12. dubna 2017 6:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starostu budou ‚grilovat‘ kvůli interview v Playboyi, radnici stálo 50 tisíc

Ondřej Kolář se stal starostou Prahy 6 ve 30 letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Kolář se stal starostou Prahy 6 ve 30 letech. | foto: MČ Praha 6

PRAHA Je vhodné, aby starosta městské části platil za rozhovory v pánském časopisu Playboy? Přesně taková diskuse čeká zastupitele Městské části Praha 6. Ve zmíněném titulu totiž vyšlo interview s tamějším starostou Ondřejem Kolářem, městskou kasu to přišlo na 50 tisíc. Část opozice chce na zasedání vysvětlit, za jakých okolností se rozhovor do Playboye dostal. Současně bude apelovat na Koláře, aby peníze obvodu vrátil.

„Z mého pohledu bych nepovažoval za vhodné v tom časopisu být jako starosta, ale to je asi jeho gusto. Ale určitě by se za to nemělo platit, podle mého názoru už to měl dávno zaplatit městské části zpátky,“ sdělil serveru Lidovky.cz opoziční zastupitel Antonín Nechvátal (Zelení), který na rozhovor v pánském magazínu Playboy upozornil (více zde). Díky tomu se pak celá záležitost uplynulý týden objevila v médiích.

Jenže mediální pozorností to neskončilo. Rozhovor starosty bude jedním z témat na nadcházejícím zasedání zastupitelstva naplánovaném na 20. dubna. Část opozice chtěla kvůli kontroverznímu interview svolat mimořádné jednání, ale starosta tento bod slíbil zařadit na řádné zasedání právě na přespříští čtvrtek. Kritikům starosty v první řadě vadí, že na jeho sebeprezentaci v magazínu padlo 50 tisíc z městských peněz.

„Starosta podle zákona vystupuje jako zástupce obce. Pokud zve na nějakou akci, otevřel novou jídelnu nebo nechal zrekonstruovat školku, to je v pořádku. To lidé mají vědět,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf opozičního zastupitelského klubu ODS Jakub Stárek. Interview Koláře předcházelo zadání úředníkům, ať mu zajistí PR v lifestylových magazínech. „Tak to vůbec není v zájmu Prahy 6, to je v zájmu pana starosty. Na to nemají sloužit veřejné prostředky,“ podotkl Stárek s tím, ať Kolář peníze vrátí.

Kolář prý nevěděl, že rozhovor je placený

Rozhovor vyšel v březnovém čísle magazínu. Nejvyšší představitel Prahy 6 potvrzuje, že svým úředníkům uložil obstarat mu prostor v lifestylovému časopisu. Úřad za něj prý ale zaplatil bez jeho vědomí. Platba svou výší totiž spadá do kategorie, u níž není potřeba souhlas starosty. „Odmítám v tomto případě jakoukoliv vinu a pochybení ze své strany,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz svou pozici Kolář (TOP 09). „V tu chvíli jsem tyto informace neměl,“ dodal pak k platbě.

Úředníky, kteří za rozhovor zaplatili bez jeho vědomí, už nechal přeřadit na jinou práci. „Výpověď nikdo nedostal, došlo ovšem k reorganizaci příslušného odboru,“ uvedl pro Lidovky.cz. Interview s názvem „Sranda musí být“ přišlo Prahu přesně na 48 400 korun, interview v březnovém Playboyi zabralo dvě strany. Kolář stál o motiv, jak nejmladší starosta řídí nejvýznamnější městkou část.

Článek se starostou nenesl označení inzerce, tvářil se jako standardní rozhovor. V obdobných časopisech je to prý běžný postup. „Je naprosto na nás, jestli tam dáme, že to je komerční prezentace. Podívejte se na 90 procent časopisů, z nich 70 procent všech materiálů jsou placené. To je absolutně běžná praxe,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vlado Olexa, jenž je jedním ze dvou odpovědných osob pro přípravu časopisu.

Ondřej Kolář se stal starostou Prahy 6 ve 30 letech.
Nové vydání časopisu Playboy

Když mi prokáží chybu, Praze 6 to budu kompenzovat, říká starosta

Už v úterý se na popud starosty sešel Výbor pro komunikaci a média. Diskutovalo se o tom, jak vnést do PR radnice a jejich představitelů systém, jak předejít podobným lapsům a podobné aktivity lépe kontrolovat. „To jsou věci, které je třeba z hlediska schvalovacího postupu nastavit. Je otázka, zda by větší PR představitelů radnice nemělo být v tomto výboru projednáno,“ sdělil serveru Lidovky.cz koaliční zastupitel Oldřich Kužílek.

Jako menší problém už vnímají kolegové Koláře, že rozhovor vyšel zrovna v pánském magazínu založeném na zobrazování odhalených žen. Ačkoliv i Kužílek by propříště preferoval zpravodajská média, nikoliv lifestylová. Sám starosta pak mluví o individuálním pohledu na věc. „Pokud může rozhovor do časopisu Playboy poskytnout předseda vlády, ministr zahraničí, ba dokonce i prezident USA, nevidím jediný důvod, proč by se v něm nemohl objevit starosta městské části,“ poznamenal.

Starosta Kolář je k diskusi o svém rozhovoru otevřený. Sám dokonce mluvil o tom, že je třeba záležitost na plénu probrat. Nevyloučil ani vrácení peněz do městského rozpočtu. „Jsem připraven městskou část adekvátně kompenzovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Kompenzaci ale podmiňuje tím, aby mu zastupitelé prokázali, že v dané záležitosti pochybil.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz