Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Incident se Železným se stal na podzim. Zveřejnili jsme ho z výchovných důvodů, říká policie

Moderátor Jakub Železný na snímku z roku 2019 foto: Profimedia.cz

Záznamy ze zásahů zveřejňujeme jako osvětu, okomentovala policie pro server Lidovky.cz video, na němž městští strážníci řeší konflikt kvůli špatnému parkování v centru Prahy. I když měl provinilý řidič tvář na záznamu rozostřenou a zkreslený hlas, vyšlo najevo, že se jedná o moderátora České televize Jakuba Železného. Nebylo naším záměrem nikoho dehonestovat, prohlásila policejní mluvčí.
  17:30

Když strážník klepal na okénko tmavého vozu Audi zaparkovaného na přechodu pro chodce na pražském Václavském náměstí, vypadalo to jako rutina. Rukou řidiči naznačil, aby odjel. Jenže muž se začal se strážníky hádat.

Ti incident nahrávali; ve videu naznačili, že jde o známou osobu. Ze záznamu se dalo vydedukovat, že křičící muž, i když měl tvář rozostřenou a pozměněný hlas, je moderátor České televize Jakub Železný.

Proti záznamu se ohradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který na sociální síti Twitter uvedl, že i přestupkové řízení má být podle zákona neveřejné. „Kdybych byl pražský zastupitel, ptal bych se proč a jakým právem zveřejnila Městská policie hl. m. Prahy právě toto video,“ doplnil.

Redakce serveru Lidovky.cz oslovila primátora Bohuslava Svobodu, do jehož kompetencí městská policie spadá, s dotazem, zda došlo ze strany strážníků k pochybení. „Primátor Svoboda se seznamuje se situací, ověřuje postup Městské policie hl. m. Praha. Stanovisko poskytneme, jakmile ho budeme mít k dispozici,“ zaslal v odpovědi poradce primátora Petr Pešek.

„Při zveřejňování záznamů provádíme důslednou anonymizaci jak obrazovou, tak zvukovou. Stejné prostředky používají například mediální domy,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Podle ní je charakter sdílených videí osvětový, někdy i výchovný. Smyslem je ukázat mnohdy nelehkou práci strážníků ve všech situacích, které mají preventivní charakter. „Naším cílem není dehonestovat žádného přestupce. Samotná osoba přestupce je pro uveřejňované případy zcela nepodstatná,“ tvrdí Seifertová.

„Řidič na Václavském náměstí porušil vodorovné dopravní značení V13, což je plocha, do které je zakázáno vjet nebo nad ní nákladem zasahovat. Strážník, který šel kolem, řidiče na přestupek upozornil tím, že poklepal na okénko spolujezdce a rukou mu naznačil, aby z místa odjel,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová. Tím podle ní mohla celá situace skončit. Muž se však začal s policií hádat.

Ve videu řidič obviňuje strážníky, že na něj křičí. V pasážích, které je zde možné vidět, tomu ale tak není. Naopak, křičí on. Když se má strážníkům podepsat kvůli pokutě, říká, že tak neučiní. Dodává: „Udělám křížek a kolečko. To je třeba můj podpis.“ A přivolá státní policii ke kontrole z jeho úhlu pohledu nesprávnému zákroků strážníků. „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trošku,“ nabádá ho mezitím městská policie.

Moderátor na dotazy serveru Lidovky.cz ohledně incidentu neodpověděl. Na svém profilu na Twitteru však zveřejnil příspěvek, v němž se omluvil. Dodal ale celému záznamu další kontext. „Vteřina, kdy se dozvíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. Pak zapne kameru,“ osvětlil, proč reagoval tak emotivně. Poukázal také na to, že video od městské policie je sestříhané.

Přestupek se podle pražské městské policie stal 16. listopadu kolem půl deváté večer. Koncem letošního února utrpěla Železného rodina ztrátu jednoho z nejbližších.

Test na drogy: negativní

Hlídce strážníků se odmítl podrobit testu na drogy. Zkoušku absolvoval až pro státní policii. „Test byl negativní,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Jan Rybanský z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

„Česká televize neobdržela žádné upozornění na spáchání dopravního přestupku svého zaměstnance při výkonu práce,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ČT Karolína Blinková. Televize podle ní tak nemá co komentovat ani řešit. O Železném se spekulovalo jakožto o možném následníkovi Petra Dvořáka na pozici generálního ředitele ČT.

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Železný se nedostal do konfliktu s policií poprvé. Například v roce 2005 uveřejnil komentář v deníku Mladá fronta DNES, v němž kritizoval policejní kontrolní akce typu Kryštof.

Tehdejší mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová na něj ostře zareagovala. „V policejních kruzích jste znám jako člověk, který při řešení dopravních přestupků nemá daleko k aroganci a nevybíravým způsobům,“ napsala.

„Vaše přestupky v dopravě nechci popisovat detailně. O nich víte nejlépe vy sám. Snad jen malé upozornění: obec projíždíme maximálně padesátkou!“ doplnila Kosinová. „Jestli paní Kosinová chce, rád popíšu, jak se mnou v několika případech policisté jednali,“ reagoval tehdy Železný.

Autor: