Petruželka.

Mezinárodně uznávaný onkolog se léčbou rakoviny zabývá už více než čtyřicet let. Začátky však byly těžké a když jako mladý nastupoval dráhu v bílém plášti, okolí ho od onkologie spíše odrazovalo. Přesto v oboru, který v době jeho mládí mnozí označovali za pouhé „tišení bolesti“ vydržel. Věnuje se mu od promoce v roce 1976.

Posledních dvacet let je přednostou onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Všeobecné fakultní nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice. Na kontě má několik stovek vědeckých prací a patří k organizátorům prestižních lékařských konferencí.

Vladimír Plašil

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Devětapadesátiletý majitel brněnské strojírenské skupiny Alta vystudoval zahraniční obchod na Kyjevské státní univerzitě. V oblasti bývalého Sovětského svazu také obchoduje. Je mimo jiné místopředsedou Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států. Jsou to dva roky, co během podnikatelské mise do Ruska vedené prezidentem Zemanem podepsala Alta jeden z významných kontraktů. Plašil v 80. letech pracoval ve společnosti PZO PRAGOINVEST. Svou firmu Alta založil v roce 1991 a až do roku 2003 ji řídil v roli generálního ředitele a předsedy představenstva.

Libor Podmol

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Nejlepší český freestyle motokrosař. Přeborník v saltech a divokých tricích na motorce vyhrál před devíti lety mistrovství světa. Pětatřicetiletý závodník se letos vážně zranil, pomalu se ale dává do pořádku. Podmol má blízko k prezidentu Zemanovi. Když v roce 2012 zahajoval tehdejší „důchodce z Vysočiny“ sběr podpisů pod petici pro své hrandí tažení, pochlubil se, že jeden z prvních „autogramů“ dal právě Podmol. Co je ještě podivuhodnější: Zeman, který má blíže ke knihám než sportovním disciplínám, dorazil v květnu 2012 na premiéru Podmolova autobiografického snímku Tomorrow Will Be Better.

Josef Podstata

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy)

Operatér ústní, čelistní a obličejové chirurgie, docent Josef Podstata.

Ke svému oboru se dostal náhodou: „Na medicínu jsem se hlásil v době, kdy se zrovna rozhodlo o rozšíření počtu stomatologů,“ líčil Podstata před rokem, kdy oslavil rovnou osmdesátku. Kariére v bílém plášti se mu povedla. Patří k uznávaným autoritám, publikoval stovky článků v odborných časopisech a přednášel po celém světě. Před šesti lety se respektovaný stomatolog dostal mezi specialisty, kteří pečovali o prezidenta Zemana v jeho prvním lékařském konziliu.

Jiří Rajlich

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy)

Historik Jiří Rajlich.

Vojenský a letecký historik, odborník na válečné nasazení československých letců v zahraničí. Sepsal několikadílný „deník“ pilotů ve službách britské RAF pod názvem Na nebi hrdého Albionu. Zaměřuje se ale i na letectví v romantické éře dvouplošníků první světové války. Rajlich pracuje ve Vojenském historickém ústavu, kde vede jeden z odborů. Je také členem státní komise, která oceňuje účastníky protikomunistického odboje.

Jan Saudek

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Nejznámější český žijící fotograf se proslavil především ateliérovou fotografií s nezaměnitelným rukopisem. Typické jsou jeho snímky nahých žen nejrůznějších postav, vah i věku před ikonicky „saudkovskou“ oprýskanou zdí. Umělec své fotografie navíc ručně koloruje, čímž získávají nezaměnitelný nádech. Čtyřiaosmdesátiletý Saudek také píše a maluje. V roce 1990 získal ve Francii titul Rytíř umění a literatury.

Jan Schneider

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Chartista, publicista a bezpečnostní analytik. Rodák z Karlových Varů začal v polovině 70. let spolupracovat se členy skupiny Plastic People of the Universe, v letech 1976 až 1977 byl bubeníkem skupiny. Kvůli podpisu Charty 77 pracoval jako železniční dělník.

Od roku 1978 se účastnil bytového semináře Milana Balabána, který v roce 1988 vyústil v dálkové studium na Cambridgeské univerzitě (ukončil v roce 1993, v roce 1999 bylo nostrifikováno Univerzitou Karlovou na úrovni bakalářského studia religionistiky). Od roku 1990 působil postupně ve službách zpravodajských, policejních i vládních, mimo jiné zastával funkci ředitele Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Jako bezpečnostní analytik a publicista působí od roku 2005. 

Pavel Smutný

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát)

Státní vyznamenání převzal advokát Pavel Smutný.

Známý advokát se specializací na obchodní právo a mezinárodní investiční vztahy je už deset let prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Právě partnerství s židovským státem je jedním ze stěžejních témat politiky Miloše Zemana, který Smutného vzal i na prezidentskou návštěvu Jeruzaléma. Právník z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný se rovněž podílel na Národního rozvojového fondu. Je i mecenášem, který se zapojil do projektu nových varhan pro Svatovítskou katedrálu. Stál též za vznikem Ceny Arnošta Lustiga.

Jan Struž

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské)

Ekonom, legenda českého bankovnictví Jan Struž.

Patří mezi matadory českého bankovnictví. Už v 80. letech vycestoval do Londýna, kde působil v pobočce Živnobanky. Nejprve na funkci náměstka, později ji i řídil. V roce 1993 se vrátil do České republiky, kde nastoupil do čela nizozemské ING bank. Ve funkci generálního ředitele působil deset let. V té době zakládá a řídí Česko-holandskou obchodní komoru. Stál rovněž u zrodu a následně i v čele sdružení Czech Top 100, které vyhlašuje každoroční žebříček nejvýznamnějších firem v Česku. Je současně i předsedou Česko-ruské podnikatelské rady.

Xu Weizhu

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti výchovy)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného...

Čínská bohemistka, která do rodného jazyka převádí dílo Bohumila Hrabala. Přeložila například Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek nebo Taneční hodiny pro starší a pokročilé. Čínští čtenáři se díky ní seznámili také s knihami Ivana Klímy nebo povídkami Zdeňka Svěráka. Docentka Weizhu učí češtinu čínské studenty. V Česku byla pro změnu ředitelkou Konfuciovy akademie, která vznikla před dvanácti lety v Olomouci jako centrum zaměřené na výuku čínštiny a propagaci čínské kultury

Josef Zíma

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění)

Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

Zpěvák a herec vystudoval pražskou divadelní fakultu, kde mezi jeho učitele krátce patřil i Oldřich Nový. Jako herec začínal v divadle v Benešově, jeho kariéru ale výrazně ovlivnil nástup televize. V 50. letech patřil k nejznámějším zpěvákům populární hudby. Později ale vyměnil swingové a rokenrolové melodie za dechovku, se kterou spojil své jméno asi nejvíc, dvě dekády byl tváří populárního televizního pořadu Sejdeme se na Vlachovce. Koncem 50. let natočil svůj nejslavnější film, pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele. V roce 2014 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii opereta-muzikál.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...