Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman jmenoval Maláčovou ministryní práce a sociálních věcí, zaměřit se chce na rodinnou politiku a téma stárnutí

Česko

  15:15aktualizováno  19:11
Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech jmenoval ministryní práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Hrad to oznámil na Twitteru. Ve vládě nahradila Petra Krčála (ČSSD), který před dvěma týdny rezignoval kvůli podezření, že se dopustil plagiátorství při psaní bakalářské práce.

Jana Maláčová. foto: ČTK

Maláčová je druhou novou tváří ve vládě od chvíle, kdy Zeman před měsícem jmenoval druhý Babišův kabinet. Týden před Krčálem odstoupila kvůli obviněním z plagiátorství také ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), kterou vystřídal dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek (za ANO).

Ministr Krčál nabídl demisi na svou funkci kvůli podezření z plagiátu, nahradit ho může Maláčová

Jmenování Maláčové se místo Trůnního sálu na Pražském hradě uskutečnilo nezvykle v Lánech a bez přítomnosti novinářů. Hrad minulý týden argumentoval tím, že lánská pracovna Tomáše Garrigua Masaryka je důstojným prostředím pro jmenování člena vlády i jakoukoliv státní akci. „Za Masarykovy první republiky byla místem řady jednání, jmenování i uzavírání mezinárodních smluv,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Bez účasti médií jmenoval Zeman tento měsíc i Kněžínka, stalo se tak na Pražském hradě. Pondělní nepřítomnost kamer vysvětlil Ovčáček prostředím, které bylo zvoleno ke jmenování. „Vzhledem ke komornímu prostředí Masarykovy pracovny jsem se rozhodl dát přednost variantě bez účasti médií, s tím, že poskytneme fotografie a především video,“ sdělil na Ovčáček.

Soustředit se nová ministryně chce na navýšení platů a podpory rodin

Čerstvě jmenovaná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se chce v úřadu soustředit na navýšení platů ve veřejné sféře a minimální mzdy, na návrhy v oblasti podpory rodin či politiku zaměstnanosti. Novinářům to v pondělí řekla poté, co ji na ministerstvo uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády Maláčové popřál, aby se jí dařilo. Podle Babiše před ní stojí velké výzvy jako například důchodová reforma.

Maláčová řekla, že programové prohlášení vlády je z hlediska jejího ministerstva výživné. „Čeká nás celá řada novel, legislativních změn, velký kus práce,“ uvedla. Zmínila navýšení platů ve veřejné sféře, kde podporuje požadavek odborů na zvýšení o deset procent, prezident Miloš Zeman s Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se dříve shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.

Jako další priority zmínila Maláčová navýšení minimální mzdy, důchodů a podporu rodin. „Je to například podpora samoživitelek a dětí ohrožených chudobou, pokud jejich rodiče neplatí alimenty, návrh na sdílené pracovní místo,“ uvedla. Chce se zaměřit také na oblast zaměstnanosti v souvislosti se stárnutím populace, ale i společenskými změnami spojenými například s digitalizací.

Od 1. července 2019 chce Maláčová prosadit obnovení náhrady mzdy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu, doplnilo ministerstvo v tiskové zprávě. Návrh ČSSD na zrušení takzvané karenční doby je nyní ve Sněmovně. Prioritami nové ministryně jsou rovněž zrychlení posuzování a rozhodování lékařské posudkové služby a tvorba legislativy, která řeší sociální práci a systém sociálního bydlení. Maláčová dále uvedla, že ji v nejbližším období čeká personální stabilizace ministerstva, kde je potřeba doplnit chybějící odborné náměstky.

Důchodová reforma je velká výzva, myslí si Babiš

Babiš zdůraznil, že ministerstvo práce má z hlediska výdajů největší rozpočet ze všech. „Jsou tam samozřejmě v rámci programového prohlášení velké výzvy jako důchodová reforma,“ uvedl. Protože Senát před 14 dny vrátil Sněmovně důchodovou reformu, poslanci by se měli mimořádně sejít v srpnu, aby ji mohli v nějaké podobě schválit. Babiš řekl, že se jedná o vhodném termínu, pravděpodobně po 21. srpnu. Hnutí STAN v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že by se Maláčová měla soustředit na čtyři hlavní problémy. Patří mezi ně důchodová reforma, zkvalitnění péče pro seniory, zefektivnění systému sociálních dávek a řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit. Poslankyně Pirátů Olga Richterová považuje za hlavní úkoly Maláčové řešení problematiky dostupného bydlení či IT systémů a digitalizace.

Matka kvůli sociálním dávkám aplikovala synovi inzulin. Ve vězení si odpyká 6,5 roku

Sdružení místních samospráv v tiskové zprávě uvedlo, že v sociální oblasti existuje řada problémů, které obcím komplikují život. Jednou z priorit, které budou obce po ministerstvu požadovat, je vyšší kontrola sociálních dávek určených na bydlení a především jejich snížení tam, kde jsou nadužívány nebo zneužívány. Řešit by se podle sdružení mělo i sociální bydlení, systém ale má brát v potaz specifickou situaci jednotlivých regionů a zejména malých obcí.

Maláčová dosud vedla na ministerstvu práce odbor rodinné politiky a politiky stárnutí, dříve byla analytičkou fondů EU na ministerstvu pro místní rozvoj či zástupkyní Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu. Absolventka politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a politické ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole je od roku 2008 členkou ČSSD.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...