12. listopadu 2013 10:56, aktualizováno  12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Postižení chtějí od Zemana omluvu za výrok o invalidním vozíku

Miloš Zeman na kolečkovém křesle po úrazu kolena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na kolečkovém křesle po úrazu kolena | foto: Kancelář prezidenta republiky

PRAHA Národní rada zdravotně postižených chce, aby se prezident Miloš Zeman omluvil za slova, že jmenování premiéra je důstojná záležitost, kterou nemůže řešit z invalidního vozíku.

Tento výrok považuje rada za nevhodný vzhledem k tomu, že jej pronesla hlava státu, a za urážlivý vůči lidem se zdravotním postižením, uvedl její předseda Václav Krása v tiskovém prohlášení. Prezident se k této věci odpoledne vyjádří, řekla jeho mluvčí Hana Burianová.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman slova v pondělí pronesl v rozhovoru pro Rádio Impuls, když hovořil o tom, zda a kdy jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem. "Pouze ho upozorním, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl prezident. Rada zdravotně postižených sice vnímá kontext, v němž věta zazněla, výrok ale podle Krásy implikuje to, že člověk na invalidním vozíku má nižší důstojnost než člověk, který na invalidním vozíku není.

Český prezident se nyní zotavuje z pádu, při kterém si poranil koleno. Chodí jen o francouzských holích a pohybuje se na kolečkovém křesle.

Prezidenti na vozíku

Americký prezident Franklin Delano Roosevelt byl kvůli obrně na invalidním vozíku po všechna svá volební období. Spojené státy provedl obdobím velké hospodářské krize a druhé světové války.

Na kolečkové křeslo je od atentátu v roce 1990 upoután rovněž jeden z nejznámějších německých konzervativních politiků Wolfgang Schäuble, který v letech 1998-2000 vedl CDU a několikrát byl členem vládního kabinetu. Nyní je ministrem financí.

 

Lidovky.cz, ČTK