Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. června 2013 11:47, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval profesory. Chyběl Putna a šest dalších

Zeman v Karolinu na jmenování profesorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman v Karolinu na jmenování profesorů. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Dekret převzalo 58 akademiků, sedm si vyzvedne listinu později. Literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi předá dokument ministr školství, patrně za dva týdny v Karolinu. Prezidentův krok vyvolal nevoli v akademické obci, někteří z kandidátů na profesuru ale na ceremoniál nepřijeli zřejmě i z jiných důvodů.

"Základním kritériem pro vysokoškolské profesory je to, do jaké míry se jim podaří vštípit svým studentům hluboký zájem o vědní obor," řekl Zeman. Prezident v průběhu sporu o jmenování Putny uvedl, že se chce vzdát pravomoci, díky níž může profesorům předávat jmenovací dekrety.

Podle ministra školství Petra Fialy je ale jmenování prezidentem tradicí, která "odpovídá určité představě o obecném významu profesora pro českou společnost." Kvůli debatě o Putnově veřejném vystupování se nejvyšší akademická hodnost dostala do popředí zájmu veřejnosti, uvedl.

"Nezapomínejme na společenskou odpovědnost, kterou díky své autoritě máte.Není přece možné, když máme v naší zemi tolik profesorů, aby veřejnou debatu opanovaly povrchní názory, rychlá řešení, momentální nálady a dojmy," řekl novým profesorům Fiala.

Nesouhlas s prezidentovým postupem kolem jmenování Putny vyjádřil už dříve například David Storch z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který byl na profesuru navržen v oboru ekologie. Podle Bohumily Potočné z ministerstva je ale možné, že někteří z navržených docentů nepřijeli na ceremoniál také třeba ze zdravotních či pracovních důvodů.

Kvůli kauze Putna odmítl dnes do Karolina přijet i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Nepřijeli také někteří rektoři univerzit, které neměly nominované žádné profesory. To je ale podle ministerstva celkem běžná praxe.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemanovi vadil Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Část akademické obce se ale ohradila, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Putna by měl dekret dostat také v Karolinu, předběžně se prý s ministrem školství Petrem Fialou dohodli na datu 25. června.

Zemanovo první jmenování profesorů ve funkci může být zároveň i poslední, s ministrem školství se dohodli, že v budoucnu tato pravomoc přejde právě na ministra. Upravit to má novela vysokoškolského zákona. Další jmenování je naplánováno na podzim.

Většina Čechů si podle průzkumu STEM/MARK myslí, že Zeman nechtěl Putnovi podepsat profesorský dekret z osobních důvodů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...