Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelství žaluje úředníky kvůli dotacím z EU

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na dva lidi kvůli údajně nezákonnému rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Řekla to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle informací ČTK je jedním z nich bývalý ředitel úřadu Regionální rady regionu Jihozápad Jiří Trnka, druhým je jeho bývalý podřízený - vedoucí územního odboru Martin Půlpytel.

Problematické přidělování dotací a hodnocení projektů, které vyšetřovala policie a které bylo vyhlášeno v březnu 2009, se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Rozděleno v ní mělo být přes 3,7 miliardy korun. "Konkrétně jde o proces schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotaci, to znamená určování, komu bude tato dotace přidělena," uvedla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle ní mohlo tímto jednáním dojít s nesprávnému použití finančních prostředků EU, státního rozpočtu ČR ale i rozpočtu kraje, přičemž k dokonání činu nedošlo.

Žalobkyně muže viní ze zneužívaní pravomocí veřejného činitele i z jeho pokusu, dále z pokusu o pletichy při veřejné soutěži a dražbě a také z pokusu o poškozování zájmů Evropských společenství. Za to jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Nezákonné rozdělování dotací

Trnku loni na jaře policie zadržela a byl zhruba tři měsíce ve vazbě. Loni v létě pak po dohodě s tehdejší předsedkyní výboru a plzeňskou hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD) ze své funkce odstoupil.

V páté výzvě výbor nechal kvůli vyšetřování přehodnotit všech 630 přihlášených projektů a zrušil přidělení dotace původně vybraným 177 projektům. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů, ze 70 procent byly stejné jako při původním hodnocení. Přebodována byla i šestá výzva, v níž je asi půl miliardy korun a o kterou se také zajímala policie.

V červenci Úřad regionální rady uvedl, že může začít s proplácení projektů páté a šesté výzvy ROP Jihozápad. Policie kvůli podezření z korupce stíhá také sedm lidí v kauze Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad; jde o šest podnikatelů a šéfa úřadu. Tři z nich byli na konci března obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku. Jeden člověk je obviněn z vydírání. Pět podezřelých skončilo ve vazbě, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.