Teď se pražští komunisté čílí, že jim Piráti ukradli nápad se zdaněním prázdných bytů, jenž měl být jednou z cest k nápravě. „Piráti šli dokonce tak daleko, že si osvojili volební program KSČM, když začali prohlašovat, že je nutné získat přehled o prázdných bytech i vlastnících, případně je zatížit vyšší daní,“ myslí si Marta Semelová, neúspěšná jednička komunistické kandidátky do pražského zastupitelstva.
Nápad ‚šmírovat‘ byty narazil. Úvaha o kontrolách elektroměrů v Praze rozpoutala koaliční přestřelku |
Podobné prohlášení přidala na Twittteru občanská demokratka Alexandra Udženija. „Myslím, že asi málokterý Pražan tušil, že tím ‚Pusťte nás na ně‘ (volební heslo Pirátů – pozn. red.) byl myšlen program KSČM,“ napsala poslankyně a pražská zastupitelka.
Silná slova o „osvojení“ obsahovala úterní tisková zpráva Semelové. Ve středu ovšem na dotaz LN začala z prohlášení couvat. „Netvrdím, že si Piráti osvojili náš program, ale pokud jde o bydlení, před volbami byla shoda napříč politickým spektrem v mnoha otázkách. Řešit městskou bytovou výstavbu, dostupné bydlení pro mladé rodiny s dětmi, seniory a další ohrožené skupiny obyvatel, podpořit družstevní výstavbu,“ reagovala včera.
Zvláštní daň pro prázdné byty
Důvodem k původně důraznější formulaci byla kauza, která zahýbala pevností pražské koalice Pirátů, TOP 09 a sdružení Praha sobě. Z pirátské dílny přišel návrh na zmapování počtu prázdných bytů pomocí elektroměrů. Údaje od společnosti PRE měly být údajně anonymní a neměly ukazovat na konkrétní byty.
Město tak údajně chtělo odpovědět na otázku, zda vůbec nějaký problém s větším množstvím nevyužívaných bytů existuje.
„Rozhodně nikdy nebylo zamýšleno data z tohoto průzkumu využívat k vytipovávání bytů, kde by byla větší daň. Město ani nebude mít data o jednotlivých bytech,“ brání se radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Stejně tak to popřel pirátský primátor Zdeněk Hřib, podle kterého šlo jen o analýzu, nikoliv o zdanění.
Byty zlevňují napříč kraji, až na Prahu. V hlavním městě poptávka dál roste |
Přesto na pirátskou loď míří výstřel z Aurory. „Z veřejných zdrojů vyplývá opak. Podle nich primátor nevyloučil, že pokud by se ukázalo, že prázdných bytů je skutečně mnoho, majitelé nevyužívaných bytů by mohli platit po vzoru jiných světových měst zvláštní daň,“ oponuje Semelová.
Recept na dostupné bydlení je podle ní zejména v transparentním přidělování bytů pod veřejnou kontrolou. „Je zapotřebí zpracovat cenové mapy, nastavit pravidla sdílené ekonomiky a podle nás také prázdné tzv. investiční byty a domy zdanit. K tomu je zapotřebí provést inventuru bytového fondu, respektive kolik neobsazených bytů v Praze je a kolik jich je možno využívat k bydlení, případně je pro tyto účely rekonstruovat,“ říká bývalá členka zastupitelstva, která dosavadní výkony pirátské strany na pražském magistrátu vyhodnotila jako „prozatím hodně slov a málo výsledků“.