Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Závazky k NATO splníme, usnesla se Sněmovna kvůli Stropnickému

Česko

  12:48
Na návrh ministra obrany Martina Stropnického dnes Sněmovna odhlasovala usnesení, v němž ujišťuje, že je Česko připraveno plnit všechny své závazky vůči NATO. "Česká republika považuje členství v NATO za základní pilíř své bezpečnostní politiky a národní obrany," píše se v něm.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) foto: Reuters

Ministr deklaraci navrhl v reakci na úterní kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho údajným výrokům o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území.

O zařazení bodu požádal sám Stropnický. Už v úterý popřel, že by výrok o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO v Česku řekl, dnes opět hovořil o "deformaci formulace".

V deklaraci, jak ji navrhl Stropnický, Sněmovna podporou takřka všech přítomných poslanců kromě KSČM taky uvedla, že Česko je pevným, spolehlivým a aktivním článkem Severoatlantické aliance. "Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině, uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru," stojí v ní.

Znění deklarace Sněmovny

"Česká republika považuje členství v NATO za základní pilíř své bezpečnostní politiky a národní obrany. To platilo od prvního okamžiku našeho vstupu do NATO v roce 1999 a platí to o to více i dnes. Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance, a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině, uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru. Česká republika je proto plně připravena plnit veškeré závazky, které z jejího členství a z Washingtonské smlouvy vyplývají. Aktivní obranu hodnot, na kterých je aliance postavena, považujeme za svoji samozřejmou a čestnou povinnost."

Usnesení, kterými by se dolní komora pro případnou stálou přítomnost vojáků aliance vyslovila a která podaly opoziční ODS a TOP 09, poslanci ani v opakovaných hlasováních neschválili. Návrhy vedle poslanců ODS a TOP 09 podpořila ještě vládní KDU-ČSL. Podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury to znamená, že naprostá většina poslanců je proti umístění vojsk NATO v Česku. Předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek uvedl, že tito poslanci zaujali politickou pozici kryptokomunistů koketující s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Neschválený návrh ODS zněl, že Sněmovna by byla připravena v případě potřeby schválit umístění spojeneckých vojsk NATO v Česku. TOP 09 chtěla, aby Poslanecká sněmovna prohlásila, že je připravena podpořit kroky NATO a plnit své závazky včetně vytvoření podmínek pro případné společné akce vojsk a jejich umístění na českém území.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr poslancům už v úterý řekl, že s jeho výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters, bylo v titulku zprávy manipulováno. Na dotaz v rozhovoru, jenž se týkal plánů NATO na posílení vojenské přítomnosti ve východoevropských členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, odpověděl, že pro určitou nezanedbatelnou část obyvatel by mohl být stálý pobyt kvůli historickým zkušenostem s okupací vojsk Varšavské smlouvy problém.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou takové výroky nešťastné, poškozují pověst Česka v zahraničí a byly využity ruskou propagandou. Sobotka se chce dnes se Stropnickým ve Sněmovně potkat a záležitost si vysvětlit. Ráno premiér novinářům řekl, že tyto výroky nejsou věc, za kterou by měl být Stropnický odvolán.

Ruský server informuje o tom, že Češi nechtějí na svém území vojska NATO

Stropnického slov se přitom okamžitě chytily ruské sdělovací prostředky. Například server Inforesist přinesl článek s titulkem "Češi nechtějí rozmístit vojska NATO na svém území."

Pravicová opozice o zkreslení rozhovoru pochybovala. Popudilo ji, že v úterý koaliční ČSSD a ANO širší debatu o Stropnického výrocích nepřipustily. Poslanci TOP 09 a Starostů jednání dolní komory obstruovali.

Někteří poslanci naznačovali, že usnesení k NATO je zbytečné. "Tato vojska tady už 15 let jsou," podotkl Antonín Seďa (ČSSD). Bronislav Schwarz z hnutí ANO poznamenal, že Česko už vstupem do aliance uvedla, že v Česku v případě nutnosti cizí vojáci budou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat