11. března 2013 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman a Fischer stále dluží za prezidentskou kampaň miliony

Zeman a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Fischer | foto: Reuters

PRAHA Prezident Miloš Zeman ani neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer nemají na účtech peníze, ze kterých by zaplatili dluhy, které vznikly během kampaně. Zeman, jenž dluží 13 milionů korun, má prý peníze nasmlouvané. Kdo mu je pošle, ale jasné není.

Ačkoli by dluhy měly být splaceny do konce března, nechce předseda Strany práv občanů – Zemanovci a člen volebního výboru Vratislav Mynář prozradit, od koho peníze na zaplacení kampaně seženou.

"Dluhy zaplatíme z darů, jak to bylo od začátku naplánované. Máme podepsané darovací smlouvy. Podklady o tom, kdo poslal peníze, má naše ekonomické oddělení, které mi ho předá. Nevím ale kdy. Ze zákona máme šedesát dní od skončení voleb. Dodržíme zákon, tak jak se sluší a patří. Během tohoto týdne snad bude zpráva hotová," řekl serveru Lidovky.cz Mynář.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemanova úspěšná kampaň stála podle Mynáře "zhruba" 30 milionů. Podle údajů prošlo přes transparentní účet pouhých 17 milionů. Znamená to tedy, že Zeman dluží 13 milionů, které se na účtu neobjevily.

Kdo za Zemanovu kampaň zaplatí?
Místopředseda Zemanovců odpovědný za ekonomiku a také za financování kampaně Martin Nejedlý několikrát popřel, že by Zemanovu kampaň zaplatila ruská společnost Lukoil Aviation. Nabízí se tedy varianta, že část dluhů, které nepokryjí dary od sponzorů, zaplatí strana Zemanovci a občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Nejsou to jediné peníze, které by strana zaplatila. Nejenže na transparentní účet poslala v lednu dva miliony korun, ale také Zemanovi platila kancelář a zaměstnance.  

Fischer dluží osm milionů
Se zaplacením dluhů z kampaně má problém i neúspěšný kandidát Jan Fischer. Na transparentním účtu Fischera je zůstatek 2035 korun. Fischer přitom dluží ještě sedm až osm milionů.

"Jak je to s dluhy nevím, informace budeme mít až se pan Fischer vrátí z dovolené. Rozešli jsme se s tím, že řešit to bude někdo jiný. My jako volební výbor jsme řešili peníze, které přišly na transparentní účet, ale nejsme zodpovědní za to, co si pan Fischer domluvil. Takže od té doby za to ručí pan Fischer," řekl serveru Lidovky.cz kardiochirurg Jan Pirk, člen Fischerova volební výboru.

Týdeník Respekt v pondělí napsal, že ve Fischerově kanceláři existoval tajný fond, z nějž měla být hrazena část Fischerovy kampaně. Tyto peníze se neobjevovaly na transparentním účtu. Týdeník se odvolává na svědectví dvou zdrojů. Jak Fischer, tak šéf jeho kanceláře Jan Novák tvrzení popřeli. 

apeAlena Pecháčková, Michaela Černá

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.