14. května 2014 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Závazky k NATO splníme, usnesla se Sněmovna kvůli Stropnickému

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | foto: Reuters

Na návrh ministra obrany Martina Stropnického dnes Sněmovna odhlasovala usnesení, v němž ujišťuje, že je Česko připraveno plnit všechny své závazky vůči NATO. "Česká republika považuje členství v NATO za základní pilíř své bezpečnostní politiky a národní obrany," píše se v něm.

Ministr deklaraci navrhl v reakci na úterní kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho údajným výrokům o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území.

O zařazení bodu požádal sám Stropnický. Už v úterý popřel, že by výrok o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO v Česku řekl, dnes opět hovořil o "deformaci formulace".

V deklaraci, jak ji navrhl Stropnický, Sněmovna podporou takřka všech přítomných poslanců kromě KSČM taky uvedla, že Česko je pevným, spolehlivým a aktivním článkem Severoatlantické aliance. "Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině, uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru," stojí v ní.

Znění deklarace Sněmovny

"Česká republika považuje členství v NATO za základní pilíř své bezpečnostní politiky a národní obrany. To platilo od prvního okamžiku našeho vstupu do NATO v roce 1999 a platí to o to více i dnes. Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance, a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině, uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru. Česká republika je proto plně připravena plnit veškeré závazky, které z jejího členství a z Washingtonské smlouvy vyplývají. Aktivní obranu hodnot, na kterých je aliance postavena, považujeme za svoji samozřejmou a čestnou povinnost."

Usnesení, kterými by se dolní komora pro případnou stálou přítomnost vojáků aliance vyslovila a která podaly opoziční ODS a TOP 09, poslanci ani v opakovaných hlasováních neschválili. Návrhy vedle poslanců ODS a TOP 09 podpořila ještě vládní KDU-ČSL. Podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury to znamená, že naprostá většina poslanců je proti umístění vojsk NATO v Česku. Předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek uvedl, že tito poslanci zaujali politickou pozici kryptokomunistů koketující s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Neschválený návrh ODS zněl, že Sněmovna by byla připravena v případě potřeby schválit umístění spojeneckých vojsk NATO v Česku. TOP 09 chtěla, aby Poslanecká sněmovna prohlásila, že je připravena podpořit kroky NATO a plnit své závazky včetně vytvoření podmínek pro případné společné akce vojsk a jejich umístění na českém území.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr poslancům už v úterý řekl, že s jeho výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters, bylo v titulku zprávy manipulováno. Na dotaz v rozhovoru, jenž se týkal plánů NATO na posílení vojenské přítomnosti ve východoevropských členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, odpověděl, že pro určitou nezanedbatelnou část obyvatel by mohl být stálý pobyt kvůli historickým zkušenostem s okupací vojsk Varšavské smlouvy problém.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou takové výroky nešťastné, poškozují pověst Česka v zahraničí a byly využity ruskou propagandou. Sobotka se chce dnes se Stropnickým ve Sněmovně potkat a záležitost si vysvětlit. Ráno premiér novinářům řekl, že tyto výroky nejsou věc, za kterou by měl být Stropnický odvolán.

Ruský server informuje o tom, že Češi nechtějí na svém území vojska NATO

Ruský server informuje o tom, že Češi nechtějí na svém území vojska NATO

Stropnického slov se přitom okamžitě chytily ruské sdělovací prostředky. Například server Inforesist přinesl článek s titulkem "Češi nechtějí rozmístit vojska NATO na svém území."

Pravicová opozice o zkreslení rozhovoru pochybovala. Popudilo ji, že v úterý koaliční ČSSD a ANO širší debatu o Stropnického výrocích nepřipustily. Poslanci TOP 09 a Starostů jednání dolní komory obstruovali.

Někteří poslanci naznačovali, že usnesení k NATO je zbytečné. "Tato vojska tady už 15 let jsou," podotkl Antonín Seďa (ČSSD). Bronislav Schwarz z hnutí ANO poznamenal, že Česko už vstupem do aliance uvedla, že v Česku v případě nutnosti cizí vojáci budou.

Lidovky.cz, ČTK