27. srpna 2017 11:30, aktualizováno  13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce věřit, že za žádostí o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání není Chovanec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 114Diskuse
Zeman řekl, že implementace opatření v EU by měla být konsenzuální, a nikoli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman řekl, že implementace opatření v EU by měla být konsenzuální, a nikoli... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Zeman: Optimální povolební koalice by byla ANO a ČSSD

Optimální povolební koaliční kombinací v současné politické mizérii by byla koalice hnutí ANO a sociální demokracie, řekl prezident Miloš Zeman. K volebním programům politických stran poznamenal, že zatím neví o něčem, co by bylo tak fascinující, aby přitáhlo jeho pozornost. Zeman také kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že využil k jeho kritice zahraničních médií. Sobotka, který měl se Zemanem ostré spory, rakouskému deníku Die Presse řekl, že věří tomu, že po prezidentských volbách bude mít ČR jinou hlavu státu a že se pak na Hradě změní politická kultura.

K říjnovým sněmovním volbám Zeman uvedl, že si vítěz voleb vybere svého koaličního partnera sám a že prezident nemá právo vnucovat svůj osobní názor, může maximálně doporučovat. „Ten osobní názor je, že by optimální kombinací v té celkové politické mizérii byla koalice hnutí ANO a sociální demokracie. Jestli to takhle vyjde nebo ne, to se uvidí,“ řekl.

Miloš Zeman už dříve uvedl, že policejní žádost načasovanou dva měsíce před volbami považuje za provokaci a vzbuzuje v něm podezření na zneužití policie pro politické účely. V neděli odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman poznamenal, že chce věřit tomu, že to není Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, ale že to bude „nějaká nižší šarže“. „Nějaký příliš poslušný a pilný úředník,“ poznamenal. Připomněl další případy, ve kterých podle něj policie postupovala chybně, jmenoval takzvanou Kubiceho zprávu, kauzu Budišov či obvinění spojené s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).

„Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli,“ řekl Zeman. Pochybení se podle něj dopustili ti, kteří mají konkrétní odpovědnost za vyšetřování zmíněných kauz. Na dotaz moderátora, zda nejde i o odpovědnost ministra vnitra, Zeman řekl, že přeneseně ano. „Ale ministr vnitra nemůže odpovídat za každou kauzu, to by se zbláznil,“ dodal.

Chovanec v pátek na Zemanovo obvinění policie reagoval slovy, že prezident se při pochybnostech může obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Prezident v neděli řekl, že nevidí důvod, proč by to dělal, protože základním argumentem je načasování žádosti a další argumenty nepotřebuje.

Zeman odmítl, že by byl ochoten dát Babišovi milost, pokud by byl kvůli kauze odsouzen. „Mohu to jednoznačně odmítnout. Babiš není Kajínek, který seděl 23 let. A když sedíte 23 let, tak už máte určitý soucit s člověkem, který tak dlouho sedí, nehledě na další faktory,“ řekl prezident.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

Zeman se zmínil také o terorismu a burkinách

Na otázku, jaké existuje řešení terorismu v Evropě odpověděl Zeman s tím, že lidé podezřelí z terorismu by se měli deportovat. NATO není schopné v této souvislosti zasáhnout, dodal. Byl by také pro to, aby všichni, kteří se vrátí z islámských zemí a bojovali v Islámském státu, skončili ve vězení. „V tomto ohledu pracují tajné služby zatím dobře,“ okomentoval.

„Domnívám se, že kdyby se podařilo teritoriálně vytlačit Islámský stát ze Sýrie či Iráku, přesunuli by se do Afghánistánu, kde mají slušnou šanci uspět a v Evropě by si mohli vytvořit základnu v Bosně. Černé vlajky IS tam někde vlají už dnes,“ pokračoval Zeman. Téma ukončil slovy, že řešení celého problému by měla iniciovat Rada Evropy.

Padla také otázka, co si prezident myslí o nošení burkin. „Jsou ženy, které by měly být zahalené co nejdůkladněji, záleží na jejich proporcích. Vývoj se zastavil, bohužel, u bikin, dále to nepokračuje,“ sdělil. Dodal, že není důvod, aby se v českých bazénech někdo koupal v arabském oblečení. „Nikdy nevíte, co v těch textiliích může být za svinstvo,“ uzavřel Zeman na téma burkin a hygieny.

ČTK, Lidovky.cz
  • 114Diskuse

Najdete na Lidovky.cz