Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatčené radikály podpořily desítky lidí, v Chomutově dva zadržení

Česko

  20:13
CHOMUTOV - Desítky policejních těžkooděnců a množství jejich uniformovaných kolegů dohlíželo na nepovolený pochod ultrapravicových radikálů v Chomutově. Těch se do severočeského města sjelo zhruba čtyřicet, aby vyjádřili podporu deseti obviněným nacionalistům, kteří kvůli pořádání neonacistických koncertů čelí obvinění z propagace hnutí potlačujících práva a svobody občanů.

Podporu zatčeným radikálům vyjádřilo několik desítek lidí foto: ČTK

Přes jejich malý počet se extremistům podařilo od sedmi večer na hodinu a půl ochromit centrum padesátitisícového města. Policejní manévry, které jejich pochod doprovázely, totiž výrazně omezily dopravu. Radikály pokřikující hesla "svobodu politickým vězňům" a "policejní stát" neustále doprovázela dlouhá kolona policejních automobilů s těžkooděnci.

Pochod městem, ve kterém žije velká komunita Romů, vzbudil ohlas a zvědavost i u obyvatel Chomutova. "Tolik policajtů jsem tady nikdy neviděl. Víte, tady je celkem nuda. Podobné věci jsem viděl jenom v televizi, proto jsem se rozhodl podívat. Myslím, že ostatní jsou na tom podobně," vysvětloval sedmnáctiletý student Martin, proč průvod extremistů zpovzdáli sledovalo a fotilo mobilními telefony množství místních lidí.

Policie masivní nasazení lidí a techniky obhajuje. "Po předchozích zkušenostech v Karlových Varech a Brně jsme nechtěli situaci podcenit. Nevěděli jsme přesně kolik se jich do Chomutova sjede. Extremisté se domlouvali přes internet. Proto bylo na akci nasazeno sto dvacet lidí," uvedl chomutovský policejní mluvčí Petr Procházka.
Doplnil, že akce sice nebyla povolená, magistrát ji však ani nezakázal. "Sledujeme, zda budou provolávat nějaká problematická hesla, nebo se třeba snažit dostat do míst, které jsme si předem určili, že se do nich nesmí dostat," řekl LN magistrátní úředník, který protest po celou jeho dobu monitoroval.

Zhruba po hodině pochodu se přesto policie odhodlala k zákroku. Dva těžkooděnci z hloučku demonstrantů vytáhli hlučného mladíka. Během několika vteřin ostatní policisté vytvořili neprostupnou zeď, aby zadrženého oddělili od jeho kolegů. Vedle několika nesouhlasných hlasů a skandování k vážnějšímu konfliktu nedošlo.
"Mladý muž si nasadil na obličej šátek. Podle zákona o shromažďování, nic podobného nesmí dělat, aby nestížil identifikaci. Proto byl zadržen," poznamenal Procházka.

Během pochodu se situace opakovala ještě jednou, kdy policie se stejného důvodu zadržela jiného demonstranta. Extremisté kolem půl deváté večer dorazili na vlakovou chomutovskou zastávku, kde značná část z nich nasedla do vlaku jedoucího do Mostu. Zbytek demonstrantů se v poklidu rozešel.

"Akce byla plně v režii policie. Podle našich informací proběhla bez větších problémů," reagoval na dotaz LN mluvčí chomutovského magistrátu Martin Branda.

V Ostravě skupina ušla asi 300 metrů, cestu jí pak zatarasila policie s těžkooděnci. Policisté zkontrolovali totožnost členů skupiny a postupně je propouštěli. Pochod v Ostravě skončil po necelé hodině, v Olomouci po zhruba 30 minutách.


Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat