Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dříve chtěl Zeman Senát vyhladovět. Teď přemýšlí, jak mu zvýšit autoritu

Česko

  18:45
PRAHA - Vítěz 1. kola prezidetnských voleb Miloš Zeman sám sebe rád označoval nálepkou největšího odpůrce Senátu. Teď najednou obrací, když v debatě prezidentských kandidátů na Radiožurnálu volal po zvýšení prestiže Senátu.

Miloš Zeman před vysíláním rozhlasové debaty foto: ČTK

Nechme Senát vyhladovět, hlásal přitom roky Zeman. V řečnickém souboji s Karlem Schwarzenbergem však přiznal, že přemýšlí, zda "... by nebylo vhodné uvažovat o změně postavení Senátu ve smyslu regionální, chcete-li krajské reprezentace. Něco jako je Bundesrat - Spolková rada - v Německu. Senátoři by tak mohli lépe hájit oprávněné, či neoprávněné, zájmy svých krajů a měli by významnější hlas".

Neplacený, nebo hladový senátor?

Dříve - jako alternativu k radikálnímu vyhladovění Senátu - nabízel Zeman i variantu, že by funkce senátora byla funkce čestná, tedy neplacená. Zda by i jím nově prezentovaný 'český Bundesrat' měl být sborem neplacených zástupců krajů, však Zeman neupřesnil.

I tak jde o velký názorový obrat. V roce 2004 Miloš Zeman v pražské Jazzové sekci dodatečně slavil své kulatiny. Tehdy poprvé představil svůj originální nápad, jak 81členný Senát nasměrovat k neodvratitelnému konci.

"Kdyby například v rozpočtové kapitole Senátu byla nula korun padesát haléřů, protože úplnou nulu tam dát nemůžeme, tak v takovém případě by možná Senát zanikl právě tímto vyhladověním," řekl tehdy novinářům.

ČTĚTE TAKÉ:

A že nešlo o narozeninový vtip, potvrdil opakovanými návraty ke svému výroku. "Mnohokrát jsem na různých předvolebních akcích zdůrazňoval, že země s deseti miliony obyvateli nepotřebuje Senát. Také jsem jasně naznačil, že existuje velmi jednoduchý způsob, jak Senát zrušit," pronesl loni v říjnu a následně připomněl fintu s vyhladověním.

'Jsem největším odpůrcem Senátu'

Svůj názor na horní komoru pak zdůraznil také při jedné z debat s občany, když reagoval na dotaz, proč vůbec podpořil vznik Senátu. "Vy jste se zbláznil, já jsem největším odpůrcem Senátu. Senát je naprosto zbytečná instituce, jejíž vznik prosazovali tehdejší prezident Havel a předseda ODA Daniel Kroupa," prohlásil Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

A i tehdy obratem dodal: "Obrazně řečeno Senát vyhladovíme, když mu v příštím státním rozpočtu nepřiklepneme žádné peníze a Senát se rozpustí sám."

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat