Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman chtěl milost pro ruského hackera, kterého chtějí z Česka získat USA i Rusko

Česko

  5:24aktualizováno  8:41
PRAHA/SEVASTOPOL - Červené eso v mariáši nebo čistá postupka v pokeru. Takovou cenu má pro Američany i Rusy Jevgenij Nikulin (30), který sedí ve vazební věznici v Praze na Pankráci a napjatě čeká, do které země bude vydán.

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. foto: Gazeta.ruLidovky.cz

Nikulina zatím nelze vydat

Jevgenije Nikulina zatím nelze vydat ke stíhání ani do USA, ani do Ruska. Ústavní soud (ÚS) totiž odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost vydání do obou zemí. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti. Usnesení o odkladu vykonatelnosti vydal ÚS v únoru, od úterka je dostupné v jeho databázi.

O hackera mají enormní zájem USA i Rusko. Obě velmoci tvrdí, že se dopustil zločinů proti jejich občanům. Američané ho podezírají z krádeže desítek milionů osobních dat, Rusové ze zcizení v přepočtu několika desítek tisíc korun, které měl ukrást přes internet.

Finální rozhodnutí bude na ministru spravedlnosti. Kvůli tomu se šéf české justice Robert Pelikán (ANO) ocitl v nezáviděníhodné situaci. Z jedné strany hrozí – případným nevydáním do USA – zhoršení diplomatických vztahů s naším spojencem v NATO. Ze strany druhé musí odolávat tlaku prezidenta Miloše Zemana, jenž by rád splnil přání Rusů.

Jak už Pelikán veřejně prohlásil, Zeman ho opakovaně vyzval, aby Nikulina vydal do Ruska. Nyní LN zjistily, že prezidentovy intervence byly podstatně robustnější. Zeman v jeden moment zvažoval využít i svou výlučnou pravomoc udílet milosti. „Trpělivě se mu muselo vysvětlit, že je to sice zajímavý nápad, ale cizímu státnímu příslušníkovi, o jehož vydání žádají cizí země, na jejichž území měl spáchat zločin, český prezident udělit milost nemůže,“ prozradil vysoce postavený zdroj obeznámený s případem.

Ministr Pelikán rozhovor na téma Nikulin odmítl a diplomatické bruslení je zřejmé i ze slov mluvčího Hradu. Ten nejprve označil dotazy LN za spekulace, aby následně své vyjádření rozvedl. „Jde o setkání mezi čtyřma očima, která si žádají diplomatickou zdrženlivost, běžnou ve vyspělých zemích,“ napsal Jiří Ovčáček.

Kromě Zemanových přímluv však Rusové sázejí i na reciprocitu. Jak zjistily LN, v říjnu v tichosti propustili na základě české žádosti českého občana T. Ř., který se ocitl ve vazbě na Krymu. Od roku 2000 na něj má přitom spadeno česká justice. Vydání potvrdil LN jeho advokát Jan Švarc. Podle něj bylo na základě ruské intervence propuštěno z krymského vězení více osob.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat