1. března 2019 12:51, aktualizováno  13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman byl k ČSSD vstřícný. Útočil ale na její liberální část, míní zástupci parlamentních stran

Zeman také v Hradci Králové zpochybňoval současné nízké preference sociálních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman také v Hradci Králové zpochybňoval současné nízké preference sociálních... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman byl nezvykle vstřícný k ČSSD, když oznámil, že ji bude volit, řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle předsedy ODS Petra Fialy je evidentní, že Zeman potřebuje ČSSD k podpoře své vlády. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil považuje Zemanovu podporu ČSSD za paradoxní, když prezident stranu dosud poškozoval.

Podle Tomia Okamury (SPD) bude ČSSD ztrácet voliče bez ohledu na Zemanův hlas, pokud nezmění své vedení a politiku. Kubera, Pospíšil a předseda STAN Petr Gazdík se shodli, že prezident v pátečním projevu na sjezdu ČSSD zaútočil na liberály v sociální demokracii.

Zeman byl podle Kubery v projevu „velmi vstřícný k sociální demokracii, což je u něj nezvyklé“, když mimo jiné slíbil volit ČSSD v evropských volbách. „Ukázal svoji přívětivější tvář,“ řekl. Zemanova zmínka o tom, že by ČSSD neměla naslouchat mladým velkoměstským liberálům, by mohla být vykládána jako výzva nevolit ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, řekl Kubera. „To tam mohlo být jako jinotaj skryté, ale hodně opatrně,“ dodal.

„Miloš Zeman je letos k ČSSD vstřícný. Je evidentní, že ji potřebuje k podpoře své vlády,“ napsal  Fiala. Nechtěl radit ČSSD, jakým směrem by se měla vydat. „Je zřejmé, ze dominantní stranou levice je nyní hnutí ANO. Má silnou podporu levicových voličů, kteří odešli právě od ČSSD. Sociální demokraté musejí přemýšlet, jak je mohou získat zpět,“ uvedl.

Zeman na sjezdu ČSSD ocenil, že její členové doporučili v loňském referendu...

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvítal Zemanův výrok, že pro liberální voliče jsou Piráti. „Nicméně tento výrok vnímáme spíše jako pokračování sporů mezi panem Zemanem a částí ČSSD. Piráty volí i senioři i zaměstnanci, protože liberálnost a demokratičnost je stav mysli,“ napsal. Ohradil se také proti Zemanovu označení Pirátů za novou stranu. „Piráti jsou etablovanou stranou, s desetiletou historií a působením na všech úrovních politiky,“ uvedl.

„Pan prezident vyzval ČSSD, ať pro menšiny nezapomíná na většinu, protože stávající ČSSD je skutečně stranou proimigrační a probruselskou - a proto ztrácí voliče a členy,“ napsal předseda SPD Okamura. Strana v současné podobě je podle něj masově nevolitelná bez ohledu na to, že ji Zeman podpořil. „A změna je nemožná bez změny stávajícího vedení,“ uvedl Okamura.

Pospíšil označil Zemanovu podporu pro ČSSD v evropských volbách za paradoxní. „Prezident bude volit stranu, kterou od doby, kdy z ČSSD odešel, různým způsobem poškozoval,“ řekl . Pokud ČSSD podporu přijme, podle Pospíšila ustoupí od snahy stát se moderní evropskou levicí a vrátí se k Zemanovu politickému stylu. Předseda TOP 09 také kritizoval, že Zeman veřejně představil své volební preference, prezident by podle něj měl vystupovat nadstranicky.

Podle Gazdíka Zeman pochopil, že Strana práv občanů, kterou dříve podporoval, je mrtvá, a proto se jako volič vrací k ČSSD. Tu by rád viděl jako stranu důchodců a zaměstnanců, naopak zaútočil na liberální křídlo sociální demokracie. „Chce, aby ČSSD kormidlovala do levicovějších vod a vybírala pro ni tradiční témata. Ta už ale sociálním demokratům přebral (premiér) Andrej Babiš (ANO) a jejich voliče luxuje,“ napsal Gazdík.

ČTK