Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ze známého gynekologa se stal politik

Česko

  11:16
PRAHA - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který byl do funkce zvolen před rokem 30. listopadu, se musel ihned potýkat s celou řadou potíží. Jeho zvolení mělo mnoho odpůrců mezi politiky i Pražany, a to především kvůli uzavřené koalici ODS s ČSSD.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda po jednání o vypovězení koalice foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Navíc musel řešit řadu závažných problémů zděděných po předchozím vedení Prahy. Po nedávném rozpadu koalice ODS a ČSSD se spekulovalo o Svobodově odchodu z funkce. Podle dnešních informací Svoboda primátorem zůstane, část zastupitelů ODS se dohodla na spolupráci s TOP 09.

Snaha zbavit se primátora

Podle některých komentářů stála za nedávným rozpadem radniční koalice snaha některých členů pražské ODS zbavit se nepohodlného primátora. Svoboda, který se před rokem netajil tím, že velkou koalici s ČSSD nechce, byl po volbách kritizován mimo jiné proto, že ji umožnil, a tím i pokračování politiky často kritizované médii za údajné napojení na podnikatelské bosse.

Svoboda v jednom z rozhovorů připustil, že si ho bossové pražské ODS jako kandidáta na primátora vybrali patrně s tím, že "do toho nebude moc hovořit".

ČTĚTE TAKÉ:

Známý pražský gynekolog, který se členem ODS stal až loni na podzim (nyní je prvním místopředsedou pražské ODS), svými kroky na radnici údajně mnohé "zklamal". "Primátora dělám tak dobře, že je třeba se mě zbavit, abych nepřekážel," řekl nedávno podle časopisu Týden.

Svoboda často naráží na odpor

Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často naráží na odpor, je prý především jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu. Ke krokům, kterými se Svoboda údajně znelíbil, komentátoři řadí například jeho zásahy do tendru na svoz komunálního odpadu, do projektu na výstavbu čističky odpadních vod, nákupu tramvají či zmaření snahy o předání více pravomocí managementu dopravního podniku, které prosazoval jeho první náměstek Karel Březina (ČSSD).

Po nástupu do funkce Svoboda jako jeden z prvních kroků prosadil reorganizaci magistrátu. Ze svých pozic tak muselo odejít několik vlivných úředníků spojených s bývalým vedením města. Mimo jiné také prosadil elektronické aukce.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedním z největších problémů, který musel během uplynulého roku řešit, byla předražená výstavba tunelového komplexu Blanka. Nové vedení radnice totiž zjistilo, že má za stavbu zaplatit o deset miliard korun více než uvádělo předchozí vedení v čele s Pavlem Bémem (ODS). Po řadě jednání a auditů Svoboda v říjnu upřesnil, že město zaplatí minimálně 36 miliard místo dříve oznamovaných 28 miliard korun.

Svoboda se během uplynulého roku musel vyrovnat nejen s pracovnímu problémy, spory v koalici a politickými tlaky, ale musel čelit i útokům. Začal dostávat SMS zprávy vyhrožující násilím jemu i jeho rodině a opakované vulgární telefonáty. Někdo mu a jeho manželce také několikrát propíchal pneumatiky u automobilu. Podle týdeníku Euro v květnu dostal dopis s výbušninou (bez roznětky) a fotografiemi z celodenního sledování jeho ženy a dítěte.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!