Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. listopadu 2019 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman bude výročí sametové revoluce slavit na Slovensku. Do Bratislavy zavítá i Babiš

Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou (vpravo) a premiér Andrej Babiš s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou (vpravo) a premiér Andrej Babiš s... | foto: ČTK

Bratislava Desítky různých kulturních a společenských akcí, ale i demonstrace budou na Slovensku o víkendu provázet výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vyústila v tehdejším Československu v pád komunistického režimu. Třicet let staré události si v Bratislavě připomenou také český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

Zeman spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v sobotu položí věnce k pamětní desce připomínající nepovolený studentský průvod z 16. listopadu 1989. Asi dvě stovky studentů, kteří požadovali reformu školství, zlepšení svých sociálních podmínek a demokracii, tehdy prošly ulicemi Bratislavy. Policie proti nim nezasáhla. Na sobotu je ve slovenské metropoli naplánována rekonstrukce zmíněného průvodu.

Zeman spolu s Čaputovou v Bratislavě v sobotu také otevřou Český dům, jehož vznik nynější český prezident dlouhodobě prosazoval.

Premiér Babiš spolu s předsedou slovenské vlády Peterem Pellegrinim a s kolegy z Maďarska a Polska v neděli položí v okrajové části Bratislavy věnce k památníku Brána svobody. Památník pod hradem Devín a u soutoku Dunaje a Moravy připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střežené hranice.

‚Zavzpomínám si doma‘

Babiš ve slovenské metropoli také zavítá na galakoncert pořádaný u příležitosti kulatého výročí sametové revoluce, která na Slovensku dostala přívlastek něžná. Premiéři zmíněných zemí visegrádské čtyřky se již v neděli dopoledne v Praze zúčastní spolu s předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce v Národním muzeu.

Zeman na víkendových akcích v Praze k 30. výročí sametové revoluce očekáván není. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček v této souvislosti připomněl prezidentovo vyjádření v rozhovoru na serveru Blesk.cz. „Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější a nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře, že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ řekl v září Zeman.

Připomínkové akce na Slovensku k pádu komunismu začaly již v říjnu. O víkendu se v různých městech země uskuteční také diskuze, filmové projekce či koncerty.

Na neděli odpoledne svolala slovenská opozice shromáždění na Náměstí SNP v centru Bratislavy, kde se v roce 1989 konaly mohutné protikomunistické mítinky. Demonstraci organizuje také občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která loni stála za největšími protivládními protesty od roku 1989.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...