Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud právě rozhodoval o vazbě extremistů, ti se radikalizují

Pravicoví radikálové (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Doporučujeme
PRAHA - Brněnský krajský soud v těchto chvílích začíná rozhodovat o tom, zda pošle deset ultrapravicových extremistů. Kvůli pořádání koncertů neonacistických skupin a hraní na nich jsou obviněni z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka
  12:28aktualizováno  13:10

Podle trestního řádu jim hrozí až osmileté vězení. Zatčeni byli již v úterý po nejrozsáhlejší akci proti extremistům v tuzemské historii, kdy detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provedli desítky domovních kontrol po celé republice.

"Zatím stále o věci nebudeme podávat žádné informace, odpoledne vydáme tiskové prohlášení," řekl dnes dopoledne mluvčí krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. O tom, že soud se nyní věcí zabývá, potvrdil advokát některých obviněných Kolja Kubíček. "Právě přicházím na jednání soudu," řekl LN.

Do vazby putuje Farkač
Mezi zatčenými jsou i zpěváci takzvaných "white power" kapel Michal Moravec, Pavel Blinka, nebo Vilém Farkač. Spolu s nimi policie stále zadržuje i velmi známého aktivistu Národního odporu Lukáše Roda a majitele obchodu s neonacisty oblíbeným oblečením Martin Franěk. Podle informací LN soud již uvalil vazbu na Viléma Farkače.

Proti policejnímu zásahu se na ulrapravicové scéně zvedla vlna odporu. Po klidné demonstraci před policejní služebnou v Praze včera extremisté vyšli do ulic i Brně a Karlových Varech. Ve Varech se demonstrující dokonce střetli s policií. Na dnešek jsou plánovány další akce na vlakovém nádraží v Chomutově a v Olomouci. V následujících dnech budou následovat Havlíčkův Brod a Most.

"Musíme se postavit a zatnutou pěstí ukázat"
Na internetových stránkách autonomních nacionalistů se objevily výzvy k radikalizaci "Podpoř kamarády, radikalizuje se." "Zatím jsme dokázali, že se za své kamarády, kteří jsou šikanováni, obviňováni a dokonce snad i biti novou ideopolicií, dokážeme postavit. To ale nestačí. Společně se musíme postavit proti zločinným praktikám tohoto prosionistického systému. postavit se, zatnutou pěstí mu ukázat, kdo je opravdovou silou národa," vyzývají nacionalisté.

Na pomoc obviněným již také založili finanční sbírku. "Sbírku vyhlašujeme do 30.6.2009. Prostředky, které se vyberou, budou průběžně předávány právním zástupcům vězněných kamarádů. Za sbírku se osobně zaručují mluvčí Autonomních nacionalistů," informují dále internetové stránky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat