29. září 2011 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelství žaluje úředníky kvůli dotacím z EU

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na dva lidi kvůli údajně nezákonnému rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Řekla to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle informací ČTK je jedním z nich bývalý ředitel úřadu Regionální rady regionu Jihozápad Jiří Trnka, druhým je jeho bývalý podřízený - vedoucí územního odboru Martin Půlpytel.

Problematické přidělování dotací a hodnocení projektů, které vyšetřovala policie a které bylo vyhlášeno v březnu 2009, se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Rozděleno v ní mělo být přes 3,7 miliardy korun. "Konkrétně jde o proces schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotaci, to znamená určování, komu bude tato dotace přidělena," uvedla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle ní mohlo tímto jednáním dojít s nesprávnému použití finančních prostředků EU, státního rozpočtu ČR ale i rozpočtu kraje, přičemž k dokonání činu nedošlo.

Žalobkyně muže viní ze zneužívaní pravomocí veřejného činitele i z jeho pokusu, dále z pokusu o pletichy při veřejné soutěži a dražbě a také z pokusu o poškozování zájmů Evropských společenství. Za to jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Nezákonné rozdělování dotací

Trnku loni na jaře policie zadržela a byl zhruba tři měsíce ve vazbě. Loni v létě pak po dohodě s tehdejší předsedkyní výboru a plzeňskou hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD) ze své funkce odstoupil.

V páté výzvě výbor nechal kvůli vyšetřování přehodnotit všech 630 přihlášených projektů a zrušil přidělení dotace původně vybraným 177 projektům. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů, ze 70 procent byly stejné jako při původním hodnocení. Přebodována byla i šestá výzva, v níž je asi půl miliardy korun a o kterou se také zajímala policie.

V červenci Úřad regionální rady uvedl, že může začít s proplácení projektů páté a šesté výzvy ROP Jihozápad. Policie kvůli podezření z korupce stíhá také sedm lidí v kauze Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad; jde o šest podnikatelů a šéfa úřadu. Tři z nich byli na konci března obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku. Jeden člověk je obviněn z vydírání. Pět podezřelých skončilo ve vazbě, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...