11. dubna 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražští komunisté nařkli Piráty z vykrádání programu v zdanění bytů, teď z prohlášení couvají

Neúspěšná jednička kandidátky KSČM do pražského zastupitelstva Marta Semelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neúspěšná jednička kandidátky KSČM do pražského zastupitelstva Marta Semelová. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA „Prodám 4+kk v Praze nebo vyměním za menší vesnici na Moravě.“ Vtip kolující po sociálních sítích v nadsázce odráží situaci na realitním trhu v metropoli, jehož nápravu před komunálními volbami slibovala většina stran.

Teď se pražští komunisté čílí, že jim Piráti ukradli nápad se zdaněním prázdných bytů, jenž měl být jednou z cest k nápravě. „Piráti šli dokonce tak daleko, že si osvojili volební program KSČM, když začali prohlašovat, že je nutné získat přehled o prázdných bytech i vlastnících, případně je zatížit vyšší daní,“ myslí si Marta Semelová, neúspěšná jednička komunistické kandidátky do pražského zastupitelstva.

Podobné prohlášení přidala na Twittteru občanská demokratka Alexandra Udženija. „Myslím, že asi málokterý Pražan tušil, že tím ‚Pusťte nás na ně‘ (volební heslo Pirátů – pozn. red.) byl myšlen program KSČM,“ napsala poslankyně a pražská zastupitelka.

Silná slova o „osvojení“ obsahovala úterní tisková zpráva Semelové. Ve středu ovšem na dotaz LN začala z prohlášení couvat. „Netvrdím, že si Piráti osvojili náš program, ale pokud jde o bydlení, před volbami byla shoda napříč politickým spektrem v mnoha otázkách. Řešit městskou bytovou výstavbu, dostupné bydlení pro mladé rodiny s dětmi, seniory a další ohrožené skupiny obyvatel, podpořit družstevní výstavbu,“ reagovala včera.

Zvláštní daň pro prázdné byty

Důvodem k původně důraznější formulaci byla kauza, která zahýbala pevností pražské koalice Pirátů, TOP 09 a sdružení Praha sobě. Z pirátské dílny přišel návrh na zmapování počtu prázdných bytů pomocí elektroměrů. Údaje od společnosti PRE měly být údajně anonymní a neměly ukazovat na konkrétní byty.

Město tak údajně chtělo odpovědět na otázku, zda vůbec nějaký problém s větším množstvím nevyužívaných bytů existuje.

„Rozhodně nikdy nebylo zamýšleno data z tohoto průzkumu využívat k vytipovávání bytů, kde by byla větší daň. Město ani nebude mít data o jednotlivých bytech,“ brání se radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Stejně tak to popřel pirátský primátor Zdeněk Hřib, podle kterého šlo jen o analýzu, nikoliv o zdanění.

Přesto na pirátskou loď míří výstřel z Aurory. „Z veřejných zdrojů vyplývá opak. Podle nich primátor nevyloučil, že pokud by se ukázalo, že prázdných bytů je skutečně mnoho, majitelé nevyužívaných bytů by mohli platit po vzoru jiných světových měst zvláštní daň,“ oponuje Semelová.

Recept na dostupné bydlení je podle ní zejména v transparentním přidělování bytů pod veřejnou kontrolou. „Je zapotřebí zpracovat cenové mapy, nastavit pravidla sdílené ekonomiky a podle nás také prázdné tzv. investiční byty a domy zdanit. K tomu je zapotřebí provést inventuru bytového fondu, respektive kolik neobsazených bytů v Praze je a kolik jich je možno využívat k bydlení, případně je pro tyto účely rekonstruovat,“ říká bývalá členka zastupitelstva, která dosavadní výkony pirátské strany na pražském magistrátu vyhodnotila jako „prozatím hodně slov a málo výsledků“.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.