31. srpna 2015 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvoj americké armády Českem jen projede. Setkat se s veřejností neplánuje

Řada obrněných transportéru Stryker v Pardubicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řada obrněných transportéru Stryker v Pardubicích. | foto: Michal Klíma, MAFRA

PRAHA Zástupci vojenského konvoje americké armády, který v polovině září projede Českem na cvičení do Maďarska, nemají v plánu setkávání s veřejností. Konvoj bude tvořit hlavně kolová technika včetně obrněnců Striker, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Průjezd konvoje v pondělí schválila vláda. Podobný jarní konvoj americké armády vyvolal značný zájem veřejnosti.

Konvoj projede Českem ve třech proudech mezi 9. a 14. zářím. Každá z jednotek přenocuje ve Vyškově, v Česku tak stráví nejvýše dva dny. Podle Stropnického bude celá cesta měřit asi 800 kilometrů, z toho 500 povede přes Česko. Nejprve z německého Vilsecku do Česka dorazí 9. září předsunutý tým s asi 25 vozidly, který se 11. a 12. září vrátí zpět na německou základnu. Hlavní přesun je naplánován na 13. a 14. září. Podle informací ČTK bude hlavní část konvoje tvořit maximálně 550 vojáků a 150 vozidel.

Přesun Danube Ride (Dunajská jízda) 2. mechanizovaného pluku na cvičení NATO Brave Warrior 2015 bude rozdělen do několika kolon, aby nebránil provozu na dálnicích a rychlostních komunikacích. Trasa povede přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice, Brno a Vyškov do Lanžhotu na slovenských hranicích.

Stropnický už dříve uvedl, že jde o „jeden z mnoha“ tranzitních průjezdů přes české území. DV pondělí dodal, že půjde o technický přejezd a v plánu není setkávání s veřejností jako v případě jarního amerického konvoje.

Přesun 1277 vojáků

Za první pololetí letošního roku se přes území Česka uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých. Po pozemních komunikacích se přes Česko v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.

Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz